[OL]4you na

Olomouc Design Days jsou v plném proudu

V Olomouci po celý listopad probíhá jedinečný festival designu. Pilotní projekt by v budoucnu mohl najít trvalé místo v kulturním kalendáři a stát se i magnetem pro turisty. Už první dny ukazují, že Olomouc Design Days městu velmi sluší.

"Olomouc Design Days budou sdružovat spřízněné aktivity různých pořadatelů, které se týkají designu, kulturních a kreativních průmyslů a celého sektoru užitého umění a kulturních služeb od Kreativní Olomouce přes Muzeum umění až po studia architektů a knihoven. Město v tomto projektu hraje koordinační roli, podobně jako například u Muzejní noci," uvedl už před začátkem unikátního projektu náměstek primátora Viktor Tichák. 

O festivalu
Olomouc Design Days nabízí řadu výstav, seminářů, diskusí, workshopů a spousty dalšího, a to nejen o designu. Nechybí platforma pro popularizaci širokého spektra kulturních a kreativních odvětví, interakce mezi tvůrci a veřejností. Cílem je také probuzení zájmu o kreativní obory, jako jsou (nejen průmyslový) design, architektura, umělecká řemesla a další, a to napříč společností.

Festival Olomouc Design Days vytváří společnou značku zastřešující eventy hlavních organizátorů, kterými jsou statutární město Olomouc a Inovační centrum Olomouckého kraje, a dalších organizátorů, ať jde o zavedené instituce jako univerzita, muzea a knihovny, tak o spolky, menší galerie a další. Festival chce po celý měsíc listopad prezentovat kreativitu lokálních tvůrců, ale také entuziasmus organizátorů, kteří se s nadšením věnují pořádání eventů v oblasti edukace a popularizace kreativních oborů.

Kulturně kreativní průmysly jako byznysový potenciál
"Podpora kulturně kreativních průmyslů je pro nás především o propojování místních kreativců mezi sebou a na firmy. Vnímám, že v olomoucké aglomeraci dřímá v této oblasti značný byznysový potenciál. Proto mě těší, že spolu se statutárním městem Olomouc startujeme užší spolupráci právě tímto projektem," řekl Tomáš Dostál, ředitel ICOK.

Design je novým kamínkem mozaiky, kterou univerzitní a barokní město květin tvoří. "Chceme listopad do budoucna zařadit do kulturního kalendáře jako období, kdy Olomouc nabízí design, módu a různé další zajímavé kreativní počiny," doplnil Tichák.

Mezi účastníky Olomouc Design Days jsou mimo jiné Muzeum umění, Univerzita Palackého, Unie výtvarných umělců, Kreativní Olomouc, Vědecká knihovna, Knihovna města Olomouce, ale i Dizajntrh, mimokolektiv, Galerie Telegraph, Vault 42, Maker faire nebo Za krásnou Olomouc.

Kompletní program naleznete TADY.

FOTO: archiv festivalu

reklama