[OL]4you na

Dechberoucí zatmění Slunce očima vědce. AFO láká na unikátní dokument Helios

Festival populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zve 17. listopadu ve 20:00 do kina Metropol na předpremiéru dokumentu Helios. Ten pojednává o profesoru Miloslavu Druckmüllerovi, který vytvořil unikátní metodu fotografování vnější atmosféry Slunce, tzv. koróny. Návštěvníci kina se mohou těšit na strhující podívanou a také následnou diskuzi s tvůrci filmu. Promítání je zdarma.

Matematik, amatérský astronom a vášnivý fotograf Miloslav Druckmüller, profesor z Vysokého učení technického v Brně, vezme diváky na mezinárodní expedici do Oregonu za úplným zatměním Slunce v létě 2017. Astronomický úkaz prožijí nejen s vědci, ale také se statisíci obyčejných lidí. Během expedice poznají jeho osobní příběh a také specifický pohled na vědu.

"Na velkém plátně a ve vysokém rozlišení diváci uvidí jev zatmění Slunce - událost, která fascinuje lidstvo od jeho počátků. Unikátní fotografie jsou ve filmu Helios oživeny animací a na filmové plátno nám tak přináší jedinečné záběry, které se nedají zachytit pouhým okem," uvádí vedoucí programu AFO Ondřej Kazík. Doplnil, že pro profesora Druckmüllera je fotografování slunečního zatmění celoživotním koníčkem, které mu přineslo světovou pověst. Jeho snímky se objevily v řadě novin a časopisů po celém světě, včetně titulní stránky prestižního vědeckého časopisu Nature. "Nadšenec a profesor matematiky Miloslav Druckmüller zatoužil při sledování oblohy vidět vzdálená tělesa ve větším detailu – naštěstí neměl k algoritmům nikdy daleko a svou prací změnil svět astrofotografie k nepoznání," tvrdí tůrci dokumentu. Více o snímku najdete ZDE.

Portrét vědce, který výrazně přispěl astronomickému poznání a našemu chápání slunečního zatmění, režíroval Ondřej Sovík, který je také autorem scénáře a zúčastní se olomoucké předpremiéry v kině Metropol. Ta proběhne ve středu 17. listopadu ve 20:00 v kině Metropol. Vstup je zdarma.

Helios je součástí série podzimních projekcí nazvané AFOKINO. Tým festivalu připravil také její vánoční podobu, v rámci které se 13. prosince od 15:00 bude promítat film pro děti Putování se sobíkem a ve stejný den od 20:00 Můj soused Totoro.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jednu z největších vzdělávacích událostí v Evropě. V pořadí už 57. ročník se uskuteční ve dnech 26. dubna až 1. května 2022 a přinese opět výběr nejlepší současné dokumentární tvorby o vědě. Více na www.afo.cz.

reklama