Na rychle se blížící termín zahájení AFO poutá mimo jiné tzv. ohrada (zeď proluky vedle Muzea moderního umění Olomouc), která se na začátku měsíce zahalila do letošního černého vizuálu s velkým nápisem HOPELESS (česky beznadějný). Během celého měsíce budou na temném podkladu přibývat velké žluté hojivé náplasti s různými hesly, aby se na konci festivalu stala ohrada symbolickou nadějeplnou galerií. Zajímavostí je, že náplasti lepí nejrůznější osobnosti spojené s olomouckým životem i samotným festivalem.
"Uplynulé dva roky ukázaly, že ani po více než padesáti letech není samozřejmostí, že se na konci dubna Olomouc zaplní milovníky dokumentárních filmů, vědy a její popularizace. Je až neskutečné, s jakou elegancí a maximální schopností adaptace se festivalový tým tímto obdobím prodral a s jakou euforií se vrhl do příprav letošního ročníku," uvádí ředitelka festivalu Eva Navrátilová.
Návštěvníci se setkají například s neurovědcem a vývojářem lékařských technologií Walterem Greenleafem, který je nazýván kmotrem VR technologií ve zdravotnictví a bude přednášet v rámci Konference 4Science. Na ní vystoupí také producenti filmu Jak se dělá vakcína Janet Tobias a Archie Baron. Ti představí exkluzivní pohled do zákulisí vzniku vakcín v různých zemích a produkční výzvy během koronavirové pandemie. Téma festivalu bude reflektovat i přednáška britské producentky a režisérky ověnčené cenou BAFTA Sheily Hayman s názvem S nadějí strojům navzdory. "Pokud ve vás vzbuzuje úzkost rychle se rozvíjející umělá inteligence, tento programový blok může přinést naději, že lidský mozek ještě stále neřekl poslední slovo. S tvůrci Theo Anthonym a Rielem Roch-Decterem, autory brilantního soutěžního dokumentu Všechno vidět, všude, budou mít diváci a divačky možnost podívat se daleko za horizont tradičního filmového vyprávění a obchodního marketingu v přednášce o produkci amerického filmového studia MEMORY," zve Ivana Formanová, vedoucí sekce Industry & Camp 4Science.
Festival přivítá i dánskou producentku a režisérku Pernille Rose Grønkjær, která se podílí na dokumentech oceňovaných na světových festivalech; působila jako výkonná producentka filmu snímku The Cave, který měl i nominaci na Oscara. V programu se objeví jako host rovněž Riel Roch Decter, který uvede českou a středoevropskou premiéru svého právě dokončeného snímku Hudba z nul a jedniček (The Computer Accent). Na AFO přijede i Adéla Chalupová, která je studentkou jaderných energetických zařízení na Českém vysokém učení technickém v Praze a budoucí operátorkou jaderné elektrárny Temelín. Věnuje se výzkumu nových typů jaderných paliv, jež mají za cíl zvýšit bezpečnost stávajících elektráren. Ve volném čase se na sociálních sítích snaží dělat osvětu v rámci svého oboru a propagovat jádro mezi mladými. Dalšími osobnostmi mezi přednášejícími budou biochemička a neurovědkyně Pavla Hubálková nebo Lucie Brulíková z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Talentovaným studentům se bude věnovat samostatná sekce Talent ve vědě, která nabídne hned několik filmů, přednášek a workshopů.