[OL]4you na

Do pražské Botanické zahrady opět putuje přes 5000 motýlích kukel

Botanická zahrada chystá další ze svých oblíbených akcí. Už v pátek 7. dubna začne ve skleníku Fata Morgana přehlídka tropických motýlů. Letošní, už dvacátá, výstava poodhalí tajemství metamorfózy.

Do pražské Botanické zahrady opět putuje přes 5000 motýlích kukel

Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana postupně vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět asijské druhy motýlů, jako například Danaus chrysippus nebo krásný otakárek Atrophaneura semperi. Na výstavě bude k vidění i oblíbený monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), dále nádherný Morpho peleides s blankytně modrými křídly nebo martináč Attacus atlas, který paří k největším motýlům na světě. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května.

Skleník Fata Morgana hostí výstavy tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. „Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce u nás v botanické zahradě. Letos společně s návštěvníky poodhalíme tajemství proměny motýla z housenky přes kuklu v nádherného jedince. Jelikož naše výstavy mají i vzdělávací potenciál, na tuto proměnu se podíváme pěkně zblízka, a to díky vývojovému modelu. Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek tropických druhů motýlů, a to jak z Asie, tak i z dalších oblastí. Mohu snad prozradit, že letos si motýli s líhnutím docela pospíšili, a tak již pár desítek jedinců své kukly opustilo a rozletěli se do skleníkových prostor,“ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Živá sbírka motýlů
Do trojské botanické zahrady postupně dorazí přes 5000 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví a jejich asijský příbuzný Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo. Můžeme se těšit i na další pestré asijské motýly včetně působivého otakárka Atrophaneura semperi nebo největšího motýla – martináče Attacus atlas, který dostal své jméno podle obra Atlanta. Tajemství metamorfózy návštěvníkům poodhalí vzdělávací panely s řadou zajímavých informací, ale i nadživotní vývojový model – od vajíčka přes housenku až po krásného motýla. S motýli a jejich životem se mohou seznámit také žáci
základních a středních škol v rámci vzdělávacích programů botanické zahrady.

Na výstavu motýlů od 7. dubna do 21. května
Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 7. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno o Velikonočním pondělí – 10. dubna a o květnových svátcích 1. a 8. května. Výstava potrvá až do 21. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách nebo prostřednictvím e-shopu botanické zahrady.

Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat se zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.

Od března 2023 je díky lávce nad historickým úvozem propojen areál venkovních expozic botanické zahrady a prostor u skleníku Fata Morgana. Lávka je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.


Jaro v zahradě
Kromě přehlídky motýlů si návštěvníci mohou užít i jarní procházku venkovními expozicemi botanické zahrady. Rozkvétají narcisy, ladoňky, první tulipány a pozadu nezůstávají ani keře a stromy, kromě tradiční zlatice (zlatého deště) kvetou i mandloně, japonské višně a meruňky a na Pivoňkové louce lze obdivovat květy nejrůznějších magnolií. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace a vznikla zde i nová expozice Archa Bohemica, upozorňující na ohrožené druhy české květeny, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Ze zimního spánku už se probudily také včely z úlů umístěných v expozici Medonosných
rostlin a včel.

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin.

Více informací na www.botanicka.cz

reklama