[OL]4you na

Nezvalova archa – smarthotel a párové bydlení v jednom

K čemu může starozákonný příběh o Noemově arše inspirovat architekty a investory? Třeba k projektu párového bydlení, který aktuálně vzniká na Nezvalově ulici nedaleko olomouckého hlavního nádraží...

Nezvalova archa – smarthotel a párové bydlení v jednom

Všechno to začalo vlastně velmi poeticky... Marek Novotný, ředitel realitní kanceláře Dachi, a Jiří David, významný český výtvarník, spolu pravidelně tráví čas při hře poetických šachů. A tak při jedné z těchto her  dozrála v Markově hlavě myšlenka, že je potřeba v Olomouci vytvořit místo pro párové bydlení. Má to být místo poetické – místo pro milování, pro setkávání, pro páry a jejich „život nanečisto“.

Klíčová otázka: Proč „párové bydlení“?

Proč právě tento typ ubytování? Marek Novotný, investor projektu Nezvalova archa, který přes 25 let řídí realitní kancelář Dachi, má pro nás odpověď: „V naší kanceláři realizujeme mezi 130 až 180 pronájmy bytů ročně. Když jsme si udělali analýzu našich klientů, jaké typy bytů si pronajímají, zjistili jsme, že skoro 58 % tvoří studenti a jejich častou potřebou je bydlet v soukromí v párech. Což současné koleje umožňují ve velmi malém procentu – a většinou se jedná o několik málo metrů čtverečních se společným sociálním zařízením.“

V realitní kanceláři Dachi pozorují tento jev již dlouhodobě – poptávka studentů po možnosti párového bydlení neustále vzrůstá, stejně jako nároky. Někteří ze studentů to řeší tím, že si společně pronajímají byty (např. 3+1 nebo 4+1), které mají samostatné pokoje – musí se ale dělit o společné sociální zařízení. „Potřeby a nároky těchto klientů se ovšem každoročně zvyšují. To, s čím byli studenti spokojeni před 30 lety (tzn. bydlet na pokoji, mít společné sociální zařízení pro 60 lidí na patře), s tím nejsou spokojeni dnes. Spolu s aktuálními standardy se posouvají i nároky. Také díky tomu, že mají studenti v dnešní době velmi dobrý přístup k brigádám, mohou si dovolit dražší (zato ale komfortnější) ubytování,“ zmiňuje investor. Když se tedy objevila možnost odkoupení výměníkové stanice tepla na Nezvalově ulici, vznikl nápad uspokojit poptávku studentů právě po tomto typu bydlení. Dá se říct, že se může jednat o určité testování, zda spolu pár vydrží – takový společný život „nanečisto“. A tak se zrodila Nezvalova archa...

Noe versus Nezval

Bývalá výměníková stanice (dnešní Nezvalova archa) stojí na strategickém místě nedaleko nádraží, v blízkosti kolejí a mezi dvěma tramvajovými liniemi – na Nezvalově ulici. A právě Vítězslav Nezval, český básník, inspiroval investora i architekty ke vzniku poetického místa. Úvaha biblické archy – tedy lodi, na kterou přicházejí zvířata v párech, jsou umístěny do kójí a čekají, až opadne voda, se díky poptávce studentů po párovém bydlení potvrdila jako správná. „Nezvalova archa“ má připomínat párové bydlení přes starozákonný příběh o Noemovi. Projekt vtipně zkombinoval propojení NoemaNezvala i při tvorbě logotypu, ve kterém se objevují obě jména.

Prostorová prefabrikace

Celá stavba vznikla díky technologii kontejnerového systému. Jedná se o klasické kontejnery, které začali architekti používat jako stavební prvek zhruba před 15-20 lety. Tehdy vzali klasický přepravní kontejner, do něj vyřezali okna a někam ho umístili. V průběhu let se tato technologie neustále vylepšovala a dnes se takto mohou vytvářet i šestipodlažní stavby. Kontejnerový systém si bohužel v minulosti nezískal extra dobré jméno, protože byl spojen s případem vsetínských „nepřizpůsobivých obyvatelů“, kdy způsobil velký politický otřes. Je to však jeden ze současných trendů nemokré technologie (technologicky patří do dřevostaveb, přestože má železnou konstrukci a místo trámů je v rozích železo). Nepopiratelnou výhodou kontejnerového systému je hlavně rychlost výstavby. Musí se jen myslet na přepravní limity.

