[OL]4you na

Redakce testuje: Face Yoga se Světlanou

Na hodinu obličejové jógy do OMEGA centra sportu a zdraví přicházím ze zvědavosti a převládá u mě despekt. Představuju si, že tam budeme u zrcadel hláskovat „a, e, i, o, u“, a kromě pobavení (a kupy šílených fotek) nic jiného nečekám...

Redakce testuje: Face Yoga se Světlanou

O co větší je moje překvapení, když po lekci s trenérkou Světlanou Mihulovou odcházím naprosto nadšená, vyčerpaná a překvapená, co vše bychom mohli s obličejem dělat, kdybychom pravidelně cvičili obličejové svaly. Ale zpátky na začátek lekce... Přicházím oblečená jako na jiné cvičení a boty odkládám na kraj sálu, ty používat nebudeme. Chybí mi olejíček, který je potřeba hned na začátku, aby si všichni cvičící pořádně promastili celý obličej a dekolt. Sympatická trenérka mi nabízí svůj (který podle vůně identifikuju jako olivový) a vysvětluje, proč je důkladné promazání potřeba: „Kdybychom celou hodinu cvičili s vysušenou pletí, podporovali bychom tím tvorbu vrásek, a to nechceme.“ 

Hodina začíná správným postavením těla, které je i zde víc důležitější, než by se dalo čekat – špatný postoj a držení osy těla může totiž způsobovat migrény. Snažím se tedy pohyby vykonávat přesně podle pokynů trenérky. Problém ovšem přichází hned s prvním úkolem: „Vyplázněte jazyk co nejdál a vykulte oči,“ říká Světlana a kontroluje můj obličej. Z nějakého důvodu ale neumím vykulit oči, aniž bych nepokrčila čelo. Snažím se opakovaně provést cvik od začátku, pěkně pomalu krok za krokem. Začínám se soustředit nejdříve na jazyk, pak na oči... Na nepatrný okamžik se mi podaři vykulit oči, ale cítím, jak je tento nepatrný pohyb pro mě těžký. V tu chvíli mi dochází, že tato hodiná lekce nebude žádná sranda.

Proč cvičit obličejovou jógu?

Pokud sníte o pružné a vypnuté pokožce, máte několik variant. Já se vás ovšem pokusím přesvědčit, proč byste měli zkusit pravidelné lekce obličejové jógy. Začněme třeba estetickým hlediskem: „Pokud budete správně cvičit obličejové svaly, dojdete k lepšímu a dlouhodobějšímu účinku. Svaly na obličeji jsou upnuty přímo ke kůži – takže když je ,probudíte‘ a zpětně vybudujete, dojde k přirozenému napnutí kůže. Po vybudování svalů by měl přijít systém cvičení, kterými se dělá lifting,“ popisuje Světlana Mihulová.

Při takovém způsobu cvičení nepřicházíte o citlivost v obličeji, ani kůži nenatahujete, jako je tomu při aplikaci výplní nebo botoxu. Je to zkrátka mládnutí bez rizika. U výplní a botoxu totiž může občas dojít k tomu, že tělo zareaguje opouzdřením části svalu a vyhnisáním. Sama trenérka dodává, že i mezi jejími klienty je několik lidí, kteří tuto nepříjemnost řešili a přišli tak o část svalu. Zároveň ale dodává, že obličejová jóga může právě pomáhat při korekci nepovedených plastických operací: „Dá se to spravit, ale vyžaduje to pravidelnost a odhodlání na sobě makat.“

Face Yoga vs. botox

Při cvičení samozřejmě nemůžete čekat tak rychlou změnu, jako když si necháte aplikovat botox nebo výplň. Zato bude účinek dlouhodobý, zdravý a vlastně zadarmo: „Počítejte zhruba dva měsíce tréninku pro vybudování svalů a další tři měsíce liftingu. Pak si můžete být jisti, že účinek vydrží dlouho – svaly si totiž pamatují a nebudou splaskávat. Krásu si tak udržíte do vysokého věku,“ vysvětluje trenérka.

Nelze říct, že po několikaměsíčním cvičení obličejové jógy vám zmizí vrásky. Ty tu budou vždy – všichni jsme někdy unavení, špatně se vyspíme... a některé vrásky máme přece od smíchu. „Obličejovou jógu je potřeba vnímat jako celek – každý má jinou kvalitu pleti, jiné kontury obličeje a jiné vrásky. Pokud máte geneticky propad u nosoretek, můžeme je eliminovat, ale nikdy nebudete vypadat jako někdo, kdo má geneticky pro změnu kruhy pod očima. Stejné je to se rty – věkem se zatahují dovnitř, protože nejsou sval. Ale kruhový sval je okolo rtu. Když ochabne, rty přirozeně zapadnou. Pokud ale tento sval vycvičíme, rty se pěkně vyplní.“

Svalové disbalance

K obličejovým svalovým disbalancím může docházet nejen po nepovedených plastických zásazích, ale také po různých mozkových mrtvicích. A právě i této problematice se Světlana Mihulová věnuje. „Obličejová jóga řeší i disbalance obličeje, kdy jedna část je silnější a jedna slabší. U obličeje není možné vytvořit obrovské svaly, ani aby svaly na jedné straně vyrostly více než na druhé – posiluje se celý obličej a slabší část se pomalu dostává na úroveň té silnější (a ta nelze nijak přeposilovat). Podobně cvičím s dětmi skoliózu – není dobré cvičit pouze na jednu stranu. Cvičíme obě dvě strany a cviky v průběhu upravujeme podle chování těla,“ zmiňuje Světlana.

