Chcete vidět, jaké to bylo ve středověku? Přijďte na Václavské náměstí!

Vydejte se na krátký výlet do středověkých časů – do doby krále Václava III. Na Václavském náměstí v Olomouci proběhne 12. září zábavné i naučné Historické odpoledne.

Hana Došlová

Tým nadšenců v rámci projektu Milénium olomouckých Přemyslovců připravil pro malé i velké diváky zážitkové historické odpoledne o životě ve středověku. Šermířský spolek Non Sancti vám předvede ukázky historických řemesel i přehlídku středověkých zbraní. Prohlédnete si historickou zbroj, zkusíte si uzvednout meč a vyzkoušíte si, jaké to bylo v dávných dobách pracovat jako kovář, tkadlec, brašnář, řezbář nebo třeba písařka. Budete mít možnost vyzkoušet si nejen jejich řemeslo, ale také ochutnáte, jak se ve středověku vařilo a jedlo.

Odpoledne vás zabaví vystoupení šermířské skupiny Adorea. Bude možné si vyzkoušet historické kostýmy a šaty pro krále a královnu, ozdobit si vlastní královskou korunu a mnoho dalšího.

Večer, přímo před olomouckým Dómem, uvede Agentura Lafayette reprízu divadelní inscenace Václav III. – O historii jedné královraždy, hru Jana Sulovského o posledních okamžicích života krále Václava III., který byl jako velmi mladý před 715 lety na kapitulním děkanství v Olomouci zavražděn. Olomoucká královražda uzavřela více než čtyřsetleté období vlády Přemyslovců, mocného rodu  panujícího značné části tehdejší Evropy. Nastalo dlouhé a složité období hledání panovníka, které ukončil až v roce 1310 nástup Jana Lucemburského na trůn.

Celou akcí vás provede moderátor a autor projektu Milénium olomouckých Přemyslovců Tomáš Kryl. Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví a po během dne je možné zúčastnit se komentovaných prohlídek katedrály sv. Václava. Začínají od 14.30 hod. každou půlhodinku, sraz před hlavním vchodem do katedrály. Prohlídky jsou zdarma a připravila je pro vás Petra Otýpková z Arcibiskupství olomouckého. Od 15 a 16 h bude umožněn max. 15 dospělým výstup na nejvyšší Jižní dómskou věž.

Program:

14.00 Zahájení

14.00 – 18.00 Stará řemesla a dílny, středověká kuchyně, půjčovna historických kostýmů

14.30 a dále každou půlhodinu komentované prohlídky katedrály sv. Václava pro děti i dospělé

15.00 a 16.00 výstup na Jižní věž

16.00  Rytířský souboj a možná i historická rvačka, kterou sehraje šermířská skupina Adorea

17.00 Historický kvíz

18.00 Ukončení a příprava divadelní inscenace

19.30 Václav III. – O historii jedné královraždy

#olomouc

reklama

smartregion
Další články