Ze školky do školy

Usnadněte svému dítěti vstup do 1. třídy. Poradíme vám, jak dítě připravit, aby vše zvládlo s radostí.

Hana Došlová

Příprava dítěte předškolního věku nespočívá v nácviku čtení, psaní, počítaní, jde o celkovou průběžnou podporu dětského vývoje. Raději si s dětmi povídejte, hodně čtěte, hrajte si, tvořte, sportujte, pozorujte, objevujte a nezapomínejte se smát. Váš čas, láska a porozumění se promítnou do jejich výchovy a usnadní přípravy na vstup do základní školy i do budoucího života.

Před nástupem do školy vytvořte dítěti pracovní koutek, hlídejte dostatek spánku, pohybových aktivit na vzduchu, vhodnou stravu a dostatečný pitný režim. Cvičte a rozvíjejte s nimi smyslové vnímání, obratnost, grafomotoriku, řeč, pozornost i paměť. Jak na to se můžete inspirovat v následujících hrách:

Najděte rozdíl: dva stejné obrázky s rozdílnými detaily najdete snad v každém dětském časopisu nebo v pracovních listech. Během hledání rozdílů dítěti pomůžete rozvíjet zrakové vnímání, rozlišování a soustředěnost.
Skládáním puzzle podpoříte rozvoj zrakového vnímání, představivost, pozornost, jemnou motoriku i myšlení. Puzzle si můžete vyrobit i vlastní. Rozstříhejte pohlednici, obrázek ap. na části, skládáním pomůžete rozvoji plošného vnímání, vnímání celku a jejich částí.
Hrajte karetní hry: děti se naučí respektovat pravidla, posílí zrakové vnímání, paměť, rozlišování, pozornosi i paměť.  Zkuste Černého Petra nebo Kvarteto.
Při hře Uhodni "co se na mně změnilo" si prohlédnete protihráče. Ten odejde za dveře, kde na sobě něco změní (rozepne si knoflíky, sundá si svetr...). Poté je vaším úkolem uhodnout, co se změnilo. Podpoříte rozvoj zrakového vnímání, pozornost i paměť.
Úkolem "nedokončených obrázků" bude dokreslit chybějící část obrázku. Čerpat můžete v dětských časopisech nebo pracovních listech. Podpoříte rozvoj zrakového vnímání, rozlišování a pozornosti.
Omalovánkami podpoříte vnímání a rozlišování barev i rozvoj zrakového vnímání.
Při hrách "na čichanou, na hmatanou nebo na ochutnavače" procvičíte vnímání a rozlišování vůní a pachů, rozvinete hmatové nebo chuťové vnímání. Děti mají se zavázanýma očima uhodnout, co cítí, jaký předmět mají v ruce nebo co zrovna ochutnávají.
Co je vlevo, co je vpravo: podpoříte rozvoj orientace v prostoru. Dítě musí říct, co vidí vlevo a co vpravo. Hru můžete obměnit dalšími prostorovými otázkami.
Při slovní hře "co začíná na stejné písmeno" rozvinete sluchové vnímání a rozlišování první hlásky ve slově. Vyberte písmeno a vyjmenujte co nejvíce slov, které začínají stejnou hláskou.
Během hry "Kam se schovala hračka" potrénujete prostorové vnímání i orientaci. Schovejte hračku na viditelné místo a dítě musí přesně popsat, kde leží – zda na stole, pod stolem ap.
Hrou na rýmy procvičíte sluchové vnímání, rytmus a rozlišování stejně znějících slabik. Vymýšlejte co nejvíce rýmů k danému slovu.
Hrou na prodavače procvičíte komunikativní schopnosti i početní představy.
Hra na pamatování: Dítě si prohlédne v krátkém čase libovolné předměty, které posléz zakryjete šátkem. Dítě musí předměty vyjmenovat. Hru můžete obměnit hádáním předmětu, který ze skupiny zmizí. Procvičíte zrakové vnímání i paměť.
Hra na ozvěnu: dítě musí opakovat libovolná slova, která zašeptáte. Začněte jedním slovem, postupem přidávejte víc slov. Procvičíte sluchové vnímání, soustředěnost i krátkodobou paměť.
Hra na robota: Procvičíte sluchové vnímání, soustředěnost a schopnost analýzy a syntézy. Jeden z hráčů je robot , který neumí souvisle mluvit. Rozkládá tedy slova na slabiky. Těžší variantou je rozkládání slov na jednotlivé hlásky.
Hra Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku...: doplníte barvu, a dítě musí rychle najít a dotknout se zvolené barvy. Procvičíte zrakové vnímání, rozlišování a pozornost."

