[OL]4you na

Co čekat v očekávání?

Čekáte své vysněné miminiko a tápete, jaká všechna vyšetření vás čekají a na co máte od státu nárok? Vyzpovídali jsme pro vás MUDr. Aleše Skřivánka z olomouckého G-centra:

Co čekat v očekávání?

Když čekáte svoje první miminko, nemusí vám být úplně jasné, co všechno vás během gravidity čeká. Kterým vyšetřením je potřeba se podrobit, jaké služby se hodí navíc, co všechno se platí a co ne... Není tedy divu, že ze všech nových informací můžete mít v hlavě pořádný zmatek. 

„Víte, laici v tom opravdu zmatek mají, ale co je horší, často v tom nemají pořádek ani někteří kolegové. Je to poměrně kontroverzní téma,“ prozrazuje MUDr. Aleš Skřivánek, vedoucí lékař G-centra. „Nejdříve si musíme vysvětlit, na co má těhotná žena nárok z veřejného zdravotního pojištění. Není toho málo – a ve srovnání se světem poskytujeme těhotným maximální, dalo by se říct až přebujelou péči. Obecně lze říci, že zdravotní pojišťovny hradí těhotným komplexní prohlídku na začátku po zjištění gravidity. Potom je vhodná jedna návštěva za měsíc do 30. až 34. týdne. Frekvence návštěv po 36. týdnu je týdenní, zejména proto, že se pozornost zaměřuje na plod a snažíme se zachytit případné známky jeho dyskomfortu nebo přímo ohrožení v době před porodem. V průběhu těhotenství pak jsou přímo stanoveny některé ,povinné‘ krevní testy – krevní obraz, hladina cukru, krevní skupina a Rh faktor, syphylis. Těhotná má nárok i na vyšetření tzv. triple testu v 15. týdnu na orientační stanovení rizika vrozených vývojových vad plodu.“

Pojišťovna hradí tři ultrazvuková vyšetření v průběhu těhotenství (tedy určitě ne v každé poradně jen proto, že si to pacientka přeje, nebo že se přišel podívat tatínek či tchýně). „V zásadě je to ultrazvuk na začátku těhotenství ke zpřesnění datace gravidity, ve 20. a 30. týdnu k vyloučení některých ultrazvukem detekovatelných vad plodu. Poslední měsíc před porodem pak jsou doporučeny a hrazeny jednou za týden kardiotokografické záznamy (těmi se sleduje srdeční činnost plodu, jeho pohyby a je snaha detekovat případné problémy plodu v děloze),“ pokračuje lékař. „Pojišťovny deklarují, že nad tento základní rámec samozřejmě hradí všechny nutné výkony, které jsou potřebné k předejití komplikacím na straně matky nebo plodu. Tyto však často narážejí na frekvenční omezení.“ Ultrazvuk totiž smí lékaři pojišťovně vykázat maximálně 4x za 3 měsíce a ne více jak 7x za rok. Rozumný lékař jej ovšem provede samozřejmě vždy, když si myslí, že je to nutné bez ohledu na to, zda mu to pojišťovna zaplatí nebo ne. 

Chromozomy plodu z krve matky místo odběru plodové vody

„Celou samostatnou kapitolou je ale to, že se daleko dopředu posunula možnost včasného záchytu chromozomálních vad plodu,“ zmiňuje Aleš Skřivánek. Jedná se o vyšetření na konci 1. trimestru, které je řádově přesnější a včasnější a není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Stojí kolem 1400 až 1500 korun. „Dále je možné v případě zvýšeného rizika neudělat odběr plodové vody, který hradí pojišťovny, ale již několik let máme možnost vyšetření chromozomů plodu z krve matky. Vyšetření se zprvu provádělo jen ve Spojených státech, stávalo 3000 dolarů, nyní je to asi 12.500 Kč. A neustále se zlevňuje,“ popisuje lékař. Ani toto vyšetření pojišťovny nehradí. Dále je možné udělat si celou řadu vyšetření, která nejsou plošně poskytována z veřejných prostředků – např. k vyloučení onemocnění štítné žlázy atd. „Je celá řada vyšetření, která mohou přinést individuální benefit jednotlivé mamince, jen nejsou (u nás, ale ani nikde jinde na světě) plošně poskytována z veřejných zdrojů všem těhotným.“

