[OL]4you na

Jak slaví redaktorky [OL]4you Vánoce?

Asi se všichni shodneme na tom, že Vánoce jsou svátky klidu a rodinné pohody. Přečtěte si, jak Vánoce a Štědrý den prožívají naše redaktorky!

Jak slaví redaktorky [OL]4you Vánoce?

Bez čeho si nedokážu představit své Vánoce?

Šéfredaktorka Veronika: Jednoznačně bez rodiny. Vánoce jsou pro mě svátky pohody, klidu, skvělého jídla, rodinných návštěv a dlouhého klidného vyspávání. Od doby, co v mojí rodině přibylo několik dětí, obnovil se u nás magický duch Vánoc. Není nic lepšího, než vidět jiskry v dětských očích při rozbalování vánočních dárků.

Redaktorka Ilona: Bez svých nejbližších a kapra na víně.

Redaktorka Lucie: Bez bramborového salátu od mamky; vánočních světýlek a voňavých svíček; chlupů z kavalíra Tondy, které mám od mazlení úplně všude; bez Kevina McCallistera a Clarka Griswolda; bez polámaných nehtů z louskání pistácií, které si dopřáváme jednou za rok; otázek od dědy, proč pořád nejím maso (letos ho potěším, protože už jím); dohadování, na co se budeme večer dívat; bez rodiny a domova, ať už je zrovna kdekoliv.

Redaktorka Hanka: Bez dětí a rodiny, světýlek, svíček, vánočních dekorací, ozdobeného stromečku a bramborového salátu našeho táty.

Kavalír Tonda naší redaktorky Lucky.

Jak vypadá moje štědrovečerní večeře?

Šéfredaktorka Veronika: Na Štědrý večer si neodpustím houbovou polévku s knedlíčky podle našeho rodinného receptu. Vždy jsem prosila maminku, ať mi do talíře naloží co nejvíce knedlíčků. A zůstalo mi to dodnes. Z dětství jsem zvyklá na kapra a bramborový salát, které si během svátků alespoň jednou musím dát. Avšak v současnosti jsme si s partnerem vybudovali novou tradici. Do štědrovečerního menu jsme místo kapra zařadili hovězí Wellington, tedy hovězí svíčkovou s parmskou šunkou, houbovou nádivkou, obalenou v listovém těstě. Bez ní si nedokážeme představit Vánoce.

Redaktorka Ilona: Míváme kapra na bílém víně a špeku (toho mám ráda už od malička, takže nesmí chybět), smaženého kapra, kuřecí řízky a dva druhy bramborového salátu. U maminky navíc rybí polévku s hráškem a krutony.

Redaktorka Lucie: Nad tradiční rybí polévkou s vnitřnostmi tradičně ohrnu nos, ale kapra si letos po letech vegetariánství zase s chutí dám. Bramborový salát si přidám dvakrát a nechám si od bratra znovu vysvětlit, proč ho nejí. Všechno zajím zmrzlinovým pohárem s jahodovým kompotem, šlehačkou z tuby, polevou z Pikaa a posypkou z Granka.

Redaktorka Hanka: Záleží na okolnostech. Když máme "své" Vánoce, tak na Štědrý večer jíme tradiční polévku z kapřích hlav a vnitřností, smaženého kapra nebo řízek s bramborovým salátem. Jako dezert kupujeme v oblíbené cukrárně čokoládový a ovocný dort. Když Vánoce slavíme u rodiny mého francouzského partnera, je tradicí na Štědrý večer jíst převážně mořské plody v několika chodech – ústřice, krevety, různé mušle jako předkrm, krab jako hlavní jídlo. Poté jíme výborné francouzské sýry a vše zajíme koláčem nebo jiným zákuskem. 

Svíčková Wellington od šéfredaktorky Veroniky.

Co si letos přeju od Ježíška?

Šéfredaktorka Veronika: Letos jsem si nepřála nic konkrétního, radost by mi ale udělala dobrá masáž nebo skvělá večeře v restauracích těch nejlepších českých kuchařů. Přeji si však také konec této šílené doby, abychom se mohli všichni zase vídat a užívat si života.

Redaktorka Ilona: Z materiálních věcí by mi udělala radost nějaká pěkná detektivka... A ještě bych si přála, ať máme zase možnost v klidu a bez starostí cestovat a nepřemýšlet nad tím, kdy se kam může a nemůže a jak rychle se změní pravidla vstupů do jednotlivých zemí. 

Redaktorka Lucie: Klid, hotovou kuchyň a mobil s notebookem tam, kde na ně aspoň týden neuvidím. A samozřejmě zdraví pro všechny blízké.

Redaktorka Hanka: Přeji si, abychom mohli opět vyrazit do divadla, kina nebo třeba na koncert. Vždy mě potěší zajímavá knižní novinka a nějaká vychytávka do kuchyně.

Jak probíhá můj Štědrý den?

Šéfredaktorka Veronika: Dospělost mne naučila, že dokonalé Vánoce neznamenají jen uklízení (třeba na místech, kde lidské oko nezavítá). Štědrý den trávím doma s partnerem a naší fenkou Enny. Na snídani si dáme domácí vánočku, přiťukneme si s vaječňákem, poobědváme houbového kubu a podíváme se na jednu tradičních vánočních pohádek. Pokud současná situace dovolí, ještě před obědem si zajdeme na kávu za kamarády do KAFE JAK LUSK a popřejeme si navzájem krásné svátky. Den po Štědrém dni se nese ve znamení rodinných návštěv a narozenin mojí maminky, která slaví v tento neobvyklý den.

