[OL]4you na

Na kole stylově

Město Olomouc, potažmo celá Haná, je svým uspořádáním a polohou jasně předurčená k jízdě na kole. Je to nejen díky množství cyklostezek, rovinaté přírodě, lehké dostupnosti do okolí, ale i díky krásným zákoutím, které si můžete při každém cyklovýletě vychutnat. A proč k tomu nemít vlastní originální bicykl, který bude ladit s vaším stylem a vkusem?

Na kole stylově

Já osobně pocházím z kopcovité Vysočiny, kde bez horského kola s minimálně osmi převody nedojedete ani pár set metrů na nákup, protože každou cestu potkáte nějaký ten pěkný krpál stoupající strmě vzhůru. V Olomouci vám cestu maximálně znepříjemní kočičí hlavy na silnicích v centru města a neohleduplní řidiči – ti jsou však všude ve světě. Proto vám přinášíme pár tipů, kde si obstarat svého vlastního fešáka, kterého vám budou všichni závidět!

Bajkazyl Olomouc

Olomoucký Bajkazyl je mladším bráchou pražské pobočky, který v metropoli Hané funguje od roku 2012. Kolem Bajkazylu postupem času vznikla komunita, kterou spojuje zájem o kola, a tak se kromě servisu, renovací a stavby kol věnují i různým akcím, při kterých je možné si zasportovat nebo se jen tak potkat a pokecat. Hlavní tváří celého týmu je David Suchý, který spolupracuje s dalšími kluky – ti vám kolo nalakují dle vašeho přání nebo vám vyrobí stylové dřevěné doplňky. Výsledek stojí vždy za to a ceny jsou taktéž příjemné. Zázemí Bajkazylu sídlí v komunitním centru Wurmova 7, otevírací doba je zveřejněna na vlastních webových stránkách či na facebooku. Pokud si nechcete rovnou kolo kupovat, ale máte zájem si ho jen na pár dní půjčit, nezoufejte. Funguje zde bez problémů i půjčovna kol. Bajkazyl Olomouc pak s Univerzitou Palackého spolupracuje i na projektu REKOLA, neboli Růžový bikesharing v českých městech. REKOLA fungují na členském principu – můžete používat všechna kola, kdykoliv a kdekoliv potřebujete. K cestování po městě pak potřebujete jen mobilní telefon pro odemknutí kola a vlastní nohy jako pohon. Cena na jeden měsíc užívání je 150 Kč. Více informací k tomu, jak to celé funguje a co je z vaší strany potřeba udělat, se dočtete na webu.

Na Štangli

Na Štangli je akce jednoho amatérského cyklo-nadšence, Robina Michenky, který ve svém volnu renovuje stará kola a dává jim nový život a následně i nové majitele. Při této variantě vždy záleží na osobní domluvě a vašem individuálním přání, kterému je do posledního detailu vyhověno. Ať už chcete co možná nejlevnější pojízdný dopravní prostředek nebo naopak pořádně vymazlený bicykl, rozhodně najdete společnou řeč. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena samotná, ale nepochybně se jedná o ideální volbu pro ty, kteří mají doma nějakého veterána, kterého by rádi znovu vrátili do ulic města. Kontakt najdete na facebookovém profilu. Pozn.: Osobně mohu jedině doporučit, protože sama vlastním přes čtyři roky kolo z této domácí dílny. Je ze třicátých let minulého století a dovezlo mě vždy všude a za každého počasí. A rozhodně má styl!

Pietro Bikes

Pietro je olomoucká firma fungující taktéž od roku 2012. Je postavena na umu Petra Wasniowského, který se zabývá výrobou singlespeed a fix gear kol s unikátní geometrií. V tomto případě se na rozdíl od výše zmíněných tipů nejedná o renovaci kol, ale naopak o stavbu zcela nových originálů s promyšlenými detaily. Jedná se o poctivou ruční práci, která je pak jasně rozpoznatelná i ve výsledku samotném. Provozovna sídlí na ulici Chválkovická 82 a jejím mottem je „PIETRO vzniklo z lásky ke kolu a ke stylu“. Ceny jsou v poměru ke kvalitě velmi dobré, celou nabídku i veškeré možnosti se dozvíte na webu.

Doufáme, že si díky našim tipům najdete svého favorita a společně se pak potkáme se stylem a větrem ve vlasech v ulicích Olomouce. Šťastnou cestu!

reklama