[OL]4you na

Caltha: Tajemství přírodní kosmetiky

Přáli byste se každé ráno probouzet s pletí jako samet, ale do světa kosmetiky vcházíte zřídka a v rozpacích? Zkuste na to vyzrát přírodní cestou! Jak správně postupovat vám poradí Michaela Vaněčková alias Caltha.

Caltha: Tajemství přírodní kosmetiky

Už z dálky nás vábila opojná směs levandule a citronové trávy. U malého stánku postávala sympatická hnědovláska a propagovala svoji přírodní kosmetiku Caltha (neboli „blatouch“). Poprvé jsme se s Michaelou Vaněčkovou setkali v listopadu minulého roku na olomouckém Dizajntrhu v prostorách Pevnosti poznání. Ihned jsme se do sortimentu zamilovali. Nejvíce nás oslovila tradiční tuhá mýdla a deodoranty bez parabenů a hliníkových solí. Pokud ani vás nelákají přípravky plné zbytečných chemických složek, pojďte s námi otestovat zázračné přírodní vychytávky! 

Na českém trhu se s přírodní kosmetikou doslova roztrhl pytel. Jak však poznat tu správnou, kvalitní a ničím neošizenou? Je třeba pečlivě číst nejen složení, ale také dešifrovat zkratky na obalu. Pokud si chcete dopřát tu nejlepší možnou kvalitu, pátrejte po výrobcích označených ochrannou známkou CPK (certifikovaná přírodní kosmetika). Budete mít stoprocentní jistotu, že se jedná o skutečně přírodní suroviny pocházející z ekologického zemědělství nebo jsou jinak šetrné k životnímu prostředí. Neobsahují živočišné, syntetické ani ropné složky, parafín, vazelínu nebo barviva. Konečná fáze preparátů poté neprochází testováním na zvířatech. „V jednoduchosti je krása. Pokud je na etiketě ve složení dlouhatánský popis, nevěstí to úplně nic dobrého. Vyvarujte se  syntetických látek jako jsou například silikony, umělá barviva a parabeny. Každý výrobek uvedený na trh musí být certifikován státní zkušebnou, která zjistí, zda je výrobek bezpečný. Necertifikovanou kosmetiku bych nekoupila,“ prozrazuje Míša Vaněčková.

Mýdlo na scénu, prosím!

Podnikat ve voňavém businessu se Míša rozhodla zcela spontánně před dvěma lety. Konkrétně 1. září 2015. Výrobě mýdla se však věnuje již 6 let. Zpočátku si chtěla zkusit vyrobit přírodní mýdlo čistě pro své účely. „Je to asi podstata mě samotné – jsem houževnatá, ráda tvořím a vytvářím něco nového, ať už manuálně nebo duševně. A právě má zvídavá povaha mě přivedla i k oblasti výroby kosmetiky.“  Zároveň dodává, že začátky byly velmi krušné. Nezdolné nadšení a snaha probádat neznámou oblast ji však hnala kupředu. „Když se něčím nadchnu, jdu do toho po hlavě a plně se tomu odevzdám. Začátky byly o hledání informací, studování starých herbářů a kuchařek, sestavování nejrůznějších receptur a dlouhé hodiny strávené výrobou.“ Veškeré výrobky její značky se mohou pyšnit certifikovanou značkou Státního zdravotního ústavu. I přestože Caltha nabízí pestrý sortiment, největším trhákem je mýdlo ze 100% kozího mléka. Pomáhá především na ekzémy, lupénku, ekzém či vyrážky. „Mezi krémy vévodí hřebíčkový krém na problematickou pleť a krém proti vráskám s kyselinou hyaluronovou. To jsou takoví stálí favorité, ke kterým přibývají nové produkty, jako třeba nyní deodorant Fresh.“ Samotná výroba mýdla je technicky vzato jednoduchá záležitost. „Mýdlo je výsledkem procesu, při kterém dochází ke zmýdelnění olejů pomocí louhu. K výrobě používám pouze rostlinné oleje a tuky, které smíchám s louhem, což je hydroxid sodný rozpuštěný ve vodě. Hydroxid sodný je jediná výjimka, kdy je nutné sáhnout po chemické ingredienci – jedině tímto způsobem však vznikne mýdlo. Louh dokáže přeměnit olejové molekuly na mýdlové a po dvacetičtyřech hodinách zneutralizovat.“ Mýdlo vyrobené právě tímto způsobem obsahuje velký podíl glycerinu, díky němuž je naše pokožka vláčná a dostatečně hydratovaná.

Luxusní péče v každé kapce

Základní ingredience jsou získávány ze surovin nejvyšší kvality. Nejčastěji z Velké Británie, Francie, ale také z České republiky. Velký důraz je kladen na výtažky, které napomáhají procesům regenerace pokožky. „Sázím na jednoduchost a čistotu. Rozhodně pracuji s rostlinnými oleji v jejich co možná nejčistší podobě, to je základ všech mých produktů.“ Zázračnými vlastnostmi oplývá například esenciální levandulový olej. Kromě výrazné vůně dokáže skutečná kouzla s problematickou pletí. „Stačí ho smíchat v poměru 1:5 s vodou a vždy navečer si vatovým tamponem a směsí očistit pleť. Uvidíte, jak se za chvilku začne pleť lepšit!“ Pro začátek je všem novým klientům doporučován pozvolný postup. „Pro mě je základem tuhé mýdlo vyrobené klasickou tradiční cestou. Je to sice zásadní změna, ale naší pokožce pomůže ze všeho nejvíce. Pak je čas na další produkty jako jsou krémy, šampony, deodoranty a další.“

Kosmetický detox a návrat ke kořenům

Trend zaznamenávající návrat zpátky do náruče přírody a ke zvykům našich babiček začíná prosakovat napříč světadíly. Sama Michaela byla vychovávána ke kladnému vztahu k přírodě jako takové. „Hodně času jsme s rodiči trávili v přírodě, maminka mě učila lásce ke květinám a vlastně k veškeré zeleni. Tatínek coby včelař nám rozhled obohatil o pohled na svět ze včelí perspektivy. Vzpomínám na své dětství velmi ráda. Vždy cítím takové pohlazení po duši.“

Kromě běžného sortimentu na zákazníky čekají také žhavé letní novinky v podobě očního krému na noc s výtažky kofeinu a kyseliny hyaluronové. „Byl testován půl roku s mými nejvěrnějšími zákaznicemi a jsem na něj moc pyšná. Navíc má krásné balení ve skleněném flakonku, takže je to i rozkoš pro oči.“ My v redakci jsme z produktů nadšeni a jdeme plnými doušky čerpat pořádnou porci krásy přímo z rostlinných zdrojů!

Caltha

Vznik přírodní certifikované kosmetiky v srdci Olomouce pod taktovkou Mgr. Michaely Vaněčkové započal přesně 1.9.2015. Vystudovaná muzikoložka si své zákazníky patřičně hýčká vymazlenými produkty čistě rostlinného původu. Takřka veškerý sortiment si můžete koupit v kamenném obchůdku Srdcovka na adrese Zeyerova 14 v Olomouci, nebo objednat v pohodlí vašeho domova z e-shopu. Více informací najdete na www.caltha.cz

reklama