[OL]4you na

Skate & Recycle: Prostě jen vracíme starým skejtům duši

Ojedinělý projekt Michala Hasmana, který od mládí jezdil na skejtu a ve své dospělosti stál při založení jednoho z největších skateparků v České republice. Nakonec se rozhodl darovat starým a zlámaným skejtům novou duši i nový život.

Skate & Recycle: Prostě jen vracíme starým skejtům duši
ⓒ Lucie Pešková / www.psksphoto.cz

Michal byl už od dětství sportovně založený, kromě skateboardu se věnoval i snowboardu. „Skejtovat jsem začal před více jak dvaceti lety a věnoval se tomu aktivně přes sedm let, pak přišly jiné výzvy a zájmy.“ Kromě sportu miluje i cestování, mezi jedno z jeho životních dobrodružství pak patří roční život na Novém Zélandu, kde začal i se surfováním a kde znovu objevil svoji ztracenou vášeň ke skejtu. Sport však vždy bral jen jako koníček, v reálném světě se živí jako informatik. „Informatika je pro mě čistě práce, nejsem ten typ, co by z práce přišel domů a začal programovat, právě spíš naopak, vyhledávám jinou činnost, abych se z toho sezení za monitorem nezbláznil.“

Jeho kamarádi (stejní nadšenci do skejtu – Tomáš Krňávek, Lukáš Dubovský a Jiří Giesl) se zasloužili o vybudování skateparku v Šumperku, který se svou rozlohou řadí k těm největším v České republice. Aby jej mohlo město Šumperk oficiálně předat, vznikla nezisková organizace, neboli spolek s názvem Skate Locals Šumperk, který byl prvním impulsem k jeho novému projektu. 

Každý člen spolku měl být majitelem něčeho originálního a speciálního, proč tedy nevyužít zničené skejty? Dle vzoru amerického skejťáka, který si ze svých zlámaných prken vyráběl prstýnky, začal i Michal s tvorbou svých prvotin. Jak sám říká: „Začátky byly těžké. Neměl jsem žádné nářadí, netušil jsem, jak postupovat, jsem přece informatik, ne truhlář. Tudíž první kousky byly šišaté, no hrůza pomyslet. Postupem času jsem nakoupil hromadu dalších věcí, vyklidil si místnost ve sklepě a trápil se dál. Skejtové desky jsou totiž nejen viditelně zlomené, ale opotřebované i uvnitř, některé věci třeba dělám až na počtvrté...“ 

Přezky na opasky

Postupem času se k Michalovým dřevěným výrobkům přidaly i ručně vyráběné kožené pásky Luďka Žákovského. V tu chvíli dostal projekt nový směr i propagaci – ke koženým řemenům přibyly dřevěné unikátní přezky, kdy každá z nich je svým originálem. Brzy se prý můžeme těšit i na rozšíření společného sortimentu. „Mým prvotním cílem bylo se u této kreativní práce náležitě odreagovat, chtěl jsem lidem dělat radost. To mě na tom baví především a větší ambice ani nemám. Nevidím v budoucnu velkou halu a desítky zaměstnanců, o tom to skutečně není,“ dodává. Každý vyrobený doplněk tak skutečně projde Michalovýma rukama a především je mu věnován kus jeho srdce. Zatím nejzajímavější prací pro něj byla kombinace opaskové přezky a dřevěného motýlka na flanelovou svatbu jeho kamaráda. Největší odměnou jsou mu poté reakce spokojených zákazníků, kteří posílají své fotky s dřevěnými šperky z celého světa. 

Kolik vrstev má deska?

A co dělá Michalovy šperky tak osobitými? Pracovní postup je jeho tajemstvím, nejvíce času však zabere definitivní povrchová úprava. Jak nám bylo popsáno – skejtová deska je lepená ze sedmi vrstev různých druhů dřeva a každá firma tyto vrstvy různě dobarvuje. To je základní věc, která dělá tyto výrobky zajímavé. Rozmanitost produktů ovšem záleží na deskách, které dokáže Michal sehnat. „Mám pár lidí, kteří mi desky schovávají třeba i od kamarádů, ale většina je stejně vyhodí. Přemýšlím teď nad tím, jak a kde udělat ,sběrná místa‘, ale vše je ještě v plenkách. Zatím mám spolupráci s Darkslide skateshopem a Freeride barem v Praze, kde lze staré skejty nechat. Na web taky brzy přidáme sběrnou mapku.“ 

Každá deska má svůj příběh

Do budoucna chce mladý šperkař vyrábět stále dokonalejší věci, ruční výroba je však neměnným základem. A co Michala baví v jeho životě nejvíce? „Kromě surfování určitě projekt Skate & Recycle, hlavně ten kontakt s lidmi, který je hodně osobní. Navíc všechny výrobky mají svůj příběh, tu desku někdo jezdil a něco s ní zažil. Výrobek z ní je pak stvořením nového života, vlastně tak vdechnu starému skejtu novou duši...“ My přejeme Michalovi hodně zdaru v jeho podnikání a už teď se těšíme na nové originální doplňky, které budou k dispozici na vlastním internetovém e-shopu www.skaterecycle.cz

Skate & Recycle 

Šumperan Michal Hasman vdechuje starým zlomeným skejtům novou duši a posílá dál do světa tyto originální výrobky – prstýnky, přívěsky a přezky na opascích od Luďka Žákovského. Více info najdete na www.skaterecycle.cz

reklama