[OL]4you na

Přípravy na AFO vrcholí. Návštěvníky čeká velmi bohatý program

AFO (Academia Film Olomouc) se letos uskuteční od 26. dubna do 1. května, přípravy jsou tedy v závěrečné fázi. Fanoušci populárně-vědeckých filmů se mohou těšit na dvě stovky položek programu, jenž se zdarma odehraje na několika místech Olomouce.

Přípravy na AFO vrcholí. Návštěvníky čeká velmi bohatý program

Na rychle se blížící termín zahájení AFO poutá mimo jiné tzv. ohrada (zeď proluky vedle Muzea moderního umění Olomouc), která se na začátku měsíce zahalila do letošního černého vizuálu s velkým nápisem HOPELESS (česky beznadějný). Během celého měsíce budou na temném podkladu přibývat velké žluté hojivé náplasti s různými hesly, aby se na konci festivalu stala ohrada symbolickou nadějeplnou galerií. Zajímavostí je, že náplasti lepí nejrůznější osobnosti spojené s olomouckým životem i samotným festivalem.

"Uplynulé dva roky ukázaly, že ani po více než padesáti letech není samozřejmostí, že se na konci dubna Olomouc zaplní milovníky dokumentárních filmů, vědy a její popularizace. Je až neskutečné, s jakou elegancí a maximální schopností adaptace se festivalový tým tímto obdobím prodral a s jakou euforií se vrhl do příprav letošního ročníku," uvádí ředitelka festivalu Eva Navrátilová.

Návštěvníci se setkají například s neurovědcem a vývojářem lékařských technologií Walterem Greenleafem, který je nazýván kmotrem VR technologií ve zdravotnictví a bude přednášet v rámci Konference 4Science. Na ní vystoupí také producenti filmu Jak se dělá vakcína Janet Tobias a Archie Baron. Ti představí exkluzivní pohled do zákulisí vzniku vakcín v různých zemích a produkční výzvy během koronavirové pandemie. Téma festivalu bude reflektovat i přednáška britské producentky a režisérky ověnčené cenou BAFTA Sheily Hayman s názvem S nadějí strojům navzdory. "Pokud ve vás vzbuzuje úzkost rychle se rozvíjející umělá inteligence, tento programový blok může přinést naději, že lidský mozek ještě stále neřekl poslední slovo. S tvůrci Theo Anthonym a Rielem Roch-Decterem, autory brilantního soutěžního dokumentu Všechno vidět, všude, budou mít diváci a divačky možnost podívat se daleko za horizont tradičního filmového vyprávění a obchodního marketingu v přednášce o produkci amerického filmového studia MEMORY," zve Ivana Formanová, vedoucí sekce Industry & Camp 4Science.

Festival přivítá i dánskou producentku a režisérku Pernille Rose Grønkjær, která se podílí na dokumentech oceňovaných na světových festivalech; působila jako výkonná producentka filmu snímku The Cave, který měl i nominaci na Oscara. V programu se objeví jako host rovněž Riel Roch Decter, který uvede českou a středoevropskou premiéru svého právě dokončeného snímku Hudba z nul a jedniček (The Computer Accent). Na AFO přijede i Adéla Chalupová, která je studentkou jaderných energetických zařízení na Českém vysokém učení technickém v Praze a budoucí operátorkou jaderné elektrárny Temelín. Věnuje se výzkumu nových typů jaderných paliv, jež mají za cíl zvýšit bezpečnost stávajících elektráren. Ve volném čase se na sociálních sítích snaží dělat osvětu v rámci svého oboru a propagovat jádro mezi mladými. Dalšími osobnostmi mezi přednášejícími budou biochemička a neurovědkyně Pavla Hubálková nebo Lucie Brulíková z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Talentovaným studentům se bude věnovat samostatná sekce Talent ve vědě, která nabídne hned několik filmů, přednášek a workshopů.

FOTO: archiv AFO

Ve štábu AFO působí jako stážistky tři studentky z Ukrajiny Do přípravy organizace festivalu se letos zapojily také Maria Borodenko, Veronika Riabinina a Anastasiia Kravets, studentky z Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka, které jsou v Olomouci na tříměsíční stáži přes program Erasmus+. "Studentky teď dělají titulky na filmy Paviáni – Taková hodně divoká rodinka, Divocí koně – Příběh z pusty a Znovuzrození ve starém dole. Projekcí se tak budou moci zúčastnit rodiny z Ukrajiny, které k nám utekly před válkou. Je to velký úkol a časově docela výzva, ale věříme, že je to pro ně zkušenost, kterou ocení i v budoucnu,“ říká produkční Adéla Smékal.

Veškeré informace o festivalu naleznete ZDE.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již více než 55 let, konkrétně od roku 1966. Festival tak patří mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.

reklama