[OL]4you na

Masky, průvod i zabijačka. Nenechte si ujít masopustní veselí

Masopust označuje období od Tří králů do Popeleční středy a zároveň i svátek plný oslav, maškarního průvodu, tance, hodování a zábavy. Zvyky a tradice se dodnes dodržují na mnoha místech a Olomouc i okolí k nim rozhodně patří.

Masky, průvod i zabijačka. Nenechte si ujít masopustní veselí

Co je masopust?
Masopust, jinak také šibřinky, ostatky, fašank nebo lidově karneval, je období od Tří králů do Popeleční středy, což je 40 dní před Velikonocemi. Masopustem se označuje rovněž veselí plné hodování, po němž následoval čtyřicetidenní půst - odtud i název masopust, jenž spočívá v "opuštění masa". Běžně se během masopustní veselice pořádaly klobásy, jelita, ovar, jitrnice či škvarky, nebo třeba koblihy. Zpívalo se a tancovalo, nechyběl ani typický maškarní průvod. Masky, za které se lidé během masopustu převlékali, měly svůj význam. Lidé na sebe brali podobu báby s nůší, Turka, ženicha, nevěsty, ale také kominíka. Mezi nejvýznamnější patřil medvěd a kůň. Medvěda vedl vždy medvědář.

Masopustní oslavy se konají v některých oblastech dodnes. V posledních letech se k tradici přidávají i větší města. Z třídenních oslav se však většinou staly oslavy jednodenní a probíhají o víkendu. Veselí včetně zabijačkových pochoutek ale přetrvává, rovněž průvody masek se těší velké oblibě. 

V letošním roce připadají termíny masopustního veselí následovně: Tučný čtvrtek, kdy se nejvíce hodovalo, bude 24. února, Masopustní neděle 27. února, Masopustní úterý 1. března a Popeleční středa 2. března.

Masopust v Olomouci
Po roční pauze se na olomouckém Horním náměstí bude opět slavit masopust, a to už 19. února od 10:00. Těšit se můžete na bohatý program plný tradic a lidových zvyků. Nebudou chybět hanácké folklorní soubory, cimbálová muzika, jarmark, pouliční umělci, zabijačkové speciality, ale třeba také kočár s koňmi, zvířátka z farmy či ledové sochy. Samozřejmostí bude průvod maškar a spousta zábavy.

Masopust ve Velké Bystřici
Bystřický masopust se zabijačkou se koná v sobotu 26. února od 10:00 na Zámeckém náměstí. Můžete ochutnat horkou zabijačkovou polévku přímo z kotle, jitrnice, jelita, tlačenku, klobásy i další voňavé speciality, milovníky sladkého nadchnou masopustní koblihy. Dopolední program zpestří vystoupení bystřických folklorních souborů a malé děti pobaví vystoupení kejklířů. Průvod maškar vyrazí z náměstí hned po skončení programu, a to po následující trase: Zámecké náměstí – ČSA – Svésedlická – Týnecká – ČSA – Nádražní II. – Tovární – Kozinova – přes park zpět na Zámecké náměstí. A atmosféru dokreslí i místní kluziště, které nabídne prostor pro nevšední zábavu...

Ostatke na Hané
Zažijte masopustní zvyky a obyčeje v autentickém prostředí gruntu v Hanáckém muzeu v přírodě! Příkazy jsou dobrou volbou pro všechny, kteří by rádi prožili masopust takový, jako skutečně býval. Chybět nebude bohatá nabídka zabijačkových specialit, klání o nejlepší tlačenku a jitrnici, jakou svět neviděl, živá hudba a také masopustní průvod s předáním ostatkového práva. Masopust se uskuteční v sobotu 19. února od 10:00.

Užijte si masopustní veselí, jak se patří!

FOTO: Blanka Martinovská (olomouc.eu)

 

reklama