[OL]4you na

Olomoucí na kolech Ološlapu

Už jste v Olomouci potkali netradiční „vozítko“ s kupou lidí, kde hraje hudba, pivo teče proudem a každý na vás vesele mává? Pak jste byli svědky nové zábavné atrakce, která je v Olomouci k dispozici přes tři měsíce a čím dál více se rozjíždí a dostává do povědomí lidí...

Olomoucí na kolech Ološlapu

Té možnosti, vše si vyzkoušet na vlastní kůži (respektive na vlastní nohy), se dostalo i naší redakci. Rádi bychom vám tak předali své postřehy a bezprostřední dojmy z tohoto neobvyklého zážitku. 

Určitě jste už slyšeli nebo se zúčastnili plavby po řece Moravě na Ololodi Kordulka, která zdejší vody brázdí už více než rok. Od dubna letošního roku se pak všem nadšencům nabízí i nová forma zábavy v podobě Ološlapu – kolového vozidla, díky kterému si můžete vychutnat centrum města s přilehlými parky v úplně jiné formě, než bylo možné doposud. Jedním ze základních cílů Ološlapu jsou tedy poznávací jízdy za olomouckými pamětihodnostmi, druhou zásadní věcí je fakt, že se po celou dobu podílíte na samotné jízdě vašeho vozu, kdy vlastní silou, tedy šlapáním, zdoláváte všechny kopečky města. Během cesty si tak uvědomíte, že Olomouc není zase taková placka, jak jste si mysleli, a že dostat se například k dómu sv. Václava je vskutku sportovní výkon.

Posledním charakteristickým rysem, který je zároveň i tím nejpříjemnějším, je možnost během celé jízdy popíjet pivo značky Chomout, které vám při namáhavém fyzickém pohybu uhasí rostoucí žízeň. Třešničkou na dortu je hudební doprovod, kdy vám po celou dobu projížďky hraje ve voze skvělá hudba, která vás nutí nejenom zpívat si, šlapat do rytmu, bubnovat do stolu, ale i na všechny kolem se vesele usmívat a mávat kolemjdoucím. Beerbike, jak se celému vozidlu říká v zahraničí, byl do centra Hané dovezen z Holandska, váží přes osm set kilogramů a nejde přehlédnout. 

Z vlastní zkušenosti

Na Ološlapu se nám poštěstilo jet na konci měsíce srpna, kdy jsme měli krásný letní (a především teplý) večer. Sešlo se nás sedm nadšenců, kteří zpočátku netušili, co je čeká. Pravdou je, že ve mně osobně převládal skepticismus ve smyslu: „Proboha, kdo může jít na takovou blbinu.“ Zpětně se musím omluvit, protože celou jízdu jsme si neskutečně užili a upřímně se bavili. Na šlapání si po chvilce zvyknete a přijde vám to jako samozřejmost, z kopečka se vozík pěkně rozjede, takže si užijete i vítr ve vlasech a trochu toho adrenalinu. V těchto chvílích se pevně držíte, abyste náhodou nespadli. Když naopak přijde na řadu sebemenší kopeček, tak se opřete vší silou do pedálů a kolektivně se snažíte o ten nejlepší výkon hodný potlesku. Docela se zapotíte, ač se to z pohledu diváka nezdá, pak vám vyloženě bodne jedno dobré vychlazené pivo, které si na palubě přímo natočíte z instalované pípy. Nebojte se, každý účastník má na dřevěném pultu svoje držátko na kelímek, kam si jej může pohodlně odložit, aniž by se mu zlatavý mok vylil.

Během naší jízdy k nám přiskočil jeden cizí člověk, což je prý vcelku normální, pokud nemáte všechny sedačky plně obsazené. Poctivě šlapal po celou dobu a v případě největších nesnází neváhal seskočit dolů a roztláčet nás. To je krásná ukázka toho, že se vám může podařit během jízdy seznámit se i s někým novým, s kým byste se pravděpodobně za jiných okolností nikdy nepotkali. Okolí je z vaší přítomnosti nadšené, většina lidí vám mává, na zahrádkách pozvedají svoje sklenky na přípitek, řidiči na vás troubí. Někteří s úsměvem a blikáním, jiní již s výrazně menším nadšením, ale to je vám v podstatě úplně jedno. V danou chvíli vás nic nerozhodí. Naše jízda trvala přes hodinu, a ačkoliv v Olomouci žiju už víc než osm let, jeli jsme v místech, která jsem doposud v životě nenavštívila. Je to tedy balíček se vším všudy. 

Kdo, kde a jak?

Za celým Ološlapem stojí stejná skupina lidí, jako za Plavbami Olomouc – kterým je spolek „Řeka Morava pro Olomouc“ v čele s Šimonem Pelikánem, jehož mladší bratr Jakub s námi absolvoval naši jízdu. Ukázalo se, že je nejenom zručným řidičem, ale i skvělým DJem. Vyjíždí se z místa, na kterém se předem dohodnete, nejčastěji však z Horního náměstí. Jedna jízda trvá hodinu a je určena maximálně jedenácti lidem, z nichž osm šlape, další dva sedí vzadu nad kolami a vezou se. Poslední člověk pak může být uvnitř vozu, kde zastává post barmana a na starosti má čepování piva ostatním spolucestujícím. Vše se dá zvládnout i v mnohem menším počtu, záleží pouze na vás, jak moc velká skupina lidí se vám sejde.

Ceník a podmínky rezervace jsou dostupné na vlastním webu Ološlapu či na facebookových stránkách. Cyklojízda není určená pouze turistům, je to jedinečný tip na originální oslavu, rozlučku, team-building či jiné příležitosti. Pozitivní zprávou je, že se plánuje fungování i přes zimu, kdy místo piva bude k dispozici teplý punč a deky na zahřátí. Pro zájemce se pořádají i jízdy s historickým výkladem a díky přídavnému elektromotoru je jízda dostupná i dětem či starším lidem. Přejeme vám, ať si tuto netradiční jízdu užijete naplno, stejně jako my!

reklama