[OL]4you na

Bod sem, bod tam aneb Jak se nenechat vybodovat

Platíte občas nějakou pokutu za malé přestupky, ale nikdy vás nenapadlo zjišťovat, kolik máte bodů? Dejte si pozor, abyste najednou nebyli bez řidičáku...

Bod sem, bod tam aneb Jak se nenechat vybodovat

Bod k bodu

Jezdíte podle pravidel, ale občas se vám „přihodí“ malý přestupek, jako třeba chybějící bezpečnostní pásy? Nemyslete si, že to končí tím, že zaplatíte na místě malou pokutu. Pravděpodobně si tím také střádáte body v rámci bodového systému řidičů – a těch můžete „posbírat“ max. 12.

Čtyřikrát se tak „zapomenete“ připoutat a rok budete bez řidičáku. O tom, že o body přicházíte, vás totiž nikdo neinformuje. A ano, za jednu jízdu bez bezpečnostních pásů jsou řidičům přičítány 3 body. Dobrou zprávou ovšem je, že když jezdíte rok bez přestupků, odečtou se vám 4 body zpět.

Zeptali jsme se i Václava Janíka, profesionálního závodníka z Janík Motorsport, jestli by si dokázal představit život bez řidičáku. Pobavila ho myšlenka, že by ho někdo vozil na závody: „Ale po pravdě by to pro mě byla příliš velká komplikace – za volantem jsem každý den.“

Samotné bodové hodnocení v ČR vnímá Václav Janík docela pozitivně: „Určitě to v dodržování předpisů má svůj význam. Osobně bych ale doporučoval, aby lidé, kteří přestupek spáchají, byli povinni si vždy zaplatit nějaký kurz bezpečné jízdy. Zároveň by to tak mělo i výchovný efekt.“

Vzhledem k tomu, že se Václav Janík živí rychlou jízdou, dalo by se čekat, že na českých silnicích může mít problémy s rychlostí – přece jen je to závodník! Ale za rychlou jízdu Vašek o body zatím nepřišel: „Jen vloni jsem v Rakousku musel zaplatit pokutu, když jsem jel na závody a na dálnici jsem překročil rychlost v omezení.“

Výsledek rychle a za stovku

Na to, abyste zjistili počet svých bodů, stačí zajít osobně na kterékoliv kontaktní místo veřejné správy (neboli Czech POINT) v České republice (najdete ho  hlavně na poštách, na úřadech, nebo u některých notářů a bank) a vyžádat si Výpis z bodového hodnocení řidiče. Zaplatíte za něj rovnou stokorunu, ale aspoň budete mít o svých bodech jistotu. Na výpisu uvidíte aktuální počet získaných bodů a také historii bodového hodnocení – tedy výpis přestupků, za něž byly uděleny body. Pokud používáte datovou schránku, můžete se tuto informaci dozvědět on-line. Více informací o bodovém systému najdete na www.12bodu.cz

Školení bezpečné jízdy

Délka školení je stanovena na 7 hodin (180 minut teoretické části, 210 minut praktické části a 30 minut zabere závěrečné vyhodnocení). Za školení zaplatíte od 3890 do 4600 Kč.

Během školení proberete:

  • Teorii řízení a zásady bezpečné a defenzivní jízdy.
  • Nejčastější příčiny dopravních nehod a jejich předcházení.
  • Důsledky protiprávního jednání řidičů motorových vozidel.
  • Prevenci řešení mimořádných událostí v provozu na pozemních komunikacích.
  • Předmětem výcviku v rámci školení bezpečné jízdy je také praktická jízda s motorovým vozidlem pod dohledem lektora bezpečné jízdy na výcvikové ploše, zaměřená na předcházení a řešení situací, při kterých je značně ztížena možnost ovládat vozidlo, formou bezpečné a defenzivní jízdy.

Pro koho je školení určeno?

Školení je pro vás, pokud máte ke dni podání žádosti v registru řidičů více jak 10 bodů a zároveň nemáte žádný přestupek ohodnocen 6 nebo více body. Po absolvování školení vám budou odečteny 3 body z bodového konta.

Kde najdete pracoviště pro odpočet bodů?

V České republice je několik autorizovaných pracovišť, která odpočet bodů mohou provádět. Z moravských lokalit je to Libros Ostrava a Polygon Brno. Dále pak Polygon Hradec Králové, Příbram, Jihlava, Sosnová a Polygon Most.

reklama