Mezi další aktivity, které se vyplatí zařazovat, patří hledání protikladů, hru rozvíjející logické myšlení "Které zvíře je větší" (pes nebo kůň...), hru na nedokončené věty "když půjdu lyžovat, musím si připravit....". Rozvoji řeči napomůžou hry na nedokončené příběhy (byl jednou jeden dům, který..... (a dítě doplní: stál na vysoké skále), vy pokračujete... Slovní fotbal rozvíjí paměť, pozornost, sluchové vnímání i analyticko-syntetické myšlení.
Hru "Co bys dělal, kdyby..." můžete vyžít jako prevenci chování v nebezpečných situacích, a velmi citlivě upozornit dítě na případná nebezpečí. Prostorovou orientaci, a především pravolevou orientaci a rozlišování můžete procvičovat popisováním obrázků (ukaž, co je vlevo, nahoře..) nebo při pobytu venku, kdy se dítěte ptáte, které auto stojí před semaforem první, které druhé. Na procičování jemné motoriky je vhodné navlékání korálků.

Také cvičte dítě v samostatnosti, osobní hygieně i kultuře stolování. Naučte předškoláka samostatně se obléknout, složit si věci, zapnout knoflíky, jíst příborem, umýt si ruce před jídlem a po použítí toalety. Veďte dítě k dokončení činnosti - dostavění hradu, domalování obrázku, dořešení úkolu v dětském časopisu. Procvičujte osobní údaje, aby vědělo, jak se jmenuje, kde bydlí atd.

Přípravovat můžete i formou nákupů:

Nákup školní tašky je hlavním symbolem životní změny dítěte. Dítě se začne mnohem více vžívat formou hry do role školáka a většinou se i do školy těšit. V dnešní době je koupě tašky nezanedbatelná položka ve finančním rozpočtu rodiny. Pořiďte svému potomkovi skutečně kvalitní. Lehká váha ddo 1,5 kg a polstrování zamezí poškození páteře. Důležitá je i velikost tašky, aby v ní bylo dostatek místa na knihy, sešity, pomůcky, pouzdro, svačinu. Lepší orientaci pomůže více kapes a přihrádek, reflexní prvky bezpečnosti. Zaměřte se i na svačinovou krabičku a láhev na pití. Vedle toho budete mjuset pořídit i penál a jeho vybavení jako jsou pera, propisky, barevné tužky, guma, ořezávátko, nůžky a malé pravítko. Zip a další uzavírací prvky by měly být pro dítě dobře ovladatelné.

1 Voskovka, tužka, inkoustový roller nebo plnící pero to je 4-stupňový systém Pelikan Griffix který byl vyvinut, aby podporoval a rozvíjel jemnou motoriku dítěte v předškolním a školním věku. Tužka, inkoustový roller a plnící pero jsou vždy ve variantě pro praváka nebo leváka v hezkých barvách. Smajlík na psacích potřebách ukazuje dítěti sympatickou a nenásilnou formou, jak tužku správně držet.

2 Nůžky Pelikan Griffix s kulatou špičkou mají měkkou rukojeť a jsou ergonomicky tvarované pro bezpečný úchop. Můžete vybrat verzi pro praváky i leváky. Čepele z nitrid titanu je 3x tvrdší než ocel.

3 Herkules tyčinka Mizím – Po nanesení lepidla zůstává na povrchu papíru obarvená stopa, která během krátké doby zcela zmizí. Při lepení je tak nepřehlédnutelně označeno, kde je lepidlo naneseno. Předejde se tak zbytečnému zamazání a plýtvání. druchema.cz

4 Speciální štětce Pelikan Griffix jsou trojhranné, ergonomicky tvarované a díky tomu se snadno drží. Délka je přizpůsobená dětem.

