Co dělat s dětmi, když jsou školy zavřené

Nastala nečekaná situace, kdy většina z nás musí zůstat s dětmi doma. Máme pro vás několik nápadů, jak děti zabavit, aby netrávily celý den u televizní obrazovky.

Hana Došlová

Vyrobte si domácí plastelínu
Modelína děti baví. A pokud si jí ještě k tomu doma sami vyrobíte, bude je bavit ještě více. Budete potřebovat: 2 hrnky hladké mouky, 2 lžíce oleje, 1/2 hrnku soli, 2 lžíce kypřícího prášku, 1,5 hrnku vařící vody, potravinářské barvivo s pokud máte, pár kapek glycerínu, aby se hmota leskla. V míse smíchejte mouku, sůl a kypřící prášek. Potravinářské barvivo a olej nalijte do vroucí vody, rozmíchejte a nalijte do mísy se suchými ingrediencemi. Míchejte, dokud se vše nespojí v lepivé, jednolité těsto. Nyní přidejte glycerin. Těsto nechte trochu zchladnout, vyndejte ho na podložku a hněťte, dokud nezíská správnou konzistenci modelíny. Pokud by bylo těsto řídké, přidejte trochu hladké mouky.

Malování na kameny
Nasbírejte si venku co nejhladší kameny různých tvarů. Pak už stačí dát dětem do ruky akrylové barvy a o zábavu je postaráno. Starším dětem lehce nahřejte kameny v troubě a zkuste malbu voskovkami.

Postavte si bunkr nebo stan
Vyndejte deky, prostěradla a další vhodné textílie, z nichž by se dal vytvořit bunkr, pevnost nebo domeček. Bunkr můžete vyzdobit vánočními světýlky, vystlat polštáři. Děti si uvnitř své skrýše vyhrají dlouhou dobu.

Vytvořte obrovskou autodráhu
Pomocí lepicí pásky vytvořte po bytě dráhu pro auta. Buďte kreativní a tvořte překážky, zatáčky, tunely z roliček od toaletního papíru. Malé krabičky použijte jako domečky. Na pásky domalujte přechody pro chodce.

Sázejte květiny
Ano, je ideální čas na sázení. Zasaďte různé bylinky, semínka rajčat a dalších rostlinek. Nebo to zkuste s hráškem. Je veliký a rychle roste. Bude vám stačit plastová krabička, do které vložíte na mokrou vatu kuličky hrášku. Udržujte vatu vlhkou a každý den semínka pozorujte. Když semena dostatečně vyklíčí, přesaďte je do květináče s hlínou. Veďte si zápisky, kreslete vývoj, nebo pěstujte více semen různých rostlin najednou a pozorujte rozdíly. Když semínka rozdělíte do tří květináčů, můžete experimentovat se zálivkou. Děti pochopí, co se stane, když se zalévá moc, málo nebo akorát.
Navíc můžete nechat děti květináče předem pomalovat a polepit kamínky, korálky nebo barevným papírem.

Výrobte si antibakteriální sprej
Abyste zabránili výskytu virů a bakterií v uzavřených místnostech, vyrobte si s dětmi speciální sprej. Do vhodné nádobky s roztřikovačem nalijte 600 ml destilované vody. Přidejte 30 kapek přírodního esenciálního oleje. Vybírat můžete mezi rozmarýnem, tymiánem, eukalyptusem, levandulí nebo tea tree. Do směsi můžete přidat asi tak 200 ml čistého alkoholu. Sprejem osvěžíte vzduch v místnosti. Lahvičku mohou děti vyzdobit. 

Upečte antivirové koláčky
Aby děti lépe rozuměly tomu, co se v těle děje, když jsme nemocní, zkuste jim vysvětlit, jak tělo bojuje s viry a nepřátelskými bakteriemi. Upečte si společně koláčky představující bílé krvinky bojující proti virům a bakteriím. Připravte si červené želé bonbony rozkrájené na menší kousky. Ty budou symbolizovat bakterie a viry. Z lineckého těsta vytvarujte menší kuličky a do každé kuličky zabalte kousek červeného želé, jako když bílá krvinka požírá viry a bakterie. Kuličky trochu zmáčkněte a pečte cca 10 – 15 minut v troubě vyhřáté na 170 °C.

