[OL]4you na

Rozkódujte správně pozvánky na společenské akce!

Taky často tápete, v jakém tajemném jazyce jsou psány pozvánky na různé společenské akce? Redakce [OL]4you se rozhodla vám v tom udělat jasno!

Rozkódujte správně pozvánky na společenské akce!

Na spoustu společenských akcí bývají hosté zváni prostřednictvím pozvánek. Platí základní pravidlo: pokud jste žádnou neobdrželi, nejste vítáni. Jak logické, že? Pozvánku dostává většinou muž a je na ní připsáno, jestli může vzít svou partnerku.

Už vám někdy přišlo pozvání na ples, party nebo nějakou společenskou událost a vy jste byli zaskočeni použitými zkratkami a nevěděli jste si s nimi rady? Vysvětlíme vám, co jednotlivé zkratky znamenají a jak zvolit vhodný dress code  na danou událost.

R.S.V.P.

Z francouzského „repondez s´il vous plait“ neboli „odpovězte prosím“ – potvrďte účast nebo se omluvte.
To samé znamená zkratka RLO (račte laskavě odpovědět). V obou případech jde o to, abyste buď potvrdili nebo odmítli účast.

​REGRETS ONLY

Pokud je zde navíc uvedený výraz REGRETS ONLY (RSVP/Regrets only), měli byste odpovědět pouze v případě, že se akce nezúčastníte.
Jinak se vaše účast považuje za samozřejmou. Omluvit se můžete na telefonním čísle nebo e-mailu, které zpravidla bývají uvedeny na pozvánce.
Chcete-li nějakou akci odmítnout, nevymlouvejte se na návštěvu jiné akce. Působí to netaktně. Pokud možno svou neúčast příliš nerozvádějte nebo si vymyslete slušnější omluvu.

POUR MEMOIRE

Pokud vám hostitel zašle ještě jednu pozvánku, objeví se zde připomínka p.m. („POUR MEMOIRE“). Nebojte se, neznamená to, že si o vás myslí, že jste sklerotik, jen si vás velmi váží, projevuje k vám úctu a dává vám tak najevo, že mu na vaší účasti velmi záleží.​

SINE TEMPORE/CUM TEMPORE

Hostitel vás může na pozvánce také informovat, v kolik daná událost začíná a zda musíte přijít včas. Pokud se setkáte s výrazem s.t. („SINE TEMPORE“) (znamená „bez akademické čtvrthodinky") jde o akci s přesně daným začátkem, kde je vyžadován příchod na čas. Pozvánka označená c.t. („CUM TEMPORE“) označuje, že doba příchodu je volitelná (ale pozor, pouze v řádu desítek minut!).

​DRESS CODE

Dress code je určitý kodex oblékání, který říká, jak se na danou více či méně formální událost obléci. Mnoho Čechů neví, jak se správně vyparádit například na ples. Každý člověk by měl ve svém šatníku mít alespoň základní společenský oděv. 

reklama