[OL]4you na

11 věcí, kterých byste se měli zbavit (jednou a provždy)

Nenechte se převálcovat nesplnitelnými předsevzetími a raději se s námi pusťte do úklidu. V redakci jsme dali dohromady seznam věcí, které už nebudete potřebovat:

11 věcí, kterých byste se měli zbavit (jednou a provždy)

Spamy a zbytečné složky v počítači, tabletu i mobilu

V redakci [OL]4you řešíme neustále nedostatek místa na disku. Proto jsme se zamilovali do aplikace CleanMyMac, která naše počítače pravidelně zkontroluje a vyčistí vše nepotřebné. Do úklidu ve vašich technických pomocnících se ale pusťte i sami – fotografie roztřiďte do jednotlivých složek a ty zdvojené smažte. Pravidelně taky svá data zálohujte.

Oblečení, které jste na sobě neměli přes dva roky

Zkuste si do svých skříní zavést pravidlo dvou let – pokud během této doby daný kousek neoblečete, nemá tam co dělat. Svůj šatník prověřte tím, že na postel poskládejte úplně všechno oblečení, co máte – od spodního prádla až po doplňky. Připravte si dvě tašky – jednu na vyhození (či darování) a jednu na opravu oblečení (které byste nosili, ale musí se nejdřív opravit). Na tuto akci si pozvěte kamarádku – ta bude o něco kritičtější a pomůže vám s objektivním názorem.

Energetičtí upíři

Kdyby tak fungoval česnek na energetické upíry, jako na ty obyčejné... Budete muset zapojit větší sílu – a to asertivitu. S lidmi, kteří vám jen „kradou“ vaši energii, opravdu nemusíte trávit svůj čas.

Jídlo s prošlou dobou spotřeby

Udělejte vítr v ledničce a vyřaďte vše, co tam už nemá co dělat. Pokud budete mít volný víkend, vrhněte se i na spíž a projděte dobu spotřeby na všech dochucovadlech, sladkostech i konzervách.

Staré léky a vitaminy

Buďte šetrní k životnímu prostředí a prošlé léky nevyhazujte do popelnic, ale zaneste je do lékárny. Tam na ně mají většinou speciální box.

Knihy, které jste nikdy nezačali číst (a asi je už nikdy nepřečtete)

V naší redakci je to samý knihomol. Ale ani naše byty nejsou nafukovací, takže pravidelně děláme v knihovnách čistku. Knihy pak putují k dalším majitelům nebo mohou pomoci na charitativních akcích jako je KnihoTrh, kde získaný výtěžek putuje na podporu různých postižených dětí či nadací.

Staré účtenky a doklady

Zbavte se starých dokladů od věcí, které již nejsou v záruční době a které dlouhodobě užíváte. K ničemu vám už nebudou (samozřejmě pokud je nemáte v rámci podnikáni v účetnictví).

Staré časopisy

Ruku na srdce – máte někdy čas, abyste si prolistovali staré časopisy? Jenom vám zabírají místo v bytě. Pokud je vám líto je rovnou vyhodit, zapátrejte, kde by o ně mohl být zájem – našim tipem jsou různé čekárny u doktorů či v nemocnici. Nebo je svažte a běžte prodat do sběru. Dostanete kolem 2 Kč za kilo.

Splín a deprese

Podzimní depku máte už od konce srpna a do dalšího léta daleko? V olomouckém zdravotnickém zařízení AGE Centrum jsme si povídali s MUDr. Evou Elšíkovou a psycholožkou Mgr. Kateřinou Turčániovou o tom, jak bojovat proti depresivním náladám a splínům. „Lidé často za depresi mylně považují i ojedinělé pocity, jakými mohou být smutek, splín či nedostatek energie. U většiny populace se zpravidla o klinickou depresi nejedná. Deprese je totiž velmi závažná diagnóza – lidem trpícím depresí často chybí vůle k jakýmkoli činnostem, jejich nálada se v závislosti na vnějších okolnostech nemění, mají problém prožívat radost. Do pozadí jdou také zájmy a koníčky. Deprese může mít různé stupně závažnosti, v nejtěžších případech lidem chybí vůle zvednout se z postele třeba i proto, aby se najedli,“ vysvětluje MUDr. Eva Elšíková.

Pokud ale trpíte smutkem, máte tzv. „nenáladu“ a splín a chybí vám vůle věnovat se různorodým činnostem, o depresi se ještě jednat nemusí. Tyto změny mohou být ovlivněny kratšími dny a změnami počasí, které s příchodem podzimu přirozeně nastávají. „I přesto, že neexistuje jeden zaručený návod, který by fungoval na všechny lidi stejně, máme pro vás jedno doporučení. Abyste se splínu vyhnuli, je vhodné dodržovat stejný (nebo velmi podobný) režim, který jste měli před příchodem splínu. V případě ‚podzimní depky‘ (když se v zimních měsících dřív stmívá a jsme víc ospalí) to znamená, že pokud jste např. zvyklí hrát 3x týdně golf, pokračujte v tom, co nejdéle to půjde. Když vám to počasí nedovolí, nahraďte daný sport jinou fyzickou aktivitou,“ doporučuje psycholožka Mgr. Kateřina Turčániová.

V týdnu si pak dopředu závazně vyhraďte přesný čas, kdy budete doopravdy chodit cvičit, abyste měli jistotu, že to dodržíte i ve chvíli, kdy se vám nebude chtít. U fyzické aktivity pak možná zjistíte, že právě to vás zachraňuje od depresivního ladění. Dobrá nálada, která po sportu zpravidla přichází, je způsobena neuromediátory, ovlivňujícími mozkovou aktivitu. Mozek je tedy doslova zaplaven endorfiny (tzv. hormony štěstí). Takže je to jasné: dodržujte pravidelný režim, sportujte a podzimní depka nemá šanci! Více informací najdete na www.agecentrum.cz

Nefunčkní a rozbité věci

Přiznejte si, že teď nemáte čas (a ani v budoucnu ho mít nebudete) na opravování věcí, kterým stejně nerozumíte. Pokud jsou produkty v záruce, najděte doklad a reklamujte vady. Jinak bez milosti do koše (nebo v případě nefunkční elektroniky na sběrový dvůr).

Facebookoví (ne)přátelé

Sociální média nás vedou k tomu, abychom upřednostňovali kvantitu vztahů na úkor kvality. Měří se, kolik máte fanoušků, kolik získáte lajků za fotku, kolik lidí vás sleduje. To je to, oč tu běží. Nebo ne?

„Zamyslete se, s kolika přáteli na sociálních sítích udržujete opravdový vztah i v reálném životě. Možná přijdete na to, že mnoho z těchto ,přátel‘ ani neznáte, nebo ještě hůř – že je vlastně ani nemáte rádi,“ zmiňuje psycholožka Mgr. Kateřina Turčániová ze zdravotnického zařízení AGE Centrum. Když si seznam přátel protřídíte, nejspíš zjistíte, že máte více času budovat hluboká a pevná přátelství namísto povrchních vztahů s velkým počtem lidí.

reklama