5 Vodové barvy Pelikan s vysokým pigmentem zaručují hezky barevné a zářivé obrázky. Pokud dítě některou barvu vypotřebuje, je možné ji nahradit novou.

6 Sada Pelikan Combino obsahuje trojhrannou silnou tužku tvrdosti B, gumu, dvojité ořezávátko.

7 Tempery Crayola mají syté a zářivé odstíny, jsou 100% vypratelné a z většiny povrchů je snadno umyjete. albi.cz

8 Interaktivní mluvící kniha Encyklopedie pro školáky z edice Albi Kouzelné čtení vezme děti za dobrodružstvím poznávání v 17 různorodých kapitolách, kterými je provedou rozpustilí duchové. U každého obrázku zazní název, základní a rozšiřující informace, ale i zvuky a různé veselé hlášky a veršíky. V knize nechybí zábavné kvízy ve 3 různých obtížnostech, které u dětí prověří získané znalosti.

9 Batoh, který svítí! Ten musí nadchnout každého předškoláka. Záda batohu jsou z anatomicky tvarované, lisované pěny. Polstrované, anatomicky tvarované ramenní popruhy nastavíte i na záda drobného chlapce. Nastavitelný hrudní popruh ufrží batoh na správném místě. Do přední kapsy batohu se pohodlně vejde penál nebo krabička na svačinu a další drobnosti. V kapse je i karabina na klíče. topgal.cz

10 Dvojplášťová termoska b.box z nerezové oceli udrží tekutiny studené až 7 hodin nebo teplé až 5 hodin. Silikonové brčko dovolí vypít z termosky i tu poslední kapku a víčko má držátko pro snadné nošení nebo zavěšení na batoh. Termoska se po snadném zmáčknutí "tlačítka" lehce otevře. Koupíte na mimmo.cz

11 Praktický box na svačinu Yumbox Original je rozdělen na 5 praktických částí (jedna větší na sendvič a čtyři menší na 1/2 šálkovou porci zeleniny nebo ovoce), navíc obsahuje přihrádku na dip nebo nějakou dobrůtku. Box koupíte na webu kouzelnehrackarstvi.cz

12 Sada 12 pastelek Pelikan Combino obsahuje silné trojhranné pastelky mají měkkou tuhu tak, aby se s nimi lehce malovalo, tuha se nelámala, měkké dřevo snadno ořezávalo, jmenovku pro podepsání každé tužky a navíc jsou hravě barevné a se zvířátky.

13 Kvalitní papír, který se nepropisuje. Odolné desky, které chrání od oslích uší a trendy barevné provedení, které se bude líbit každému žákovi. To jsou školní sešity Oxford. oxfordsesity.cz

14 Aktovka Herlitz pro nejmenší má prodyšné polstrování zad, nastavitelné popruhy, hrudní popruh, boční kapsy, reflexní materiál a hmotnost 890 g.

15 + 16 Velký výběr potřeb pro školáky najdete i na webu stil.cz. Nabízí vše od aktovek, přes desky na číslice a písmena, úkolníčky, zástěrky až po kufříky.

17 Pomocí gumovacích fixů FriXion Colors můžou děti popustit uzdu své kreativitě a jen tak kreslit a vybarvovat. A pokud by něco chtěly změnit, stačí vygumovat a začít znovu. Více o sadě 12 barev najdete na www.pilotpen.cz

18 Pracovní čítanka pro 1. a 2. ročník ZŠ od Dity Nastoupilové pracuje s metodami, jež podporují samostatné a kritické myšlení žáků. Je určena dětem, které již zvládly úplné základy čtení. Texty a s nimi související praktické úkoly přispívají k rozvoji techniky čtení a čtenářských dovedností a zároveň podněcují žáka k přemýšlení o obsahu. Rozvíjejí tak jeho osobnost a samostatné uvažování. albatrosmedia.cz

 

 

#děti #škola

reklama

smartregion
Další články