Udělejte si domácí gumové medvídky
Budete potřebovat 250 ml ovocné šťávy - například džus nebo mošt, 450 g čerstvého ovoce a 5 polévkových lžic agaru nebo želatiny. Ovocnou šťávu s rozmixovaným ovocem zahřejte v hrnci na mírném ohni a přidejte želatinu. Odstavte z plotny a míchejte do rozpuštění želatiny. Směs by se neměla vařit. Nechte zchladnout na teplotu, kdy ve směsi dokážete udržet prst a plňte do formiček vypláchnutých studenou vodou nebo lehce potřených olejem. Nechte ztuhnout v lednici.

Dělejte pokusy
Vytvořte si gumové vejce. Stačí vám syrové vejce, ocet a prázdnou sklenici. Vejce ve sklenici zalejte octem tak, aby bylo celé ponořené. Můžete ho zatížit lžičkou. Na povrchu vajíčka se budou tvořit malé bublinky a zatímco se bude ze skořápky uvolňovat vápník, bude se zabarvovat ocet. Vejce po 24 hodinách vyndejte a zbytky skořápky lehce setřete nebo omyjte vodou. Na vajíčku zůstane jen tenká pružná blána, pod kteropu uvidíte žloutek. Vajíčko mačkejte jen zlehka, ať se blána neprotrhne.

Co je to vlastně ta hustota? Potřebujete vodu, olej, jar, potravinářskou barvu, vyšší sklenici, brčko, špejli a šumivou tabletu (například acylpirin nebo celaskon). Do sklenice nalejte vodu a rozmíchejte v ní trochu potravinářské barvy. Přilejte olej  a sledujte, co se stane. Experiment můžete zkusit i opačne, že do oleje nalejete vodu. Hladiny zůstanou odděleny díky rozdílné hustotě obou kapalin. Zkuste špejlí protnout vrstvy a špejli pomalu vytahovat. Zamíchejte. Brčkem zkuste do sklenice udělat bubliny. Když vhodíte do sklenice s oddělenými kapalinami šumivou tabletu, vykouzlíte ve sklenici lávovou lampu. Vznikne tam, totiž plyn oxid uhličitý, který vynese těžší kapky vody nahoru. A co se stane, když do sklenky s oddělenými kapalinami přidáte jar? Přejeme příjemnou zábavu.

Nafoukněte balonek bez dechu. Potřebujete: lahev, jedlou sodu, ocet a balonek. Do balonku nasypte jedlou sodu, do sklenice nalijte ocet. Balonek na sklenici nasaďte tak, aby se soda při nasazování nevysypala. Když je nasazeno, vsypte sodu do octa a balonek se sám nafoukne. Podobně vyrobíte sopku. Tu si vymodelujte z plastelíny a posaďte ji na misku. Dírou vsypte jedlou sodu nejlépe s červeným nebo žlutým barvivem. Pak už jen stačí nalít trochu octa do kráteru. 

Vyrobte si parašutistu. Připravte si mikrotenovou tašku, 2,2 metry provázku či bavlnky,na závaží plastelínu, plyšáka nebo Igráčka. Rozstříhněte provázek na 4 půlmetrové části. Tašku rozstříhněte tak, aby vznikl čtverec alespoň 40 x 40 cm. V rozích navažte provázky, na druhé straně je spojte a 10 cm od konce je omotejte zbylým provázkem. Na tomto místě připevněte zátěž. Padák stačí lehce na třikrát složit a omotat. Padák vyhoďte co nejvýš do vduchu.  

Čtěte knížky, řešte rébusy, skládejte puzzle, hrajte stolní hry, karty, piškvorky, země město, lodě, zkrátka vše, co máte po ruce a společný volný čas si užijte.


 

#děti

reklama

Shakespearovské léto 2020 | Divadelní open-air festival | 9. - 19. srpna PEARL DESIGN
Další články