Jednotlivé stavební dílce (kontejnery) vznikají s železnými konstrukcemi kompletně v továrně –  tam se vyrobí téměř vše od oken, vnitřních i vnějších stěn (které jsou předvymalovány),  přes elektřinu, vodní rozvody až po odpady. Čistě teoreticky by se kontejnery mohly na místo přivézt rovnou i se sprchovým koutem a umyvadlem, ale v rámci transportu (kdy mohou praskat kachličky), se to dodělává až na místě. Kontejnery se dovezou v kamionech na místo stavby, poskládají se dohromady na vytvořený  základ a zhruba měsíc se dodělávají podlahy a fasády.

V realitní kanceláři Dachi mají s prostorovou prefabrikací (neboli konstrukcí složené z předem vyrobených stavebních dílců) z minulosti více zkušeností. „V Olomouci se nachází hned několik staveb kontejnerového systému. Ale takto velký, jako polyfunkční dům bytového charakteru Nezvalova archa, je první v České republice,“ prozrazuje Marek Novotný.

Loď, podpalubí a 3D spermatické skvrny

Podobu projektu dostal na starost Ing. arch. David Helcel se zadáním, aby vytvořil lodní „kóje“ pro studentské páry. Architektura celé stavby díky prohnutí druhého a třetího patra zdánlivě loď opravdu asociuje – stejně jako umístění vnějšího schodiště, které může připomínat kormidlo. Místu, kde byla původní výměníková stanice, se nyní říká „podpalubí“ – zde vznikl prostor, který má celkem 180 metrů čtverečných a je mimoúrovňový. Investor zde zanechal stopy původní technologie a syrové části. Podpalubí je rozčleněno na část „obýváku“, kavárny a relaxační/coworkingové místnosti. Obyvatelé Nezvalovy archy mohou tyto prostory využívat 24 hodin denně (užívání je součástí nájmu pokoje). K dispozici bude i dataprojektor, knihy (poezie) a různé deskové hry.

Architekturu interiéru navrhl Ing. arch. Pavel Vrzala. Na projektu spolupracoval od začátku s oběma architekty právě také výtvarník Jiří David, který připravil nespočet návrhů výtvarné podoby objektu jak zvenku, tak zevnitř: „Nakonec jsme vybrali barevné 3D skvrny, protože nám připadalo, že se vážou k našemu konceptu – jako připomínka Noemovy archy a plodnosti. Pracovně jsme je nazvali 3D spermatické skvrny,“ popisuje s pousmáním investor. Jedním ze základních kritérií investora právě bylo, aby se vytvořil prostor, kde by páry měly chuť „mít se rádi“.

Jiří David ovšem nemá stopu pouze na fasádě. Své objekty realizuje i v pokojích a společných prostorech – zde se bude nacházet i jedna velká interiérová instalace zhruba na osmi metrech zdi. Výtvarné prvky Jiřího Davida se prolínají všemi prostory Nezvalovy archy a najdete zde i zmíněnou „poetiku“, která vznikala při hrách poetických šachů – na úryvky poezie budete narážet na různých místech objektu. Investor s Jiřím Davidem dokonce do budoucna plánují, že by mohli vytvořenou poezii z poetických šachů vydat knižně.

„Jednotlivé ,lodní kóje‘ mají zhruba 21 m2, což je relativně málo. Proto jsme povolali do zbraně designerku Lucii Malárovou, která se musela poprat se zadáním, aby se do pokojů vlezly: dvoje lyže, dvě prkna, kolečkové brusle, čtyři helmy... Zkrátka aby vzniklo hodně úložných prostorů. Zároveň se myslelo i na to, aby se člověk mohl nastěhovat pouze s kufrem. Najdete zde tedy veškeré vybavení: ledničku (větší než hotelovou), indukční vařič, mikrovlnku, varnou konvici, příbory, talíře i hrnce,“ vyjmenovává Marek Novotný.

