[OL]4you na

Letenkový průvodce

Některá místa na světě navštívíte možná jenom proto, že do nich bez větší námahy seženete levné letenky (v mém případě to byl například Milán). Nemusíte však podléhat pouze diktátu leteckých společností a za rozumnou cenu můžete navštívit i vaše vysněná města či přírodní krásy. Kromě šťastné ruky, kterou vám při shánění těch nejvýhodnějších letenek pochopitelně přejeme, vám totiž nabízíme několik užitečných rad, jež vás mohou k dobré koupi přivést. Napříště to můžete být vy, kdo přivodí vašim známým údiv ve tváři při vyprávění o dovolené v Londýně s letenkami za korunu.

Letenkový průvodce

Pravidlo č. 1: Kdo dřív přijde...

Na rozehřátí jednu obecně známou skutečnost. Jak jistě víte, letenky se vyplatí koupit s předstihem. Číslo, které mějte na paměti, je šedesát. Tolik dní před odletem začínají letecké společnosti zdražovat. Každopádně nakupovat půl roku předem se také nemusí vyplatit, protože levná sedadla jsou k mání nejdříve čtyři měsíce před odletem.

Pravidlo č. 2: Dovolená začíná ve středu

Žádanější bývají cesty v pondělí, v pátek a v neděli, ceny letenek uprostřed týdne a v sobotu budou tedy pochopitelně nižší. Můžete s tím počítat už v okamžiku nahlašování termínu dovolené v práci, případně, pokud jste student nebo šťastlivec s flexibilní pracovní dobou a tudíž i flexibilní dovolenkovou dobou, se vyplatí rychlé reakce v plánování podle měnících se cen letenek. Výši, respektive níži ceny, může významnou měrou ovlivnit také období mimo sezonu. Má to svá pro (méně turistů) a proti (méně akcí), která už záleží na zvážení každého zvlášť.

Pravidlo č. 3: Zkuste to od sousedů

Určitě se nefixujte na jedno konkrétní letiště, které je nejbližší. Ceny letenek do stejného regionu se mohou lišit i v řádu tisícovek, proto se například zdánlivě zdlouhavá a nesmyslná cesta na budapešťské letiště může ve výsledku vyplatit. Díky nízkonákladovým dopravcům většinou objevíte malá lokální letiště vzdálená do šedesáti kilometrů od větších měst. Levnější letenky je ale možné sehnat i na velká letiště vzhledem k větší konkurenci. Jen je potřeba obětovat čas poctivému vytrvalému hledání...

Pravidlo č. 4: Uskromněte se

Naše životy jsou přeplněny věcmi a podle toho také často vypadají naše kufry. Snažte se všechny „co kdyby“ zbytečnosti nechat doma. V civilizaci si drobné cetky můžete koupit, ty větší si můžete vypůjčit na recepci ho(s)telu, v divočině vám možná dokonce budou k ničemu. V logice levného cestování se méně věcí rovná menšímu příručnímu zavazadlu. Oprostíte se tak od příplatku za odbavení druhého kufru.

Pravidlo č. 5: Porovnávejte vyhledávače

Pokud je pro vás nízká cena skutečně důležitá, vyplatí se hledání věnovat více času a nespoléhat se na jednoho zprostředkovatele letenek. Některé vyhledávače pracují v off-line režimech a aktuální změny se v nich promítnou se zpožděním, některé mají naopak nasmlouvané akce s dopravci a najdete u nich letenky za stejné ceny jako na stránkách samotných společností. Pro přibližné zorientování vám postačí sledovat dva servery s letenkami. U nízkonákladovek jako jsou Ryanair, Wizz Air nebo Easy Jet je dobré sledovat přímo jejich weby, na kterých informují o aktuálních akcích. Některé trvají pouze 24 hodin, proto je sledujte průběžně.

Pravidlo č. 6: Zlo jménem „Předvolby“

Jako všude jinde i ve světě nákupu letenek jsme zároveň nakupujícím i zbožím. Zprostředkující servery i letecké společnosti na nás potřebují vydělat a samozřejmě víc, než chceme my sami, a snaží se o to všelijak. Jedním ze způsobů jsou předem navolené možnosti volby. Než začnete hledat a následně i platit, dobře se podívejte na zadaná kritéria. Může se stát, že kvůli vlastní volbě sedadla, která pro vás není ani tak důležitá, nebo přednostnímu odbavení, se cena vaší letenky navýší i o několik stovek korun.

Pravidlo č. 7: Elektronické platby šetří peníze

O konečné ceně může rozhodovat ledasco, dopravci si tedy řekli, proč ne také způsob platby. Platby kartou, převodem nebo přes službu PayPal bývají nejen levnější, ale jak pro nás, tak i pro prodejce jednodušší. Doporučujeme proto aktivovat vaši kartu pro on-line platby. Některé banky nabízí nastavení této služby v on-line bankovnictví. Zvládnete to tedy za pár okamžiků přímo z vašeho domova.

Pravidlo č. 8: Není levné jako levné

Myslete racionálně a nenechte se natáhnout. Letenky, jejichž cena je na začátku okolo tří set korun, mohou v konečné fázi stát i o tisíc korun víc. Způsobeno je to tím, že někteří dopravci oprostí výsledné částky o palivové a další příplatky a ceny tak srazí zdánlivě na minimum, nad kterým je nutno žasnout. Po připočtení všech nutných služeb však mohou být dražší než jiné letenky, u kterých je jejich skutečná cena přiznaná hned od začátku. Buďte proto obezřetní a nenechejte se zmást.

Pravidlo č. 9: Dobrá rada nad zlato

V každém okamžiku, kdy vzhlédnete k nebi, můžete zahlédnout jedno z přibližně tří tisíc letadel, která se tam zrovna pohybují a přepravují asi půl milionu lidí. Při tak masovém dopravování se vzduchem je samozřejmé, že i v oblasti hledání levných letenek najdete skutečné experty. A poradit si od zkušenějších nikdy není na škodu. U nás dobré info zdarma poskytnou například v poradně na www.cestujlevne.com 

reklama