Dress code platí i na Hané

Nedávno jsem byla pozvaná na jedno velmi prestižní gala a zjistila jsem, že nemůžu jít. Neměla jsem totiž co na sebe... Věřte mi, nejsem jedna z těch, které mají plný šatník a stále tvrdí, že nemají co na sebe... Já zkrátka neměla takové šaty, abych dodržela správný dress code, který stál na pozvánce. Proto jsem oslovila paní Blanku Kaksovou, majitelku centra CAXA, a povídaly jsme si nejen o správném oblékání na společenské akce...

Zuzana Zbořilová

Umíme na Hané správně dodržovat dress code na plesy a jiné společenské akce?

Touto otázkou mi jdete přímo do noty.  Zrovna minulý týden jsem navštívila jeden z nejprestižnějších plesů v Olomouci a musím říct, že jsem byla nemile překvapena tím, na jak nízké úrovni je kultura společenského oblékání u nás. Když řeknete ples (navíc, když se jedná o ples v luxusních prostorách a vstupenka stojí několik set korun), představíte si, že dámy budou mít krásné dlouhé róby, společenské účesy a vhodné doplňky. Není tomu tak. Byla k vidění spousta krátkých šatů, vhodných spíše na obchodní schůzku, anebo společenských šatů, které mají svým stylem už dávno své nejlepší roky za sebou. Těch opravdu dobře oblečených dam byla spíše menšina. Nechci se nikoho dotknout, ale vzhledem k tomu, že se v tomto oboru pohybuji již mnoho let a o společenskou módu a její trendy se zajímám, domnívám se, že mohu posoudit, zda je to či ono vhodné na danou společenskou událost či zrovna pro danou nositelku modelu. V dnešní době máme spoustu možností, kde si vybrat společenské šaty, nabídka je opravdu široká, ať už v běžné obchodní síti anebo v půjčovnách, kde si můžete vybrat z různých stylů a barev a za asistence zkušených prodavaček to, co bude právě pro vás vhodné. Dle mého názoru dress code pro dámy na „velké plesy“ jsou rozhodně dlouhé šaty, vhodné doplňky a boty a společenský účes i líčení. A nemusíte kupovat nebo půjčovat za drahé peníze, určitě se dají pořídit pěkné šaty i doplňky za příznivé ceny. Ohledně pánů nevidím žádný velký problém. Tmavý oblek, košile a kravata jsou standardem a myslím, že na naše regionální plesy je tento dress code v pořádku. Na opravdu prestižní plesy by pak pánové samozřejmě měli mít klasický černý smoking.

Jaké doplňky bychom měli mít s sebou na plese?

Co se týče doplňků u žen, pak jsou to šperky, které by měly podtrhnout styl šatů nositelky, nikoli však upoutat pozornost natolik, že nic ostatního nebudete vnímat. Dále k nim patří vhodná společenská obuv. Zejména pokud jsou boty pod šaty vidět, je potřeba opravdu boty pečlivě vybírat a nedbát jen na pohodlí, ale především na vzhled. Také není pravda, že černé boty se hodí ke všemu. Každá dáma by měla mít společenskou kabelku, která bude ladit jak k šatům, tak k botám. Společenská kabelka je malá, ideálně psaníčko do ruky (v ruce se i nosí, nikoli zavěšené na řetízku na rameni) nikoli taška přes rameno, kterou nosíme do práce. Pokud má dáma šaty s odhalenými rameny, může je doplnit vhodným šálem, štólou apod.

Vhodným doplňkem pro pány jsou manžetové knoflíčky, je však důležité, aby manžeta košile byla delší než rukáv saka o zhruba 2 cm. Kravata či motýlek je samozřejmostí a barva kravaty by měla být sladěna s barvou šatů partnerky. Košile může být klasicky bílá anebo barevně sladěná se šaty partnerky. Ke smokingu patří vždy bílá fraková košile a motýlek. Pánové by také měli dbát na společenskou obuv a pořídit si k obleku tmavé boty, ideálně lakovky.
Jak dámy, tak i pánové by si přes šaty měli obléci vhodný kabát, nikoli sportovní bundu.

Když nemáme v šatníku dlouhé večerní šaty, lze na ples vyrazit v tzv. malých černých?

