[OL]4you na

Recept na štěstí? Vyzkoušejte severskou nálož pohody: hygge, lykke nebo lagom

Všichni si možná tak trošku tajně přejeme nastřádat zásoby štěstí a "ukrajovat" z nich ve chvílích nejvyšší potřeby. Obzvláště na podzim, kdy se do našich domácností usazuje jistá dávka melancholie, potřebujeme až po okraj našlehaný shot pohody. Tou pravou inspirací mohou být skandinávské koncepty štěstí: hygge, lykke a lagom. Zlákají vás také?

Recept na štěstí? Vyzkoušejte severskou nálož pohody: hygge, lykke nebo lagom

Důvodů, proč je snadné se zamilovat do skořicí provoněné Skandinávie, existuje bezpočet a nejspíše by nebylo zase tak obtížné jimi popsat pár stránek poznámkového bloku. Skandinávský životní styl je ovšem nejvíce pověstný především nadhledem a krystalickou pohodou, s jakou Seveřané přistupují k životu. Pojďme se společně blíže podívat na důvody, proč obyvatelé Skandinávie patří mezi nejšťastnější národy na světě.

Hygge: Aura spokojeného života

Rok 2017 byl v oblasti lidského štěstí přelomový. Na scéně se totiž objevil dánský spisovatel a ředitel Instititu pro výzkum štěstí Meik Wiking, který se rozhodl světu naservírovat jakýsi recept na štěstí a celkovou životní pohodu. Patrně nejvíce se mu to povedlo knižním bestsellerem Hygge: Prostě šťastný způsob života. Dánský pojem hygge je tak trošku překladatelský oříšek. Nelze s jistotou říct, jaký český ekvivalent by mu nejvíce slušel. Spokojit se jednoduše můžeme s tím, že v sobě hygge zahrnuje vše, co přispívá k vytvoření pohody a útulna. Podle Wikinga je pro budování pocitu štěstí přímo nezbytné se obklopovat oblíbenými činnostmi a neobyčejně obyčejnými maličkostmi, které zpříjemňují den a posilují mentální zdraví. Výbornou zprávou je, že neexistuje univerzální manuál, který "předepisuje", čím se obklopovat a co spíše schovat do krabice. Můžete proto nechat starosti za dveřmi a po příchodu domů se zachumlat do hřejivé deky, dopřát si šálek kakaa, prolistovat knihu, uplést si svetr, jen tak sledovat zapálené svíčky nebo se obklopit nejbližšími. Zkrátka a dobře, principem je dokázat každou situaci proměnit v hygge, tedy v něco zábavného, příjemného
a velmi pohodového.

TIP redakce: 5 písmen složených do zdánlivě jednoduchého slova však v realitě probouzí spíše rozpaky. Variant, jak "správně" hygge vyslovuje, existuje poměrně dost. Pokud se nechcete dopustit lingvistického faux pas, můžete pojem zkusit vyslovovat jako "hýge", "hjůga" nebo "hoo-guh".


FOTO: zleva © Alena Zadorozhnaya, Pexels; © Taryn Elliott, Pexels

Lykke: Koncentrovaná porce štěstí

Zatímco hygge více či méně (často nevědomky) bez vydání většího úsilí nejspíše realizujete každý den, tak lykke je o dost náročnější a propracovanější koncept. V doslovném překladu toto dánské slovo znamená štěstí. V roce 2018 s ním opět přišel Meik Wiking, kterého k napsání další knihy údajně nejvíce podnítila korespondence čtenářů, kteří mu popisovali vlastní cestu ke štěstí. Autor na základě zaslaných dopisů a e-mailů došel k myšlence, že v každé kultuře je "zabudovaný" určitý vzorec pro štěstí, a když se budeme navzájem inspirovat, usnadní to cestu vedoucí až ke globálnímu štěstí.  V kontextu lykke je možné vytvořit i jakýsi "inventář" štěstí, obsahující šest základních oblastí: společenství, svoboda, zdraví, peníze, laskavost a důvěra. Přesně tyto faktory byly zapracovány při sestavování Světové zprávy o štěstí. Lykke je v první řadě o nalézání autentického pocitu svobody, budování vlastní spokojenosti i nezávislosti. Klidně malými, postupnými krůčky. Štěstí totiž není pouze muška zlatá a nikam vám neodlétne.

FOTO: © Andrea Piacquadio, Pexels

Lagom: Hlavně přiměřeně!

Pověstná skandinávská láska k minimalismu se obtiskla také do švédského konceptu zvaného lagom. Klíč ke spokojenosti a štěstí je podle Švédů jednoduchý: mít všeho tak akorát. Základní lagom princip do značné míry oslavuje zdravou dávku skromnosti, střídmosti a trvalou  udržitelnost. Lagom je především o hledání potřebné rovnováhy volně prosakující do všech oblastí lidského života: od mezilidských vztahů, práce, volného času až po materiální blahobyt. Pokud chcete jít ve stopách nefalšovaného lagom štěstí, pak se držte známého pořekadla – v jednoduchosti je krása. Změnu můžete provádět postupně: ze startu si můžete důkladně pročistit byt a ponechat si pouze SKUTEČNĚ potřebné věci a oblečení. Zapomínat byste ovšem neměli ani na svoji psychickou kondici a neváhat se odpojit od sociálních sítí, pokud to tak budete cítit, a věnovat se třeba svým blízkým lidem v "offline" světě či vlastním zálibám, neboť další lagom myšlenka odkazuje na to, že den je dobré zakončit aktivitami, které přináší radost. Tak směle do toho!

ÚVODNÍ FOTO: © Stella Rose, Unsplash

reklama