[OL]4you na

Přehlídka unikátních dokumentárních filmů Jeden svět je tady!

Posledních pár dní zbývá do zahájení dalšího ročníku lidskoprávního festivalu Jeden svět Olomouc. V pondělí 19. března 2018 odstartuje pestrý program a přinese s sebou týden plný filmových projekcí, zajímavých debat a doprovodných akcí. To vše ve jménu aktualizace systému, která představuje hlavní téma festivalu.

Přehlídka unikátních dokumentárních filmů Jeden svět je tady!

Téma aktualizace sytému bylo vybráno s ohledem na stav společnosti u nás i ve světě.  Dnešní doba se vyznačuje neustálou produkcí zpráv a natolik rychlým životním tempem, že na kritické zhodnocení obsahů, které přijímáme nejen skrze média, prakticky nezbývá čas. Festival Jeden svět Olomouc se proto snaží svým divákům nabídnout možnost na chvíli zpomalit, odpočinout si a v klidu se zamyslet nad informacemi, které automaticky konzumujeme. Zmíněný systém tak neodkazuje pouze na oblast kybernetiky, ale také na společenský, politický a zejména vnitřní systém, jejž si nosíme v sobě.

Potřebu aktualizace proto reflektuje i celý dramaturgický výběr 19. ročníku festivalu Jeden svět Olomouc. Pro diváky je připraveno jednadvacet snímků českých i zahraničních autorů z deseti tematických kategorií, které promítneme v prostorách Divadla na cucky, kina Metropol a Muzea umění Olomouc – Divadla hudby. Oblíbenou a nejvíce zastoupenou kategorií je Česká soutěž, která se zaměřuje nejen na situaci v České republice, ale třeba také na Slovensku. Promítat budeme dokumenty Mečiar, Hranice práce, Švéd v žigulíku, AsexuaLOVE, Teorie rovnosti a Nerodič. Témata, která hýbou Evropu, přiblíží kategorie Eurodrom prostřednictvím snímků Nic se neodpouští a Cizinec v ráji. Za hranice kontinentu se podíváme s filmovou sekcí Americana, která si vezme na paškál rasovou nesnášenlivost, úlohu policie nebo práva indiánů ve Spojených státech, v rámci festivalu ji zastoupí snímek Na ostří s Tupými noži. Filmy v kategorii Za horizontem mají v hledáčku vzdálenost mezi kontinenty, lidmi i tu v nás samých. V Olomouci se uvede příběh plný emocí pod názvem Stát se tím, kým jsem byl. Populární snímky uvedené na zahraničních festivalech zastřešuje kategorie Panorama. Mimořádnou podívanou slibují dokumenty Neslyšící syn, Náš nový prezident, Tohle je Kongo a Rádio Kobaní. Vážná témata řešená nevšedním způsobem definují kategorii Mezinárodní soutěž a v ní i dokumentární film snímek Za hranicemi možností. V kontrastu k Mezinárodní soutěži se představí oddechová sekce Ať žije život!, kterou tvoří snímky mapující životy lidí, kteří se rozhodli jít proti proudu a s pozitivní myslí odstartovat změny k lepší budoucnosti. Přesvědčit se o tom můžete na projekcích Rebelská střední v Berlíně a Zeptejte se sexperta. Na vážnou notu pak zahraje ekologické téma Zemětaje, environmentalistické otázky, ze kterých mrazí, nastolí Azurová a Poslední svého druhu. Pro umělecky zaměřené duše je připravena kategorie Umění mění, která vykreslí hudbu, film a poezii jako unikátní nástroj k dosažení kýžených změn. Své o tom ví i protagonistka snímku Básnířka, který si pro vás organizátoři nachystali. Poslední tematická sekce Jedna nula podává svědectví o lidech, kteří uvízli v digitálních sítích, v olomouckém programu figuruje díky dokumentu PreKrim.

Jeden svět pro všechny

Dlouhodobým cílem organizačního týmu je snaha bořit bariéry mezi lidmi a zpřístupnit festivalový program co největšímu počtu lidí bez ohledu na věk, postižení či jiný mateřský jazyk. V rámci projektu Jeden svět pro všechny proto i letos rozšiřujeme své aktivity a přicházíme s novinkami. Vedle bezbariérových vstupů a možnosti doprovodu asistenčního psa na všechna promítací místa opět spolupracujeme s tlumočníkem znakového jazyka, který se zúčastní slavnostního zahájení festivalu a debat s hosty po projekcích Azurová a Neslyšící syn, samotné dokumenty jsou opatřeny titulky pro neslyšící. Nevidomým návštěvníkům nabízíme zapůjčení sluchátek s audio-komentářem k filmu Mečiar.

U příležitosti letošního festivalu si organizátoři připravili také novinku v podobě relaxované projekce. Snímek Teorie rovnosti Barbory Chalupové uvedou ve středu jako běžnou projekci a ve čtvrtek 22. března 2018 ve formě, která je více přijatelná pro diváky s mentálním postižením. Za tímto účelem bude při promítání v sále kina Metropol nastaveno tlumené osvětlení a ztišený zvuk. Film nebude doplněn reklamou ani trailery.

Chybět nebude ani každoroční seniorská projekce – tentokrát se snímkem Nerodič, ačkoli se její podoba mírně změní. „Doposud byli diváci zvyklí, že byla projekce uzavřená a mimo pozvaných členů seniorských klubů a domovů seniorů se na ní téměř nikdo neobjevil. Od tohoto ročníku bude i seniorská projekce otevřená úplně všem. Nadále budeme zvát primárně kluby a seniorská centra, s kterými dlouhodobě spolupracujeme, a rezervovat jim místa. V den projekce se však do Divadla na cucky může dostavit kdokoli a v případě volných míst v sále si zakoupit lístek na promítaný film,“ vysvětluje koordinátorka Jednoho světa pro všechny Simona Pazderníková.

Po projekcích jsou do programu zařazeny také oblíbené debaty s hosty. O tématech, která dokumenty nastíní, letos přijedou debatovat režisérky Apolena Rychlíková, Barbora Chalupová a Eva Lammelová. Z redakce Deníku Referendum přijala pozvání Fatima Rahimi, za časopis Respekt Andrea Procházková a za olomouckou redakci Hlídacího psa Jakub Mikel. O svůj názor se s publikem přijdou podělit také pedagogové z Univerzity Palackého. Na téma environmentalismu vyzpovídají organizátoři Jana Freidingera z organizace Greenpeace a mořskou bioložku Martinu Karáskovou. V zásobě mají organizátoři ale ještě spoustu dalších zajímavých témat a milých hostů, takže pokud se chcete dozvědět něco nového, určitě si nenechte debaty s nimi ujít.

Kromě filmových projekcí jste také srdečně zváni na doprovodný program, kterému dominuje koncert brněnské kapely Ghost of You, která zahraje v Jazz Tibet Clubu ve čtvrtek 22. března 2018 od 21.00 hodin. Už v pondělí 19. března 2018 si ale s organizátory můžete přijít popovídat na opening party, kde zahraje dramaturg univerzitního rádia UP AIR Jiří Bejček jako DJ Makropulos. Akce se uskuteční taktéž v Jazz Tibet Clubu a vstup je, stejně jako na všech dalších doprovodných akcích, zdarma. V pátek 23. března 2018 proběhne v prostorách Litr shopu debata na téma Živé knihy.

Kompletní přehled programu, doprovodného programu a praktických informací najdete na webových stránkách festivalu.

 

 

reklama