Připravte se na Velikonoce

Velikonoční svátky jsou tu! Mnozí z nás rádi zdobí domovy velikonočními symboly a pečou beránka. Zkuste využít karanténu, přibližte si tradice našich předků a pusťte se do příprav.

Hana Došlová

Významné křesťanské svátky, připomínající zatčení a umučení Ježíše Krista, vrcholí Svatým nebo-li Pašijovým týdnem. Ten začíná Květnou nedělí a končí Božím hodem velikonočním v neděli. Pro nevěřící svátky vrcholí na Velikonoční pondělí, kdy chlapci obcházejí okolní domy s pomlázkou. Velikonoční týden je také spojený s vítáním jara a očistou našich domovů i myslí.

Prvním dnem předvelikonočního týdne je Modré pondělí, to letos připadá na 6. dubna 2020. Podle tradice v tento den lidé nemohli vykonávat žádnou práci. Je to den odpočinku, protože již v úterý začíná velký úklid, který k jaru patří. Měli byste vymést vše, co se dá. Toto úterý se nazývá Šedivé, a hned po něm následuje Škaredá neboli Sazometná středa. Ta připomíná Jidášovu zradu. Budete-li se na Škaredou středu mračit, lidová pověra tvrdí, že se budete mračit opakovaně každou středu v roce. Na Zelený čtvrtek jezte špenát, zelí nebo třeba salát z kopřiv, abyste byli po celý rok zdraví. Také se nemá nic půjčovat a s nikým se hádat. Pokud to dodržíte, budou se vás držet peníze a hádky se vám budou vyhýbat. Říká se, že když na zahradě před rozedněním zatřesete stromy, urodí se na nich více ovoce. V tento den si křesťané připomínají poslední večeři Páně. Pečou se jidáše – sladké pečivo z kynutého těsta potřené medem. Na Velký pátek si připomínáme ukřižování Ježíše Krista. Zemřel ve tři hodiny odpoledne a na památku jeho utrpení se v tento čas konají obřady. Velký pátek je podle pohanských pověr spojen s kouzly. Říká se, že se otevírají poklady ve skalách, nebo že se voda z horských pramenů mění na víno. O Bílé sobotě se pusťte do uklízení, přípravy pomlázky a barvení vajíček. Věřící v tento den oplakávají Ježíše Krista, ležícího v hrobě. V žádné domácnosti by neměl chybět prostřený stůl, velikonoční beránek a jidáše. O Velké noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých. Nastává Boží hod velikonoční. V tento den se pekly a světily velikonoční pokrmy. Velikonoce jsou zakončené pomlázkou. Žena nebo dívka, která bude na Velikonoční pondělí vyšleháná pomlázkou, zůstane svěží a zdravá. Součástí koledování může být polévání vodou. Někde mládenci polévají ženy, jinde ženy muže.

Vypěstujte si osení
Osení není tráva, ale mladý ječmen nebo obilí s krásně pevnými a jásavými zelenými oddenky. V minulých dobách sázení osení připomínalo počátek zemědělských prací a také patřilo mezi jedinou zelenou dekorací na konci zimy. Vy ho koupíte v hobby marketu nebo třeba v květinářství či v chovatelských potřebách. Nejraději vyberte pšenici, ječmen nebo žito. Sázejte nejlépe 14 až 10 dní před Velikonocemi. Pokud byste to včas nestihli, zasaďte čočku. Ta zvládne vyklíčit i za několik dní. Osázený květináč položte na světlé místo a nepřelévejte ho.

Zasaďte řeřichu
Do vymytých skořápek od vajíček položte vatu nasáklou vodou a na ni vysejte semínka řeřichy. Během 3 dnů vyroste do výšky 4 cm. Skořápky můžete umístit do slepičky nebo nádobky na vařené vajíčko.

Přírodní barvy na vajíčka
Přírodní barvení bude trvat o něco déle než kupovanými barvami a barva nikdy nebude jednolitá. Nicméně přírodní barvení vybízí k experimentům. Každé vajíčko před samotným barvením dobře omyjte a odmastěte prostředkem na nádobí nebo teplou vodou se špetkou jedlé sody. Do hrnce vložte přírodní barvivo, zalijte cca 3/4 litrem vody, mírně osolte a přidejte 2 lžíce octa. Přiveďte k varu, vložte vajíčka a 10 minut vařte. Vajíčka v lázni nechte až do úplného vychladnutí. Pokud jsou vajíčka stále málo barevně výrazná, nechat je namáčet po celou noc. Nechte je oschnout na savém podkladu, aníž by se vzájemně dotýkala. Lesku dosáhnete troškou oleje, másla nebo kouskem slaniny.
ŽLUTÁ – Do 750 ml vody vsypte 3 vrchovaté lžíce kurkumy.
ORANŽOVÁ – Vajíček povařte s 2 nastrouhanými mrkvemi nebo červenou paprikou.
RŮŽOVÁ – Stačit vám bude jedna větší nebo 2-3 menší kousky červené řepy.
ČERVENÁ – Vajíčka povařte v červeném víně nebo je dlouho louhujte v odvaru z červené řepy. Slupky z červených cibulí jsou také zajímavé, ale barva nebude intenzivní.
ZELENÁ – Použijte špenátu, kopřivy nebo petrželovou nať. Špetku kmínu dodá svěžejší odstín.
MODRÁ –  Povařte silný ibiškový čaj nebo listy ze čtvrtiny hlávky červeného zelí. Lžíce jedlé sody namísto octa způsobí temnější odstín.
HNĚDÁ – Barvěte vajíčka pomocí cibulových slupek, dubové kůry, silné kávy nebo černého čaje.
ČERNÁ – Nejtmavších odstínů docílíte sazemi.

