[OL]4you na

Olomouc láká na Týden vojenské historie

Otevřené forty, neznámé podzemí z časů bastionové pevnosti, speciální vycházky zaměřené na vojenskou historii Olomouce, ukázky práce pyrotechniků, aktivity na letišti... To a mnohem více nabídne Týden vojenské historie, akce, která odstartuje už 20. srpna. A zve na vskutku bohatý a zajímavý program.

Olomouc láká na Týden vojenské historie

Vše začne v sobotu a v neděli 20. a 21. srpna. Otevře se šest fortů a Korunní pevnůstka, jejichž návštěvu zájemcům usnadní speciální autobusová linka, která pojede v sobotu a neděli (přesný jízdní řád najdete na webu). Během prvního víkendu se uskuteční i komentované vycházky po nenápadných stopách vojenské historie s historikem Zdeňkem Zemanem. Ten nabízí dvě trasy a provázet jimi bude o víkendu 20. až 21. srpna i v následující pátek a sobotu 26. a 27. srpna. Na vycházky není nutná rezervace a účast je bezplatná.

Atraktivní program od 20. do 27. srpna nabízí bývalé významné vojenské letiště v Neředíně. Nabízí se výstava na téma sto let letiště, připomínka 112 let od prvního letu na Moravě v podání Ing. Kašpara nebo také prohlídky stálé expozice i dočasných výstav z historie olomouckých letců i jejich angažmá ve službách RAF.

Oficiální slavnostní zahájení programu v centru města se odehraje v pondělí 22. srpna na Horním náměstí Dnem s armádou, do jehož programu se výrazně zapojuje olomoucká posádka Armády ČR. Od 14 hodin zde bude pestrý program s ukázkami práce pyrotechniků a jejich unikátního robota, představí se českoslovenští legionáři, vojenští zdravotníci a vojenská policie, vojáci vybudují kulometné hnízdo a předvedou také několik speciálních armádních vozidel. Přesně v 17 hodin proletí nad městem bitevníky JAS-39 Gripen. Od 16 hodin zahrají Red Socks Orchestra a Vojenská hudba Olomouc.

Od pondělí až do soboty bude na Horním náměstí vyrůstat čtyřmetrová písková socha císařovny Marie Terezie, která Olomouc prohlásila v době válek s Pruskem bastionovou pevností. Socha bude na náměstí stát až do podzimu.

Asi největším lákadlem budou komentované prohlídky části spletitého systému podzemních naslouchacích minérských chodeb, které byly vybudovány v 18. století a jejichž velká část dodnes existuje pod Smetanovými sady. Tajemným labyrintem, ve kterém by se laik snadno ztratil, bude od pondělí do pátku provázet Vladimír Gračka. S ohledem na stísněný a malý prostor chodeb nemožné vpustit do podzemí omezený počet návštěvníků, a proto je nutná registrace na webu akce.

V pondělí 22. srpna se můžete podívat do bývalých kasáren v objektu Kamenného neboli Passingerova mlýna v Mlýnské ulici. Institut Paměti národa otevře ve dnech 20. a 21. srpna a 26. a 27. srpna velitelský kryt Civilní obrany v Bezručových sadech. V úterý a ve čtvrtek bude pro změnu otevřen Správní archiv Armády ČR v barokní jezuitské budově na náměstí republiky.

Zajímavý program nabízí i Dny otevřených dveří Domu armády Olomouc od úterý do čtvrtka 23. až 25. srpna. V objektu v ulici 1. Máje se připravuje výstava o významné bitvě legionářů u Bachmače, historik Zeman bude komentovat výstavu o bastionové pevnosti, návštěvníci uvidí dobové ležení příslušníků 6. Hanáckého pluku ČSOL, v nabídce je například i výstava o životě v rámci zahraničních misí Armády ČR.

ÚVODNÍ FOTO: olomouc.eu

reklama