[OL]4you na

Dřevostavby – pohodlné bydlení už za pár měsíců

Dříve to bylo celkem jednoznačné: když nový dům, tak zděný. Dřevěné byly chaty, chalupy, roubenky na horách... Dnes je tomu ale trochu jinak a podíl dřevostaveb v celkovém počtu nově vystavených domů neustále roste. Možná vás ani nenapadlo, že by váš vysněný domov mohl být ze dřeva. Proč ale ne? Vždyť moderní systémy ze dřeva znamenají mnoho výhod v jednom a dnes umožňují získat vlastní bydlení mnoha lidem, především mladým rodinám.

Dřevostavby – pohodlné bydlení už za pár měsíců

Okolo dřevostaveb bohužel neustále panuje řada nejasností a nepravd. Dokážou nahradit plnohodnotně dům z cihel? Není zde vyšší riziko požáru? Nemají příliš krátkou životnost? Pojďme se podívat na to, jaké benefity přinášejí.

Žádná rarita

Podíl dřevostaveb mezi novými domy dnes stoupl k 10 procentům a neustále se navyšuje, přitom až do roku 2005 zaujímaly podle Českého statistického úřadu pouhá 3 procenta. Vnímány už nejsou jako pouhá provizoria a rekreační objekty, nýbrž jako plnohodnotná obydlí díky stále propracovanějším stavebním technologiím. Pravdou je, že patří k aktuálním trendům komfortního, úsporného a moderního bydlení.

Co znamená „dřevostavba“

Termínem „dřevostavba“ jsou dnes myšleny zejména nízkoenergetické montované dřevěné domy, kromě rámových a skeletových staveb se ale zvyšuje popularita i tradičních srubů a roubenek. Staví se z masivních i sendvičových panelů a vevnitř vůbec nemusíte poznat rozdíl. Může jít o patrový dům i přízemní bungalov, čisté dřevostavby bez cihlových a betonových prvků je možno vystavět až do výšky pět pater. Vzhled domu se dobře přizpůsobí vašim přáním. I dřevostavba je pak nejčastěji založena na základové desce s horizontální izolací, ke které je vlastní stavba kotvena. Od typu dřevostavby se odráží její konstrukce a tloušťka stěn.

Jaká je životnost dřevostavby?

U domu ze dřeva, který je vystavěný tak, aby jej nenapadly dřevokazné organismy, se životnost počítá na staletí. Alfou a omegou je zajištění nízké vlhkosti při vymýšlení konstrukce, montáži a užívání domu. Čáru přes rozpočet může udělat například bazén, který do domu umístíme dodatečně, a se kterým se při projektování nepočítalo, takže na to pozor.

Když chcete mít rychle postaveno

K hlavním přednostem patří rychlá výstavba nasucho, kterou nekomplikují mokré procesy. Jednou z výhod je prefabrikace, což znamená výrobu jednotlivých dílů ve výrobě, ty se pak montují na místě. Nemusí se čekat, až stavební hmoty vyschnou a budou připraveny pro další krok. Stavba většinou trvá několik měsíců a podobá se velké stavebnici. Hrubá stavba bývá otázkou několika dní s minimálními náklady na pracovní sílu. Navíc nezáleží na aktuálním ročním období! Máte malý pozemek? Dalším obrovským benefitem je možnost dosáhnout úsporných parametrů při menší tloušťce stěn, než je tomu u staveb z cihel. I na menším pozemku lze většinou získat dostatek obytné plochy.

Aby vám doma bylo příjemně

U pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb je potřeba precizní konstrukční provedení všech detailů a eliminace možných tepelných mostů. Není nutný běžný systém vytápění, topná sezona se zkrátí na 1 až 3 měsíce. Odkud se bude brát teplo? Ze slunce, z běžného provozu a z domácích spotřebičů. Nic se ale nesmí ošidit! Použitím správné izolace se zabrání vychladnutí domu v zimě a přehřívání v létě. Pak se můžeme těšit na velmi nízké energetické ztráty, nenáročný provoz, dům „dýchá s vámi“ a nehrozí riziko plísní. Největším přínosem pro zdravé klima uvnitř dřevostavby je řízený přísun čerstvého vzduchu po celý rok. Napomáhá tomu i samotné dřevo, jelikož při vyšší vlhkosti ji přijímá a v suchu uvolňuje. To oceníte, zejména máte-li doma alergika.

Co riziko požáru?

Možná i vy máte zafixovány mýty ohledně zvýšeného nebezpečí požáru, přitom je to právě naopak. Pravdou je, že dobře navržená a provedená dřevostavba odolává požáru lépe než některé jiné konstrukce. Ano, dřevo samozřejmě hoří. Při požáru ale vznikne zuhelnatělá vrstva, která začne po chvíli ohni bránit v jeho dalším postupu, proces hoření se pak zpomalí nebo úplně ustane. Nehořlavost dřeva je ještě podpořena použitím velkoplošných formátů pro opláštění nosné dřevěné konstrukce.

A jak je to s cenou?

Cena dřevostavby závisí na mnoha faktorech. Finančně vychází podobně jako zděný dům, není řečeno, že musí být o mnoho levnější. Postaveno budete mít ale mnohem rychleji a v úvahu musíte vzít i dlouhodobé úspory v podobě energeticky nenáročného provozu. Konkrétní kalkulaci si můžete nechat spočítat třeba u olomoucké firmy Dřevostavby - Flexidomy s.r.o.

reklama