Pevnost Poznání bude hostit světový festival kutilů, inovátorů a vynálezců

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži nebo sami vyrobit.

Hana Došlová

Mottem festivalu Maker Fair je Přijď ukázat, co vyrábíš, a sdílet, co jsi se při tom naučil. Nehledě na věk makera nebo typ tvorby! Právě rozmanitost lidí a jejich projektů dodává festivalu jedinečnou atmosféru neomezené tvořivosti. Makeři se zde mohou vzájemně inspirovat k ještě zajímavějším a kreativnějším projektům.
Festival navazuje na úspěch dvou předchozích ročníků. V loňském roce epidemiologická situace nedovolila, aby se festival konal ve fyzické podobě, a tak se přesunul do virtuálního studia. Letos poprvé se festival uskuteční také v Olomouci. Po Praze, Liberci, Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích zavítá 2. října do olomoucké Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Program je připraven pro rodiny s dětmi, studenty i odborníky a bude plný workshopů, otevřených dílen, interaktivních instalací a aktivit. Téměř vše si na něm bude možné vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé i vyrobit. Své projekty a prototypy zde budou prezentovat tzv. makeři, tedy kutilové, inovátoři, vynálezci, ale také nadšenci.
Festival propojuje amatérské tvůrce se světem profesionálů, stejně jako tradiční řemesla s moderními technologiemi, uměním a vědou. Je určen všem, které baví tvořit, poznávat a učit se novým dovednostem.
„Spojujeme inovátory a tvůrce, kteří mají chuť se dělit o svoje nápady, zkušenosti a nadšení. Tvoříme komunitu a motivujeme makery k tomu, aby se třeba nebáli své garážové projekty uvést na trh. Návštěvníkům zase dáváme nahlédnout pod pokličku technologií a ukazujeme, kde a jak lze tvořit a bádat. Že je o tato témata zájem, cítíme jak ze strany návštěvníků, tak ze strany makerů a vystavovatelů, a proto Maker Faire organizujeme již v sedmi městech po celé ČR,“ říká jedna z organizátorek Anna Nebeská.

Tým Pevnosti poznání se k akci připojí také a kromě poskytnutí zázemí doplní program svými aktivitami. Můžete se zúčastnit například workshopu Termokamery, kde si vyzkoušíte pokusy s tepelnou vodivostí různých materiálů. V kreativní dílně si vyrobíte optické hračky, které dovedou rozpohybovat obraz.
„Prostřednictvím vzdělávacích a popularizačních aktivit se snažíme vzbuzovat zájem o přírodní vědy nebo techniku a tyto vědní disciplíny vzájemně propojovat. Určitou výzvou je propojování této oblasti s uměním a humanitními obory. Festival Maker Faire tak představuje jedinečnou příležitost, jak širokou veřejnost vtáhnout do světa, kde se stírají rozdíly mezi technikou a uměním, a nabídnout jim prostor k projevení jejich kreativity,“ doplňuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.
Během první říjnové soboty se v science centru představí okolo 30 makerů a projektů, mj. RC dakarské kamiony z 3D tiskárny, projekty studentů Univerzity Palackého, technologické vychytávky Honeywell Aerospace či rukodělná výroba. Na své si přijdou nadšenci do robotiky a designu. Do programu se zapojí umělecké školy i dílny. „Naučíte se upcyklovat plast a vyrobit si nejen z něj, ale i z dalších netradičních materiálů třeba peněženku. Dozvíte se také, jak si vyrobit domácí kosmetiku či jak funguje skutečný proudový motor letadel,“ upřesňuje Anna Nebeská.

Tvořivé dílny a workshopy – např. výrobu vodních raket – doplní science show Pevnosti poznání, netradiční interaktivní instalace mj. v podobě řízené vichřice či patnáctimetrové dráhy Nerdy Derby z dílny PrusaLab.

V den festivalu bude do interaktivního centra jednotné zvýhodněné vstupné 85 Kč za osobu.

Aktuální program najdete zde.

 

 

#olomouc

reklama

smartregion
Další články