Sama trenérka vnímá obličejovou jógu jako umělecké dílo – u každého individuálního klienta okamžitě vidí, na které části obličeje by měl zapracovat. Nám se mohou zdát nejdůležitější naducané tvářičky a mezitím si nevšimneme, že bychom měli máknout s povislou bradou. Proto je vhodné s trenérkou probrat, s kterou částí obličeje bychom měli začít.

Jak si Face Yoga našla Světlanu?

Světlana Mihulová obličejovou jógu vlastně nikdy nevyhledávala. Dříve se ale díky svému podnikání zdržovala dvě třetiny roku v zahraničí, kde na face yogu narazila náhodou „Šla jsem si zacvičit na nějaké dechové zdravé cvičení, protože jsem po operaci  zlomeniny zad, a ocitla se na lekci face yogy. Zjistila jsem, že to není o hloupém šklebení, jak si často lidé myslí, ale že je to o silné koncentraci, o probouzení mozku a nervových drah, o mentálním cvičení, vizualizaci, o kompletním postavením osy lidského těla... Cvičení mě nadchlo, tak jsem v Africe a v Asii začala navštěvovat lektorku, která to vyučovala, a začala jsem se od ní učit.“ Dnes je ze Světlany zkušená akreditovaná lektorka a trenérka.

I když je tohle cvičení propagováno jako obličejové, zastává Světlana názor, že by k němu měl správný trenér přistupovat jako k celkovému cvičení. Face yoga ji pohltila natolik, že se o ni začala zajímat hlouběji a dnes cvičí lidi nejen na krásu, ale právě i po těžkých nemocech (např. nádorech na mozku), po úrazech nebo po nepovedených kosmetických zákrocích.

Face Yoga na doma

Bez hromadných či individuálních lekcí ovšem málokdo pochopí, jak se cviky správně provádějí a jak mají v reálu vypadat. Proto si ve svém diáři bookuju čtvrteční večer od 18.50 do 19.50 hodin, protože to je termín pravidelných lekcí obličejové jógy se Světlanou v Omega centru sportu a zdraví v Olomouci. Až budu ve cvicích zběhlá, možná mi budou stačit videolekce, ale jako začátečník rozhodně potřebuji zpětnou vazbu a korekci trenéra.

Kromě pravidelných lekcí ale Světlana doporučuje i domácí péči: „Každý člověk by měl ráno dělat tzv. restart. Jedná se o komplex tří až čtyř cvičení, které zvládnete třeba během vaření kávy. Tato cvičení dokonale nakopnou mozek i celý organismus – je to prevence mozkové mrtvice i dalších mozkových příhod a prevence bolestí hlavy. Mozek se okysličí a je mu fajn. Obličej se pěkně prokrví a vyživí. Později během dne doporučuji zacvičit si alespoň jeden cvik na každou partii – třeba při jízdě autem, u počítače nebo když sedíte na záchodě.“

Tyto cviky si pravděpodobně nezapamatujete hned napoprvé – ale po čtyřech pěti lekcích se pohyby člověku zautomatizují a bude technicky schopný je zvládnout, aniž by se musel kontrolovat v zrcadle a soustředit. Ideální je cvičit dvakrát třikrát týdně, s každodenním ranním „restartem“ a dvěma třemi cviky během dne (u kterých se můžete věnovat jiným činnostem – třeba vysávat, umývat nádobí, řídit v autě, sedět u počítače, oblékat děti atd.)

Kdy ano a kdy ne?

Po lekci se Světlanou sdílím své nadšení z hodiny a zjišťuji, komu vlastně jsou určeny lekce obličejové jógy. „Moje nejmladší klientka má 19 let a nejstarší 92 – ale přijít může kdokoli, lekce jsou určeny i pro muže.“

Cvičit obličejovou jógu byste ale neměli, pokud máte zrovna migrénu, akutní infekci nebo chronické záněty (zubů apod.), a při prvních silných dnech menstruace (to jsou totiž rozvolněné vazy a ženy by neměly vůbec cvičit). Čtvrteční večery jsou pro mě od teď jasné – najdete mě v Omeze na obličejové józe!

Face Yoga

Na hodinu obličejové jógy s akreditovanou lektorkou a trenérkou Světlanou Mihulovou můžete přijít každý čtvrtek od 18.50 do 19.50 hodin do Omega centra sportu a zdraví v Olomouci. S sebou si vezměte pohodlné oblečení a obličejový olej (inspirovat se můžete na str. 78, ale poslouží vám i olivový olej, který používáte běžně do salátů). Více informací najdete na omegasport.cz

 

reklama