Uvažte pentle
Barevné stuhy jsou symbolem Velikonoc? Mašle můžete uvázat kamkoli – na vajíčko, židli, lustr nebo do vázy naaranžujte pár větviček a na ně přivažte barevné stuhy a pověste kraslice. Krásně oživíte svůj domov.

Velikonoční věnec
Na výrobu věnce můžete použít různé materiály od květin, přes větvičky, vajíčka, dekorace zajíčků, kuřátek či kačenek až po zmíněné pentle. Korpus na věnec obalte třeba mechem nebo barevným lýkem a jednotlivé dekorace nalepte nejlépe tavnou pistolí.

Jedlé dekorace
Zabavte děti pečením a zdobením perníčků. Díky velikonočním formičkám proměníte vánoční perníčky v chutnou velikonoční dekoraci a při jejich zdobení si navíc užijete spousty legrace.

Tipy na velikonoční dekorace:

1. Svazek konvalinek Florista, 179 Kč, Butlers.cz

2. Mléčná čokoláda s kropenatou cukrovou krustou, 190 Kč, Marks & Spencer

3. Veli-koko-noční MIX – müsli se sušeným ovocem a ořechy se směsí ořechů v čokoládě, 229 Kč, Mix.it

4. Keramické vejce s pruhy Easter, 79 Kč, Butlers.cz

5. Vonná svíčka Chocolate Eggs Easter Classic, 779 Kč, yankeesvicky.cz

6. Velikonoční vajíčko PLAYMOBIL 70083 Dívka s husami, 139 Kč, PLAYMOBIL (dostupné i v jiných variantách)

7. Smršťovací košilky na velikonoční vajíčka se třemi motivy obrázků, 18 Kč, Druchema.cz

8. Malá miska Spring Fantasy, 16 cm, Villeroy & Boch, 590 Kč, luxurytable.cz

9. Koupelová bomba Magic Rabbit, 175 Kč, Lush.cz

10. Veli-koko-noční vajíčka – pražené mandle v mléčné, bílé a růžové čokoládě s lyofilizovaným ovocem a drceným zeleným čajem v různém poměru, 169 Kč, Mix.it

11. Set gelových barev na vajíčka a mramorovaného efektu, OVO Efekt mramor, 68 Kč, Druchema.cz

12. Vonná svíčka Sweet Bunny Treats Classic, 779 Kč, yankeesvicky.cz

13. Mléčná čokoláda ve tvaru kuřete, 55 Kč, Marks & Spencer

14. Mýdlo na ruce i tělo Avo Good Easter, 250 Kč, Lush.cz

15. Kniha Hurá! Jsou tu Velikonoce od Hany Skálové vás vezme do přírody probouzející se po zimě, právě když se rodí mláďátka, děti barví vajíčka, pletou pomlázky a užívají si první sluníčko. Provede vás Velikonocemi křížem krážem a nudit se rozhodně nebudete. Dozvíte se v ní o různých velikonočních zvyklostech a tradicích, zjistíte, jak se slaví Velikonoce na druhém konci světa i za humny, připravíte si krásnou velikonoční výzdobu, naučíte se péct ty nejsladší a nejvoňavější beránky a kromě toho se můžete těšit na jarní pohádky známých českých spisovatelů. 299 Kč, Mladá fronta

16. Knížka Velikonoce – historie, zvyky, tradice od Pavlíny Pitrové vám přiblíží historii Velikonoc. Dozvíte se, jak je slavili naši předkové a jaké zvyky a tradice dodržovali. Jaké pokrmy se tradičně na Velikonoce připravovaly a někde i dodnes připravují. Jaké pověry a pranostiky se k těmto svátkům váží. Jak se tyto svátky slaví ve světě a jak ovlivnily českou literaturu. 299 Kč, Fragment

17. Knížka Než řeknete hody hody od Reginy Schwarzové obsahuje 853 vajec, 325 kuřat a nespočet dalších detailů k objevování. O zábavu se postarají slípky jogínky, čerstvě vylíhnutí superhrdinové, kapela rockerháčů, zaječí skejťáci, lišák se sennou rýmou nebo tur (se zálibou v túrování), na něhož jsou všechny rychlostní limity krátké, a při všem tom zmatku se spolu pod vedením velikonočního mistra čile pustí do práce. Pro děti od tří let. 329 Kč, Host Brno

18. Kreativní set OVO Jarní tvoření skřítci a jarní víly, 45 Kč, Druchema.cz

19. Salátová mísa z kolekce Colourful Spring, 28 cm, Villeroy & Boch, 2030 Kč, luxurytable.cz

 

 

#Velikonoce

reklama

PEARL DESIGN
Další články