Když nemáte v šatníku vhodné dlouhé večerní šaty, doporučuji navštívit některou z půjčoven šatů. V našem regionu je jich několik a jen u nás nabízíme přes 1000 modelů šatů. Navíc u nás máme otevřeno 7 dní v týdnu od 9 do 20 hodin, takže si můžete přijít vybrat šaty i na poslední chvíli. Pokud opravdu nemáte jinou možnost a musíte jít v malých černých, pak by tyto malé černé měly být něčím zajímavé. Anebo se alespoň pokuste oživit je zajímavými doplňky, například bílým perlovým náhrdelníkem ve stylu Coco Chanel apod. K malým černým rozhodně patří uzavřené černé lodičky na vysokém podpatku. Současným módním trendem jsou také krátké flitrové šaty, které seženete v maloobchodní síti v různých barvách a které lze na plesy také využít.

Jsou nějaké barvy/střihy, se kterými tuto sezonu neuděláme na plese krok vedle?

Rozhodně nikdy nepochybíte s černou barvou, a to nejen tuto sezonu, ale obecně. Jinak aktuálně se hodně nosí spíše neutrální barvy, pudrová, krémová, zlatá, stříbrná, již zmiňované flitrové materiály. Letos hodně oblíbenou barvou je i královská modrá, mentolově zelená, žlutá, fialová. Myslím, že co se barvy týče, výběr je spíš otázkou toho, komu co sluší. Ohledně střihů, módní jsou spíše jednodušší splývavé šaty, často ze šifonu. Používá se také krajka anebo perličkové zdobení. U nás sice stále převládá střih odhalující ramena, ale velice moderní, ač u nás prozatím ne příliš populární, jsou šaty s dlouhými rukávy a spíše zahalené. Šaty s bohatými tylovými sukněmi a spodničkami jsou stále mezi zákazníky oblíbené, ale ty se hodí spíše na maturitní plesy. Myslím, že na tento typ šatů by měly dámy navštěvující ty klasické plesy zapomenout.

Kolik plesových šatů se v půjčovně vypůjčí za jednu plesovou sezonu?

Přesný počet opravdu nevím, protože to nepočítáme a také to nejde říct obecně. Jsou menší půjčovny, které se budou pohybovat v řádech desítek a pak jsou větší, jako například my, kde se pohybujeme spíše ve stovkách.  V minulé sezoně jsme ale zaznamenali poměrně velký pokles v počtu zapůjčených společenských šatů. Tento pokles bude pravděpodobně důsledkem špatné finanční situace v mnoha rodinách, ale také bych řekla, že mnoho lidí příliš neřeší, v čem půjdou na ples, jak je pak často vidět. Naší stěžejní klientelou jsou především maturantky a absolventky tanečních kurzů, které si šaty na prodloužené či maturitní plesy obvykle přijdou zapůjčit, protože pořízení takových šatů je poměrně nákladné a mladé dívky je pak už příliš nevyužijí. Je škoda, že se nepůjčuje více šatů na běžné plesy. Určitě je to výhodnější, než si šaty koupit. Jednak sortiment v půjčovně je velice široký a můžete si vyzkoušet různé typy a barvy šatů a vybrat opravdu to, co vám bude slušet. Cena za zapůjčení šatů se u nás pohybuje okolo 1500 Kč, takže když půjdete například na tři plesy za rok, za vypůjčení zaplatíte zhruba tolik, co za jedny lepší zakoupené společenské šaty a navíc budete na každém plese jiná. K šatům nabízíme také veškeré potřebné doplňky, takže vyřešíte vše na jednom místě bez zbytečného obíhání obchodů a shánění bot, bižuterie či kabelky. Samozřejmě nabízíme i oblečení pro pány včetně všech doplňků.
Zkrátka, milé dámy, rozhodnete-li se v sobotu odpoledne, že půjdete na ples, a navštívíte náš salon, odejdete kompletně vybavena nejen vy, ale také váš partner.

Vsadila jsem tedy na centrum Caxa. Z katalogů jsem si vybrala několikery šaty a začalo se zkoušet. A ve finále to stejně vyhrály šaty, které v původním výběru nebyly. Protože asistentky, které vám pomáhají šaty zkoušet, už to mají v oku. Posuďte sami – vybrala jsem dobře?

#plesy olomouc #dress code #šaty na ples

reklama

Golf Resort Olomouc
Další články