[OL]4you na

Zapojte se do Veggie Challenge, pomůžete planetě i svému tělu

Desetitisíce lidí z celého světa se z nejrůznějších důvodů hlásí do výzvy ProVeg Veggie Challenge. Někteří chtějí zlepšit své zdraví, jiní jsou motivováni snížením své ekologické stopy.

Zapojte se do Veggie Challenge, pomůžete planetě i svému tělu

Leden bývá často měsícem, kdy se lidé rozhodnou, že ve svém životě něco změní, vyzkouší nové návyky nebo novou stravu. Proto vznikl Veggie Challenge, který vyzývá Čechy a Češky, aby si zkusili na měsíc obohatit svůj jídelníček o více rostlinných produktů.

Veggie Challenge je 30denní výzva, která vám zachutná i pomůže snížit spotřebu živočišných výrobků. Účinně překonáte nejčastější bariéry, které vám dosud mohly bránit stravovat se více rostlinně, například vás seznámí s nejnovějšími rostlinnými produkty i doporučí ověřené recepty.

Pro zdraví, zvířata i životní prostředí

Správně sestavená a vyvážená veganská strava je nejen bezpečná, ale může též pomoci při prevenci či léčbě některých nemocí. Má vliv na redukci hmotnosti, cholesterolu, reguluje krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Velkou motivací k zapojení mohou být i životy zvířat. Každý, kdo se rozhodne pro snížení konzumace (či úplné vyloučení) živočišných produktů, zejména masa, ale také mléčných výrobků a vajec, přispěje k menší poptávce po těchto produktech a následnému snížení zbytečného utrpení a umírání zvířat v budoucnosti. Výpočty pro vegetariánskou a veganskou stravu zahrnují ušetření přibližně 3,4 zvířat po dobu 30 rostlinných dnů. 

Navíc je průmyslová živočišná výroba je zodpovědná za nejméně 14,5 % celosvětových emisí skleníkových plynů a způsobuje významnou degradaci životního prostředí od ztráty biodiverzity až po odlesňování. Přechod na rostlinnou stravu je tak spolu s omezováním plýtvání jídlem jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit svůj dopad na klima. „Živočišná výroba je také klíčovým hráčem ve zvyšování spotřeby vody. Rostliny potřebují vodu ke svému růstu a produkce masa vyžaduje, aby zvířata nejdříve snědla velké množství rostlin. Pokud se zapojíte do Veggie Challenge, po dobu 30 dnů na rostlinné stravě můžete potenciálně ušetřit až 39 000 litrů vody,“ popisuje manažerka kampaně Tereza Trávníčková.

Ve dvou se to lépe táhne

Je všeobecně známo, že ve dvou a více se to lépe táhne. Jinak tomu nebude samozřejmě ani v případu Veggie Challenge. Každý, kdo se do ní rozhodne zapojit, najde potřebnou dávku motivace na webu a také v moderované facebookové skupině. Výzva tak nemůže být snadnější. Každý den vám příjde e-mail na zajímavé téma, článek dne a mnoho lahodných receptů. V záhlaví každého e-mailu budete moci sledovat, jaký pozitivní dopad má vaše osobní zapojení do výzvy.

A teď hurá do toho! Zaregistrujte se zdarma na webu Veggie Challenge a sdílejte výzvu i se svými přáteli.

Je na vás, jakou 30denní výzvu si vyberete. Můžete zkusit jíst vegansky nebo vegetariánsky, jíst bez masa jen určité dny v týdnu nebo začít jíst méně masa. Každý den výzvy budete dostávat newsletter plný šikovných tipů a receptů. Brzy zjistíte, že jíst více rostlinně může být zábavné, chutné a překvapivě snadné!

reklama