Investor se od počátku přípravy projektu snaží striktně vybírat z českých a moravských firem – ať už se jedná o dodavatele materiálu pro stavbu jako takovou, vybavení, doplňky i potraviny, kterými bude zásobena lednička ve společných prostorech: „Celý prostor se snažíme vytvořit tak, aby se jednalo o self-service (tedy samoobslužný provoz) – i včetně ubytování, takže objekt nemá recepci. Hosté, kteří se budou chtít krátkodobě či dlouhodobě ubytovat, získají  klíč (od budovy i od pokoje) do svých smartphonů. Ledničky ve společných prostorech budou naplněné regionálními potravinami a nápoji – tuto nabídku si mohou hosté sami vzít a zaplatit přes platební bránu. Když to funguje v lesních barech, proč by to nemohlo fungovat i zde?“ říká investor s důvěrou v lidi.

Bydlení aparthotelového typu

V momentě, kdy se Nezvalova archa začala realizovat, se investor setkal se zkušenou manažerkou, která se soustředí na rozjíždění nových hotelů. Bylo pro něj příjemným zjištěním, že návrh splňuje veškerá kritéria na to, aby se z něj stal úspěšný hotelový projekt. A tak v průběhu stavby ještě došlo k několika změnám – stále je Nezvalova archa určena párovému studentskému bydlení, ale druhé patro se bude využívat  také pro krátkodobé a střednědobé bydlení aparthotelového typu (to znamená, že pokoje mají vlastní kuchyňku, kde si hosté můžou vařit). Veškeré prostory budou fungovat jako smarthotel – samoobslužný hotel.   

Nezvalova archa tak vytváří místo, kde se obchodní cestující může setkat se španělskou studentkou: „Snažíme se obsadit zhruba 6 až 8 pokojů zahraničními studenty, např. doktorandy. Jedním z komunikačních jazyků bude samozřejmě angličtina.“

Bydlení pro sociálně slabé nebo exkluzivní koleje?

Jak to tak u nás už bývá, stavba samotná vzbudila velký zájem obyvatelů okolních domů – měli totiž dojem, že když objekt vzniká z kontejnerů, bude se jednat o ubytování pro sociálně slabé. Při rozhovoru s investorem ale samozřejmě vyšlo najevo, že se bude jednat spíše o „exkluzivní koleje“ doplněné aparthotelem. Oproti původní výměníkové stanici, v jejíž blízkosti často spávali bezdomovci a na zemi se povalovaly injekční stříkačky, to vypadá jako příjemná změna. Architekti navíc přišli s řešením, jak získat více parkovacích stání. Nově zde bude vybudováno zhruba 16 nových parkovacích míst.

Nezvalova archa otevře své dveře hostům již na podzim 2017. Studentské páry tak najdou své útočiště v zajímavém moderním projektu – součástí služeb je možnost praní a sušení prádla, 1x týdně úklid, 1x měsíčně výměna ložního prádla (včetně vyprání), wi-fi, klimatizace a užívání společných prostor. Více informací najdete na www.lavzen.cz

Na otázku, jak je připraven na reakce lidí na tuto neobvyklou stavbu, investor odpověděl: „Myslím si, že rozhodně nebude vzbuzovat neutralitu. Způsob, jakým je dům navržen, bude mít buď fanoušky nebo odpůrce. Ale všedních domů je mnoho. Představte si třeba pražské nábřeží a Náplavku a vyjmenujte dva domy, na které si vzpomenete – pravděpodobně to bude Národní divadlo a Tančící dům. Já doufám, že by se Nezvalova archa mohla stát domem, na který budou lidé vzpomínat v souvislosti s Olomoucí.“ A my už se těšíme, až si Nezvalovu archu projdeme osobně od podpalubí až ke kormidlu!

Nezvalova archa & Lavzen

„Duchovním otcem“ myšlenky projektu Nezvalova archa je Marek Novotný. Kompletní představy se pak daly dohromady díky celému týmu realitní kanceláře Dachi ve spojení s výtvarníkem Jiřím Davidem, s architekty Davidem Helcelem a Pavlem Vrzalou a s designérkou Lucií Malárovou. Nezvalova archa spojuje dva koncepty – bydlení pro studentské páry (Lavzen) a apartmánový smarthotel. Více na www.dachi.cz

reklama