[OL]4you na

Když dárky nosí Santa a sváteční tabuli provoní panettone. Takhle se slaví Vánoce ve světě

Jiný kraj, jiný mrav - tak by se stručně dalo shrnout, že co země, to vypadají Vánoce úplně odlišně. A všude mají neopakovatelné kouzlo... Pojďme se společně podívat, jak se slaví nejoblíbenější svátky v roce v různých koutech naší planety...

Když dárky nosí Santa a sváteční tabuli provoní panettone. Takhle se slaví Vánoce ve světě

Polsko
Tady se Vánoce podobají těm našim. Začínají 24. prosince večer. Děti sice na sv. Mikuláše dostanou nějaké dárky, ale na Štědrý den se dočkají i dospělí. Katolická tradice velí navštívit kostel, kde bývají vystaveny jesličky. Na začátku večeře se rodina a hosté rozděllí o oplatku. Zvykem je prostírat jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta. Samotná tradiční večeře se skládá z dvanácti chodů, které symbolizují dvanáct měsíců v roce. Hlavní jídlo je smažený kapr nebo jiná jídla z ryb. Před ním se podává boršč a po hlavním chodu ještě pierogi - taštičky se zelím či houbami a jiná postní jídla. Sladkou tečkou bývá perník. 

Velká Británie
Anglický Ježíšek se jmenuje Father Christmas (Otec Vánoc) a poznáte jej podle dlouhého obleku červené nebo zelené barvy. Děti dopisy pro něj hází do krbu. O Štědrém večeru pak Otec Vánoc chodí dům od domu a rozdává dárky do připravených punčoch na krbu nebo prázdných povlaků od polštářů na rozích postelí. Ráno si děti mohou dárečky konečně rozbalit. Slavnostní hostina traičně následuje až poté a v každé anglické domácnosti začíná přesně v pravé poledne. Oběd startuje přípitkem a symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek). Oběd sestává z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Chybět nesmí slaný vánoční puding. Nabídka dezertů je také pestrá: švestkový puding polévaný brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem. A také nesmí chybět tradiční vánoční projev královny Alžběty II. 

USA
Vánoční stromeček se v USA zdobí s předstihem a pořádná výzdoba nesmí chybět ani na domech. Američané za ni utratí neskutečné peníze. Často se pak večer rodiny chodí kochat pohledem na vánočně vyzdobené ulice. Ostatně pokud znáte nesmrtelnou vánoční komedii Sám doma, víte, o čem je řeč. Na Štědrý den se Američané sejdou ke společné večeři, kde se podává oblíbené jídlo. Obvykle je to krocan se šunkou, jinde mořské plody, nebo třeba pizza. Téměř nikde nechybí jablečný koláč. Po večeři se chodívá na půlnoční mši. Děti ještě předtím, než jdou spát, nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se pak slaví 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den se odpočívá a navštěvují se příbuzní. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.  Zkrátka Vánoce tu mají kouzlo.

Rusko
I v Rusku je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Vánoce se tady oslavují dvěma způsoby, a to buď pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna, nebo se slaví vánoce postaru na Nový rok. Návštěva Dědy Mráze a jeho vnučky Sněhurky je tradicí ruských Vánoc. Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky. U nazdobeného vánočního stromečku - jolky se schází celá rodina, která si u něj zatančí a zazpívá. Celý vánoční den se Rusové postí. Večer ale svátečně vyzdobí stůl a večeři začínají borščem. Masu na talířích vévodí ryby jak mořské, tak říční. Jako příloha se podávají tzv. vareniky – taštičky či měšce z kynutého těsta, které se plní tím, co dům dal – rýží, bramborami, zelím nebo třeba houbami.  

Itálie
V Itálii bývají hlavním symbolem Vánoc jesličky, které se nezřídka dědí z generace na generaci. Dárky se rozbalují po večeři 24. 12. nebo druhý den ráno. Jejich nositelem je Babbo Natale. Pro některé rodiny je ale mnohem důležitější až 6. leden, kdy do domu sestoupí komínem čarodějnice Befana a zanechá tam dětem dárky. Její velká loutka se pak na znamení konce svátků zapálí. Na italské vánoční hostině nesmí chybět panettone, typická vánoční bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem, v případě severní Itálie jednodušší pandoro. Do současné podoby dopracoval recept na typické panettone milánský pekař Angelo Motta a konzumuje se na mnoho způsobů. Buď se jí samotný, nebo s ovocem. Dále však můžete narazit na místa, kde jej jedí s mascarpone, případně jej zapékají v troubě. Někdo jej pokape pomerančovým likérem, jiní k němu podávají čokoládu. Jiný kraj, jiný mrav. Hlavní jídla se liší podle regionu a rodinných tradic. Může být jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky, nebo večeře o několika chodech, kde jsou hlavní ingrediencí mořské ryby. Jisté je však jedno - vánočním pokrmům je v Itálii věnována spousta času a také lásky. Zajímavostí je, že zde zdobí hlavně umělé stromky.

Řecko
V Řecku se dříve v přímořských oblastech vánočně zdobily lodě. Vánoční stromeček tam začal pronikat teprve před několika desetiletími. Mezi tradice patří například žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům nebo dětské průvody. Děti chodí 24. prosince koledovat s triangly a bubínky ke známým a sousedům. 25. prosince se zpravidla koná jedna z nejbohatších řeckých hostin v roce. Podává se krůta s kaštanovou nádivkou, mleté maso a piniové oříšky, někdy se peče sele, jehně nebo ryby. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku. Podle pověsti zachraňoval potápějící se lodě, a tak mu z vousů crčí slaná voda. 

Kanada
Tady se Vánoce podobají oslavám v USA. Nesmí chybět stromeček (ať už živý, nebo umělý), krocan k slavnostnímu obědu a slaný puding. A bohatá výzdoba, pochopitelně. Dárečky nosí dětem Santa Claus. V noci na 25. prosince vyjíždí na saních tažených sobím spřežením. Dárečky děti nacházejí buď pod stromečkem, nebo u postele či u krbu. Na ostrově Newfoundland a v Novém Skotsku se dodnes dodržuje stará vánoční tradice – maškaráda, při níž se lidé přestrojí do starých kostýmů a vydají se na návštěvu k sousedům a kamarádům. Hrají, tancují, jí se a pije.

Austrálie
A na závěr se trochu zahřejeme. Vánoce v Austrálii totiž připadají na žhavé léto s teplotami okolo třicítky. Letnímu počasí se tak přizpůsobily i vánoční zvyky a sváteční tabule mívá často své místo právě na pláži. Většina Australanů na Vánoce upřednostňuje studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty. Často se hoduje a přitom vlny brázdí surfaři převlečení za Santa Clause. Velmi často na hostině nechybí ani krocan nadívaný kaštany a jablky s oblohou z pečených brambor a pečené dýně. Mnozí Australané také nevynechají bohoslužbu a stromek se zdobí především umělý.

FOTO: Unsplash

reklama