[OL]4you na

Dioptrie v dětském světě

Když v dospělém věku řešíme brýle, přijde nám to jako samozřejmost. Co ale brýle znamenají pro děti, které třeba ještě neumí mluvit a neumí nám sdělit, jaký problém je trápí? O tom, jak děti vnímají brýle, jsme si povídali v Optice Alexa, kde se právě na dětské zákazníky specializují...

Dioptrie v dětském světě
ⓒ Iveta Flidrová

V poslední době stále přibývá očních vad. Těžko lze definovat jeden jediný důvod, proč tomu tak je. Dlouhé hodiny strávené u tabletů, počítačů a obrazovek jistě také hrají významnou roli. Ale problémy mohou vzniknout mnohem dříve – již v těhotenství. Lékaři někdy už dopředu tuší, že s miminkem nebude vše v pořádku, a velmi často to bývá spojeno s vadou zraku. Je to tím, že zrak se vyvíjí až v posledních stadiích těhotenství. Proto u předčasně narozených dětí bývá vysoká pravděpodobnost různých očních vad.

Dobrá zpráva ale je, že mnohé vady se dají krásně zkorigovat, začnou-li se řešit co nejdříve. Vraťme se ale na začátek...

Kdy se vady projeví?

Oční vady u miminka může zaregistrovat již v porodnici neonatolog, který pošle rodiče s dítětem k očnímu lékaři a následně do Střediska rané péče. „A právě se Střediskem rané péče velmi úzce spolupracujeme,“ prozrazuje majitelka Optiky Alexa, paní Kateřina Kolomazníková. „Každý případ se pak řeší individuálně, protože se může jednat o různé vady – krátkozrakost, dalekozrakost, problémy se sítnicí... Dle toho pak hledáme všechny možné varianty korekce za použití komponentů od několika dodavatelů.“

Než ovšem paní Kolomazníková našla vhodné dodavatele pro dětské brýle, chvíli to trvalo: „Výrobců brýlí pro dospělé je mnohem víc a také mají větší výběr – zákazníci pak mohou vybírat z mnoha tvarů i materiálů. U dětských brýlí to není tak jednoduché – ne každý výrobce brýlí je nabízí. Ale postupem času jsme našli dvě značky, se kterými spolupracujeme výhradně – jedna je z Itálie a druhá ze Španělska. Obě dvě se na dětské brýle specializují. Jejich brýle jsou plastové a některé dokonce v jednom kuse – nemají tedy nosničky, které by děti mohly tlačit.“

Dříve se dětské brýle téměř nevyráběly – dětem se musely vybírat obruby z nabídky pro dospělé a ty se pak různě deformovaly a upravovaly, aby seděly na dětském nose. To se v dnešní době už naštěstí nemusí – o to více se dbá právě na přesné posazení brýlí na nose. Dětský nos ještě není zcela velikostně vyvinutý, takže usazení brýlí je jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru obrub. Brýle musí zkrátka perfektně sedět a popř. se musí upevnit tak, aby nesjížděly. Optický střed je totiž v jednom bodě – ve chvíli, kdy brýle nesedí, mají děti tendenci nadhlížet, podhlížet, naklánět hlavu či brýle různě posunovat. A to samozřejmě brání ve správné korekci.

Kdy začít řešit oční vady?

Lidské oko se vyvíjí kromě prenatálního období až do věku zhruba sedmi nebo osmi let. Proto je velmi důležité začít s korekcí co nejdříve, protože se dá mnohé zachránit. Záleží samozřejmě na tom, o jakou vadu se jedná. Když je např. u šilhání včasná diagnóza, vada se dá nošením okluzoru zcela spravit. Zanedbá-li se ovšem tato vada a neřeší se korekce, má to pak člověk již na celý život. V dospělosti to spravit nelze – a naopak se mohou objevit i další problémy, jako jsou třeba migrény u skrytého šilhání.

Pokud tedy víte o oční vadě vašeho dítěte hned po narození, komunikujete s očním lékařem a Střediskem rané péče. S poukazem potom zamíříte do optiky, kde vám na základě diagnózy připraví nabídku řešení. „Často komunikujeme přímo s očními lékaři, protože v případě nemluvňat vyšetření závisí pouze na jejich objektivním posouzení a výsledku speciálních měřicích přístrojů. Dospělý člověk může vyjádřit slovy, jak vidí nebo jak je mu to příjemné, ale miminko to říct ještě nedokáže,“ popisuje optometristka Andrea PolaOptiky Alexa.

„Pro malé děti nebývá návštěva optiky moc oblíbená, protože jdou většinou od očního lékaře, mají rozkapané oči a sama oční vada jim může způsobovat různé nepříjemné bolesti. Proto se snažíme dětem čas strávený u nás zpříjemnit a odstranit pokud možno veškerý stres,“ zmiňuje optometristka. V Optice Alexa mají dokonce speciální dětský koutek, kde  si děti mohou pohrát, malovat, projevit se a necítit se jako u lékaře. „Klademe velký důraz na to, aby se děti u nás cítily pohodlně a měly k nám důvěru. Samotný výběr obruby je pak pro ně zábavou.“ Optometristé s rodiči mezitím proberou všechny důležité informace, díky kterým se připraví nabídka na míru – roli hraje kromě zdravotních údajů od lékaře třeba také aktivita dítěte. „Dáváme si záležet s přípravou nabídky – musí být vždy přesně padnoucí pro daného dětského klienta.“

Než se objednají brýle pro děti...

Při výběru brýlí pro vaše děti je potřeba vzít v potaz mnohem více aspektů, které si před návštěvou optiky ani nemusíte uvědomit. „Co se týče materiálu brýlí, rodičům pro děti do šesti sedmi let doporučujeme hlavně plastové brýle. Plast totiž nereaguje s dětskou kůží, takže je mnohem nižší riziko alergie. Navíc jsou plastové brýle měkčí a příjemnější než třeba kovové. V nabídce máme i plastové brýle, které jsou vyrobené v kombinaci s několika materiály – zevnitř je guma, takže při jakémkoliv nárazu (např. míčem nebo když dítě spadne) nehrozí takové riziko, jaké by bylo s kovovými brýlemi,“ prozrazuje optometristka Andrea PolaOptiky Alexa.

Aktivnější život díky brýlím?

Často si očních vad svých dětí nevšimnou rodiče, ale učitelky ve školce – poznají to díky tomu, že se děti straní kolektivu nebo že mají horší motoriku. Se zrakem je totiž spojeno mnoho dalších záležitostí.

Při správném výběru brýlí, který s vámi a vašimi dětmi provede trpělivý optometrista, získají děti sebevědomí a jistotu, kterou kvůli oční vadě neměly. Protože děti lépe vidí, mohou být více aktivní a více se hýbat. „Pro nás je výzvou, když můžeme dětem pomoci, aby žily svůj život naplno. Když vidíme, že brýle sedí, plní svou funkci a děti nemají pocit, že by vůbec nějakou oční vadu měly, svůj úkol jsme zvládli.“

Optika Alexa

Kromě toho, že Optika Alexa nabízí běžné brýlové obruby pro dospělé, optometristé se specializují také na děti – pro ně zde najdete mnoho dětských obrub – běžné, sluneční,  sportovní, plavecké ne/dioptrické brýle. Široký sortiment nabízejí i dětské okluzory, které mohou být náplasťové (ty plně hradí zdravotní pojišťovna), ale vybrat můžete i z látkových okluzorů (s různými motivy nebo jednobarevné). Optika Alexa působí v Olomouci již 15 let a najdete ji v ulici Riegrova 13. Více informací najdete na www.optikaalexa.cz

reklama