Poradna, ultrazvuk a odběry

„Obecně bych to uzavřel, nárok je skutečně na zhruba 10  návštěv v těhotenské poradně, 3 ultrazvuková vyšetření a 4 kardiotokografické záznamy plodu a nějaké základní odběry krve. Pokud se těhotné domáhají dalších vyšetření jen proto, že to někde četly na internetu, že by bylo fajn mít to vyšetřené, či proto, že si to přejí ony, nebo že se chce partner chodit dívat do každé poradny, jak jim miminko roste, nemají na to obecný nárok placený z veřejného zdravotního pojištění. Tyto zdroje jsou totiž omezené a přímo závislé od vybraného pojištění z českých platů,“ uzavírá MUDr. Aleš Skřivánek téma služeb hrazených pojišťovnou. Navíc (a to nejen v péči o těhotné) se rozevírají nůžky mezi tím, kam se posunuje medicína, a tím, co je ufinancovatelné z veřejných zdrojů. To platí celosvětově. Neomezené zdroje na zdravotnictví nemají ani nejbohatší státy na světě. V civilizovaných zemích toto řeší systém připojištění na nadstandardní péči, nebo si některé služby mohou zájemci zaplatit hotově. Naše zdravotní pojišťovny na toto byly již připravené, ale po zpolitizování i takového minimálního regulačního prvku v systému, jakým byly ony slavné třicetikorunové poplatky, vše usnulo.

Nadstandardní těhotenství

Co se ale stane, pokud otěhotní pacientka G-centra? Co nastane a jaké má možnosti? „Nejdřív vám samozřejmě poblahopřejeme. Zejména tehdy, pokud je vaše těhotenství výsledkem racionální úvahy, chtěné, a neřešíte, jestli jste otěhotněla nečekaně a jak se k nově vzniklé situaci postavit, co na to partner apod. Někdy to tak bohužel je. Na druhou stranu máme dvojnásobnou radost, pokud se to podaří páru, který nějaké problémy s otěhotněním měl, a těch také není málo,“ říká Aleš Skřivánek. 

„Poté, co se ujistíme, že se jedná o rostoucí plod, stanovíme tzv. dataci těhotenství a určíme (za pomocí softwaru na www.gynultrazvuk.cz) optimální časový harmonogram vyšetření, které je nutné nebo možné v těhotenství provést. Pacientce podrobně vysvětlíme, kdy a na co má nárok a která vyšetření bychom doporučovali. Třeba screening vrozených vývojových vad na konci 1. trimestru, o kterém jsme již hovořili. U nás mají pacientky zhruba tři možnosti. Zvolit si základní péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění (samozřejmě, že nutná vyšetření během těhotenství, která vzniknou nějakým rizikovým průběhem, jim budou samozřejmě poskytnuta taky a ,na peněženku nesáhnou‘). Další možností je zaplatit si tzv. těhotenský VIP balíček, díky němuž máte ultrazvukové vyšetření v každé poradně, fotky z 4D ultrazvuku, 50% slevu na vyšetření vad na konci 1. trimestru a nějaká vyšetření krve navíc (štítná žláza, toxoplasmosa atd.). Tento balíček najdete na www.g-centrum.cz v sekci VIP programů. Třetí možností je, že si pacientka vybere jen některá nadstandardní vyšetření a platí je jednotlivě,“ vysvětluje Aleš Skřivánek. „Nově zavádíme (jako první v regionu) možnost dlouhodobého monitorování děložní činnosti systémem PrenCare, který je vhodný pro ženy, jež v minulosti předčasně porodily nebo jsou ve zvýšeném riziku předčasného porodu, ale nejsou ještě indikovány k hospitalizaci v nemocnici. Ani tato služba není zatím hrazena z veřejného pojištění, ale nebude to více než stokoruny za týden.“

Podpořte charitu spolu s g-centrem 

Personál G-centra bude tento rok tradičně během vánočních trhů na Horním náměstí vařit punč pro charitu na stánku Dobrého místa pro život – podpořit je můžete přijít i vy v sobotu 3. prosince 2016 nebo v pondělí na Mikuláše, 5. prosince 2016. „Přijďte podpořit nás i ty, pro které punč vaříme a na něž výtěžek půjde. A pamatujte, že alkohol z rukou lékařů a zdravotnického personálu v přiměřeném množství nejen neškodí, ale může i pomáhat – a nejen těm, kteří jej pijí,“ láká na akci MUDr. Aleš Skřivánek. Více na www.g-centrum.cz

reklama