[OL]4you na

Letní festivalové dny Jeden svět startují již dnes

Mezinárodní lidskoprávní festival Jeden svět se vrací – a to v podobě venkovního festivalu. Ve dnech 15. a 16. července můžete na Konviktu zhlédnout projekce, užít si koncerty a setkat se s tvůrci filmů.

Letní festivalové dny Jeden svět startují již dnes

Červencové Festivalové dny vypuknou dnes ve 14 hodin, zítřejší program startuje už od 10 hodin ráno. Vedle Parkánu bude hlavním dějištěm Umělecké centrum na Konviktu. Ve filmovém sále můžete zhlédnout většinu projekcí a zúčastnit se následných debat s tvůrci a odborníky. Ve večerních hodinách si nenechte ujít venkovní projekce pod širým nebem.

Organizátoři pro vás vybrali úspěšné filmy dotýkající se lidskoprávní tematiky, mimo jiné z kategorie Promítej i ty! Mezi tuzemské taháky patří například snímek Bydlet proti všem, který přiblíží tvrdou realitu sociálního bydlení v Česku či nedávná kinonovinka Nová šichta sledující přerod ostravského horníka v programátora. Strhující příběh mateřské lásky na pozadí brutálního válečného konfliktu v Sýrii vypráví další z vybraných filmů, na oscara nominovaný britský dokument Pro Samu.

Vůbec poprvé nabídne Jeden svět také audiodokument. Volba padla na titul Afrika mi změnila DNA z dílny dokumentaristů Jiřího Pasze a Evy Lammelové. Na programu je i následná debata s Evou Lammelovou.

Nejen filmy, ale i muzika a workshopy!
Festivalové dny však potěší nejen filmové fanoušky, na své si přijdou i fanoušci hudební. Po oba dny se totiž představí olomoucké kapely nejrůznějších žánrů, jako například živelné rockové trio El Chuppa, folk-rockové elegány Hope Astronaut, neo-psychedelic rockovou kapelu Dirty Old Dogs, Petra Marečka se sólovým projektem VOICE&HANDS nebo třeba post-punkového písničkáře Vladimíra B.

Připraven je i pestrý doprovodný program v podobě workshopů či páteční ranní jógy s Kateřinou Koskovou. Postaráno bude i o návštěvníky s dětmi. Samozřejmostí je vegetariánské a veganské občerstvení a alkoholické i nealkoholické nápoje, které zajistí podnik Vertigo. Veškeré akce proběhnou za dodržování vládních a hygienických nařízení. Je tedy potřeba mít na paměti, že filmových projekcí se bude možné zúčastnit pouze s potvrzeným negativním PCR či antigenním testem (čestná prohlášení se budou podepisovat při vstupu), nebo s potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 3 měsících, případně s potvrzením o ukončeném očkování.

Celodenní vstupenky budou k dostání přímo na místě za 150 Kč. Dvoudenní vstupenku koupíte za 250 Kč. S průkazem ZTP nebo ZTP/P máte nárok na 50% slevu na vstupném. S průkazem ZTP/P máte nárok na lístek zdarma pro váš doprovod (asistenta). Na vybrané filmy z videotéky Promítej i Ty! a na ranní jógu na Parkánu je vstupné zdarma. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Bližší informace a podrobný program najdete na webových stránkách.

 

Jeden svět je největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě a dlouhodobě patří k největším událostem svého druhu v Evropě. Každoročně se při této příležitosti v rámci České republiky setká více než 120 000 diváků a divaček. Festival prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, enviromentální a lidskoprávní tematikou. V současné době témata reflektovaná dokumentární tvorbou (migrace, znečištění plasty, fake news, populismu nebo rozdělené společnosti) nabírají o to většího významu a Jeden svět k nim nabízí pohled z mnoha různých perspektiv.

Jeden svět přišel v minulosti s unikátním konceptem Jeden svět v regionech, díky kterému se každoročně odehrávají napříč republikou jednotlivé "jednosvětové" festivaly. Každý z těchto festivalů funguje samostatně a je jedinečný svou vlastní dramaturgií a vlastními inovacemi, hosty a různorodými formami rozšíření festivalového programu. Díky regionálnímu rozsahu se schází a diskutují nad významnými tématy současné doby desítky tisíc občanu České republiky, čímž festival přispívá ke kultivování a vzdělávání naší společnosti.  

reklama