Představujeme zážitkový den pro milovníky historie a románů Jane Austen

Chcete zažít něco nového, netradičního a na na chvíli se vrátit o 200 let zpátky? Pak je Empírový den v zámku v Čechách pod Kosířem přesně pro vás!

Hana Došlová

Empírový den je jednou z největších dobových akcí letošní sezóny na zámku  v Čechách pod Kosířem. Letošní se koná již tuto sobotu 11. září. Je jen na vás, jestli si obléknete dobový oděv nebo si přijdete jen užít skvělou atmosféru. Akci připravilo sdružení Jane Austen CZ, program začne v 10 hodin taneční lekcí, poté následuje piknik v zámeckém parku doplněný dobovými hrami a vyvrcholí závěrečným plesem, který dost možná proběhne pod širým nebem.

Program dne:
10:00 Taneční lekce – Účastníci se v neformálním prostředí seznámí se základy anglických kontratanců, které pak večer využijí na plese. Na seminář stačí pohodlné oblečení vhodné na tanec – dámám je doporučena dlouhá sukně (max. po kotníky), pánům pohodlné volnější kalhoty. Obuv je nejlepší na ploché podrážce či jen s malým podpatkem.
Tance jsou jednoduché a nevyžadují žádnou předchozí taneční průpravu, používají vesměs obyčejnou chůzi, případně cval stranou, takže je zvládnou všechny věkové kategorie a i lidé bez předchozích tanečních zkušeností brzy proniknou do těch nejzákladnějších prvků.
V prostorách zámku bude k dipozici šatna, kde bude též možnost uschovat si věci během odpoledního pikniku.


13:00 Piknik v zámeckém parku – Na piknik bude možné donést si vlastní dobroty nebo si zakoupit drobné občerstvení na místě. V případě špatného počasí se program uskuteční v Zámecké oranžerii. Poněvadž prostředí zámeckého parku je velmi fotogenické, neváhejte si již obléci dobový kostým. Vstup do zámeckého parku bude otevřen též návštěvníkům zámku a široké veřejnosti.

16:00 Společné foto
16:30 Dobové společenské hry
– Speciálním programem letošního roku jsou dobové hry. Vyzkoušíte si různé způsoby zábavy panstva počátku 19. století, zvláště aktivity vhodné do venkovních prostor. Můžete se těšit na kroket, pétanque, živé obrazy, škádlení medvěda, slepou bábu, hon na střevíček, kamínky a oblíbenou hru dívek a dam, grácie.

18:30 Večeře – Pokud se chcete aktivně zúčastnit celodenního programu, můžete si vybrat ze 2 typů vstupenek:
Celodenní vstupenka v hodnotě 490 Kč zahrnuje kompletní program dne od taneční lekce, přes piknikové odpoledne, speciální program a slavnostní ples.
Vstupenka na ples v hodnotě 250 Kč je určena těm, kdo se nemohou zúčastnit celodenního programu, ale chtějí si zatančit alespoň večer.
Široká veřejnost má volný vstup zdarma do zámeckého parku, nikoli však do interiérů, kde bude probíhat taneční a hudební program.

19:30 Empírový ples  – Celý den vyvrcholí slavnostním plesem, na kterém se setkají všichni účastníci celého dne a zažijí povznášející atmosféru období Regency, kdy se různorodé vrstvy společnosti anglického venkova potkávaly na tanečním parketu. Každý tanec na plese se nejprve zopakuje či uvede a nápovědu uslyšíte i v průběhu samotného provedení. Většina tanců je relativně jednoduchá a zvládnou je tedy i ti, kteří neměli možnost zúčastnit se dopoledního workshopu. V letošním náhradním termínu a s dodržením aktuálních hygienických předpisů ples proběhne na prostranství před oranžerií. Venku lidé tančili již odnepaměti a tak si to tentokrát můžete užít i vy.

Více informací na www.empirovyden.czreklama

smartregion
Další články