[OL]4you na

Estetická gynekologie

V redakci nás zajímalo, co konkrétně si pod slovním spojením ESTETICKÁ GYNEKOLOGIE máme představit... Proto jsme oslovili MUDR. Aleše Skřivánka z olomouckého G-centra, aby nás do problematiky estetické gynekologie zasvětil...

Estetická gynekologie

Estetická gynekologie slouží k řešení zdravotních problémů, ale jak již z názvu vyplývá, řeší i estetické nedostatky zejména zevního genitálu ženy. „Nejčastěji prováděným a mezi veřejností nejznámějším výkonem v oblasti estetické gynekologie je labioplastika neboli zmenšení malých stydkých pysků. Ať již pro jejich asymetrii, často vrozenou, nebo velikost, která může být handicapem například při sportu či sexu,“ prozrazuje MUDr. Aleš Skřivánek, Ph.D., vedoucí lékař G-CENTRA, a dodává: „Estetická gynekologie ale nabízí řešení i ženám, které trpí poporodním stavem zevního genitálu, například špatně zhojená epiziotomie (nástřih hráze).“

Zajímá nás, kolik se zde takových zákroků průměrně provede. Estetické zákroky totiž nejsou hlavní operační náplní týmu G-CENTRA. „Provádíme zhruba 1000 operací v režimu jednodenní chirurgie od konizací čípku děložního přes hysteroskopie po operace inkontinence, tzv. pásky. Estetické výkony, zejména labioplastiky byly před 20 lety naprosto marginální – třeba jen jedna nebo dvě za rok. V dnešní době je to za měsíc více než dříve za celý rok,“ popisuje lékař.

Operace jako řešení estetických nedostatků?

V hlavě nám vrtá myšlenka, zda jsou operace jediným východiskem, jak řešit estetické nedostatky? „V poslední době, stejně jako v celé operační medicíně, je tendence přesunout maximální množství výkonů do oblasti minimálně invazivních zákroků nebo přímo se invazi vyhnout. Před třemi lety jsme začali jako druzí v Česku používat erbiový laser k vaginálním rejuvenacím a neinvazivnímu řešení lehké a střední stresové inkontinence. Při stoupajícím zájmu o chirurgické korekce zevního genitálu jsme se rozhodli pro naše centrum zakoupit přístroj Protégé Intima, který doplňuje portfolio zákroků v oblasti estetické gynekologie a který přináší možnosti modelace a zpevnění ženského zevního genitálu bez chirurgického zásahu.“

Modelace a zpevnění

Co takový přístroj dokáže a pro koho je určen? Protégé Intima je ideálním řešením pro ženy, které trpí ztrátou elasticity a pevnosti poševního vchodu po porodu či vlivem stárnutí nebo zkrátka nejsou spokojeny se vzhledem svých intimních partií. Využívá synergický efekt monopolární radiofrekvence a vysokofrekvenčního ultrazvuku. Díky intenzivnímu ohřevu všech vrstev tkáně v ošetřované oblasti dochází k výraznému nárůstu produkce fibroblastů a tvorbě nových kolagenových a elastinových vláken. V důsledku podpory neokolageneze se zvyšuje pružnost a elasticita tkáně velkých a malých stydkých pysků (aneb labia majora a labia minora). Intenzivní lokální prohřátí poševního vchodu tak zlepšuje průtok krve a stimuluje nervová zakončení, čímž výrazně a dlouhodobě zlepšuje také sexuální uspokojení. „Ošetření je zcela neinvazivní, pacientka necítí žádný diskomfort. Ani není nutné používat žádná anestetika a s terapií není spojená žádná rekonvalescence,“ doplňuje Aleš Skřivánek.

Přístroj Protégé Intima jako jediný nabízí alternativu pro pacientky, které uvažují o chirurgické úpravě zevního genitálu. Ovšem cílovou skupinou nejsou jen ženy, které touží po estetickém efektu, ale i ženy s jinými indikacemi – např.: asymetrie labia, jizvy po episiotomii či kondylomatech, vulvodynie (chronické bolesti zevního genitálu) a další... Zajímavým vedlejším efektem terapie je také zvýšení libida a zintenzivnění sexuálních prožitků. Což je jistě lákadlem pro nejednu ženu... Pro dosažení optimálního výsledku se doporučují čtyři terapie – každá v rozsahu zhruba 20 minut. A výsledek? Ten přetrvává rok a půl až až 2 roky.

Novinky G-centra

Přístroj Protégé Intima ovšem není jedinou novinkou v G-CENTRU: „Pořád se snažíme rozsah našich služeb našim klientkám rozšiřovat. Od února máme na hlavní pracovní poměr v našem týmu zkušenou genetičku, paní doktorku Ivanu Markovou, takže jsme mohli rozšířit i rozsah péče nabízený našim (a nejen našim) pacientkám před těhotenstvím a v době gravidity,“ zmiňuje Aleš Skřivánek.

Klinické studie

V G-CENTRU také pravidelně probíhají mnohé studie, kterých se část naší redakce v minulosti zúčastnila. Kterým problematikám se ale věnují aktuálně? „V současné době jsme řešiteli pěti různých studií při vývoji nových léků a vakcín. V nejbližších dnech u nás začne několik dalších studií – na nové typy antikoncepce, léky na děložní myomy a endometriózu.“ Na webových stránkách G-CENTRA najdete vždy nejnovější informace o probíhajících studiích. Pokud tedy máte zájem se některé z nich zúčastnit (například proto, že uvedenými nemocemi trpíte), můžete  se obrátit přímo na koordinátorku klinických studií, Kamilu Crhovou (crhova @g-centrum.cz) nebo na vedoucího lékaře, Aleše Skřivánka (skrivanek@g-centrum.cz).

reklama