Redaktorka Ilona: Štědré dny mívám dva za sebou. Jeden doma s mužem a druhý s maminkou a se sestrou s rodinou, která vždycky přijíždí po večeři, akorát na rozbalování dárků. Na oběd děláme houbového kubu, pouštíme si vánoční jazzové písničky, koukáme na filmy, chystáme večeři. Chodíme na procházku se psem, dlouho večeříme a povídáme si. Celý život jsem byla zvyklá chodit na půlnoční mši do dómu sv. Václava a kouknout na betlém, který od mala úplně miluju. Ta atmosféra v kostele je na Vánoce opravdu kouzelná a donutí člověka aspoň trochu zpomalit a tak nějak se zasnít.  

Redaktorka Lucie: Odjakživa ho trávím v rodném městě u rodičů. Dlouho spím, pomáhám s přípravou jídla, pomáhám s jezením jídla, koukám na televizi, kterou doma nemám, nechávám se hypnotizovat reklamami a přemýšlím, kolik reklam za film je moc reklam. Letoškem se ale leccos změní – pokud s partnerem stihneme doladit nové bydlení, konečně převezmu žezlo hostitelky se vší vervou, pozveme obě rodiny k nám domů a nenecháme je na oplátku hnout ani brvou. Ráda bych ale dodržovala tradici, kterou jsme začali minulý rok – návštěva olomoucké zoo, kam můžeme i s Tondou.

Redaktorka Hanka: Nejraději mám naše české tradiční Vánoce. Nacházím v nich více tradic a zábavných aktivit pro děti. Samotným svátkům předcházejí přípravy. Nedělám žádný generální úklid, ale snažím se minimalizovat viditelné věci, aby náš byt působil vzdušně a čistě. Ráno na Štědrý den ozdobíme stromeček. Kdo netouží vidět zlaté prasátko, obědvá vinnou klobásu s bramborem. Po obědě se podíváme na pohádku a vyrazíme na procházku do podvečerního města. Podíváme se na betlém a dáme si svařák nebo horkou čokoládu. Večer dorazí rodiče, připravíme večeři a čas necháme volně plynout.

Vánočka nesmí chybět!

Jaké je moje nejoblíbenější cukroví?

Šéfredaktorka Veronika: Linecké! Ideálně ještě od mámy mojí kamarádky Elišky, to je opravdu nebe v hubě. Těším se ale i na perníčky, kokosové kuličky a marokánky. Já letos napekla (nebo ještě napeču) právě zmiňované linecké, citronové perníčky, skořicové sušenky a úlky, bez kterých se neobejde zase můj partner.

Redaktorka Ilona: Mám ráda zázvorky a pak ještě puklinky, které jsou plněné ořechy a obalované v cukru. Těch bych mohla sníst mraky. 

Redaktorka Lucie: Mohu na tomto místě vyseknout poklonu mojí tetě Lence, která peče nejlepší perníčky na světě a objednat si u ní zase dvojitou dávku? Děkuji. Řadím je totiž na seznam věcí, které pro mě znamenají Vánoce. Na linecké, vanilkové rohlíčky a sněhové pusinky mě naopak moc neužije.

Redaktorka Hanka: Vanilkové rohlíčky a piškotová vosí hnízda s vaječňákem.

Kdy zdobíme vánoční stromeček?

Šéfredaktorka Veronika: Vánoční atmosféru ladíme už od konce listopadu. Stromeček už máme doma ozdobený. Sehnali jsme si vysokou jedličku, která nám doma krásně voní.

Redaktorka Ilona: Stromeček zdobíme doma den dva před Vánocemi, u mámy pak na Štědrý den.

Redaktorka Lucie: U rodičů večer před Štědrým dnem, ve spolupráci s bratrem. Protože jsem starší, můžu ho peskovat, že věší ozdoby moc blízko k sobě a vždycky si prosadím, že chci slaměné místo baněk.

Redaktorka Hanka: Na Štědrý den ráno. 

Jaká je moje nejoblíbenější pohádka?

Šéfredaktorka Veronika: Naše nová redaktorka Lucie nedávno přichystala skvělý článek s těmi nejlepšími vánočními filmy na Netflixu. Zaujala mě Vánoční kronika, tak jsem si ji před pár dny pustila... A je skvělá! Během svátků si neodpustím také Tři oříšky pro Popelku, Princeznu se zlatou hvězdou nebo poměrně novou pohádku Korunní princ.

Redaktorka Ilona: Grinch s Jimem Careym. Ten mě baví moc. Vzpomínám si, když jsme na něj koukávaly s kamarádkou Klárou na videokazetě pořád dokola. A srdcovka už od mala je Krakonoš a lyžníci. Tenhle film nesmí chybět, koukala jsem na něj pokaždé, když jsme s tatínkem na Štědrý den zdobili stromeček a k tomu si dávali na oběd houbového kubu. 

Redaktorka Lucie: Nejsem úplně pohádkový vlastenec – o Vánocích koukám na Polární expres, Vánoční koledu a pak americké komedie typu Vánoční prázdniny a Sám doma. Slzy mi tečou u slaďárny Prázdniny s Kate Winslet (i díky soundtracku Hanse Zimmera). Kdybych ale přece jen měla vybrat jednu českou pohádku, byla by to Jak se budí princezny.

Redaktorka Hanka: Vánoce byly u nás vždy pohádkové. Nejoblíběnější je asi Anděl Páně 2, ale ráda se podívám i na pohádky mého dětství Sůl nad zlato, Princezna se zlatou hvězdou nebo Tři oříšky pro Popelku.

reklama