[OL]4you na

Dát či nedat?

Asi před dvěma lety jsem zjistila, že jediné, co mi brání darovat krev, je můj strach. Teď, po čtyřech osobních zkušenostech, zjišťuji, že to byl strach absolutně iracionální. Vlastně doteď nevím, čeho se opravdu bojím...

Dát či nedat?
ⓒ Lukáš Navara / www.navarafoto.cz

Všichni v mém okolí se vymlouvají na nějakou formu obav. Ale strach je úplně poslední věc, kterou bych řešila. Já, největší hysterické dítě široko daleko (fakt promiň, mami!), se taky dost bála a už jsem čtyřikrát byla schopná překonat sama sebe. A udělám to zase. I se strachem. A jak to řeším? Prostě se zhluboka nadechnu a pak už se jen dívám na druhou stranu. A sestřičky jsou tak milé, že si se mnou povídají a těch pár minut uteče jako voda. Strach je prostě výmluva, kterou je nutné vypudit. Napořád. Tečka. 

Mám to štěstí, že mi po odběrech není špatně, jen jsem víc spavá – což je u mě tak jaksi normální i bez minus půl litru krve. 

Posuňte hranice své komfortní zóny o kousek dál. A když už nic, tak budete mít aspoň chvilku dobrý pocit, že jste někomu třeba i zachránili život. Ta hodinka ve vašem životě, vás přece až tak moc nezdrží. A já tam klidně půjdu s vámi, protože jsem se rozhodla ty své hranice posunovat a dokazovat sama sobě, že co si sama neprožiju, toho se nemůžu bát.

Jedna věc se mi povedla: přesvědčila jsem redakci [OL]4you, aby šla dát krev se mnou...

A jak to vlastně probíhá?

* Nejdříve byste si měli dobře prostudovat Poučení dárce krve – buď přímo na Transfuzním oddělení ve Fakultní nemocnici v Olomouci nebo na webu www.fnol.cz.

* Tam se můžete dočíst, kdo je vhodný dárce, najdete i doporučení, co jíst a nejíst před darováním, a také aktuální stav zásob krve. Na konkrétní návštěvy je potřeba se objednat, aby s vámi počítali.

* Každý dárce obdrží na recepci originální číslo odběru a s tím pak prochází celou transfuzní stanicí. Po vyzvání vejde do první odběrové místnosti (která je zároveň i hematologickou laboratoří), kde se odebere vzorek. Ten se ihned zpracuje a lékař okamžitě vidí hodnotu krevního obrazu. Správná hodnota je jedním z kritérií, kterých není rozhodně málo. 

* Poté následuje orientační fyzikální vyšetření lékařem – změří se krevní tlak, puls a teplota. Pokud lékař zhodnotí, že dárce je vhodný k  odběru, může dárce pokračovat dál.

* Dárce si musí pořádně umýt celou paži až od ramena, je mu přiřazena dárcova sterilní souprava a je připraven jít na odběr. 

* Vlastní odběry probíhají na 4 odběrových místech, vedlejší místnost je vyhrazena zkušeným dárcům, kteří darují krevní plazmu nebo krevní destičky. 

* Odběr by neměl trvat déle jak 10 minut. Odběrový vak leží na váze, která se kývá. Vak obsahuje protisrážlivý roztok, aby se krev nezkazila.

* Před samotným odběrem se ještě odebírají vzorky na testování na různé infekční nemoci. Testy jsou u dárců předepsané a probíhají před úplně každým odběrem.

* Po darování krve dostane dárce občerstvení. 

* 80 % dárců jsou muži.

* Za rok projde transfuzní stanicí 12.000 dárců. Stále to ale nestačí. Pojďme tedy přispět se svou „troškou krve“ do mlýna.

reklama