[OL]4you na

Šantovka Living: Nadstandardní byty na ostrově a přesto v centru

Zatímco před takovými patnácti lety bylo největším trendem stěhovat se z měst do okolních obcí, dnes se lidé zase vracejí do měst. Je to i díky množství zajímavých projektů nadstandardního bydlení, které nabízí velkou míru soukromí.

Šantovka Living: Nadstandardní byty na ostrově a přesto v centru

Například nový developerský projekt Šantovka Living, který je pokračováním zástavby pozemků bývalého Mila. Tyto pozemky tvoří z ptačí perspektivy jakýsi „trojlístek“. Na první části byla vystavěna Galerie Šantovka, která byla zkolaudována před pár lety. Druhou částí je plocha, na které se nachází dětské hřiště a velké parkoviště vedle obchodní galerie, a třetí je „poloostrov“, kde právě vzniká rezidenční bydlení Šantovka Living. Jedná se o místo, které je sice v centru města, přesto je ale uzavřeno okolnímu ruchu a shonu. Z obou stran je totiž obklopeno vodou – jedním ramenem Mlýnského potoka a řekou Moravou.

U modelu projektu, který je vystaven v Galerii Šantovka u vchodu na lávku do centra města, se dáváme do řeči s panem Janem Lukášem z projektové společnosti Rezidence Šantovka, která Šantovku Living realizuje. Dozvídáme se, čím je projekt tak nadstandardní, jak se všude píše. „Výstavba se skládá z dvanácti bytových domů s 16 samostatnými vstupy. První fázi projektu tvoří 136 bytových jednotek v celé škále bytových dispozic, od 1+kk s výměrami od 32 m2 až po velkoryse navržená 4+kk s podlahovou plochou až 145 m2. Domy jsou situovány podél břehů obou toků,  na soutoku se uzavírají a tvoří velkolepý park, který bude sloužit zejména obyvatelům nové rezidenční čtvrti.“ Architektonický návrh na výstavbu vytvořila renomovaná architektonicko-urbanistická kancelář STOPRO. „Právě tu jsme zvolili, protože upřednostňují čistá a nadčasová designová řešení s důrazem na kvalitu provedení a špičkové materiály. A přesně to zapadalo do naší představy o rezidenci Šantovka.“

Výstavba obsahuje nízké pětipodlažní domy. Hlavním cílem je navodit rodinnou, klidnou a nezahuštěnou atmosféru a vyhnout se běžné hromadné a anonymní zástavbě. V jednom vchodu (a na jednom výtahu) je maximálně 17 bytů. Velký důraz je kladen také na zeleň, kterou reprezentuje především velký centrální park, ale i další zelené plochy, které se vinou po březích ostrova. Mezi jednotlivými domy se nacházejí polo-soukromé a soukromé zahrádky.

Polo-soukromými plochami jsou zelená prostranství mezi domy, která slouží vždy všem obyvatelům dvou sousedících domů, od okolí jsou oddělena plotem a mají vlastní vstupní náměstíčka. Bydlení zde je tedy ideální pro rodiny s malými dětmi – ty si totiž mohou hrát právě na tomto travnatém území s pískovišti, aniž byste se museli strachovat o každý jejich krok.

Přízemní byty disponují předzahrádkami, které mají přibližně 50 až 60 metrů čtverečních. Výjimkou ale nejsou ani předzahrádky s výměrou 100 metrů čtverečních a největší z nich má přes 200 metrů čtverečních. Jedná se tak vlastně o alternativu k bydlení v rodinném domě, ovšem s tou výhodou, že jste přímo ve městě a od Galerie Šantovka vás dělí jen 300 metrů po chodníku pro pěší. Hned v sousedství domů vede cyklostezka. Pokud se vydáte pěšky do centra, budete tam do 15 minut krásnou procházkou, nebo případně tramvají, která staví přímo na Švýcarském nábřeží v těsné blízkosti vstupu do areálu. Nespornou výhodou je také dostupnost městského okruhu na Velkomoravské ulici.

Architektura domů

„Dlouho jsme přemýšleli, jestli máme rozlišovat fasády domů barevně, ale shodli jsme se na tom, že v rámci moderní architektury bude nejlepší pojmout vše v decentních čistých barvách. Fasády všech domů jsou tedy bílé a architektura se odehrává ve tvarech různě hlubokých balkonů a lodžií,“ prozrazuje Jan Lukáš. Rozlišujícím akcentem jsou pak zejména různě barevně pojaté luxusní skleněné vstupní portály do jednotlivých objektů.

Všechny lodžie a balkony jsou navrženy opravdu velkoryse – hluboké jsou minimálně 1,80 metru, což poskytuje dostatek prostoru pro balkonový nábytek, který vám umožní komfortní posezení s krásnými výhledy se skleničkou a knížkou či při jídle.

„Výrazným architektonickým prvkem jsou velkoplošná okna, která zabírají na výšku skoro celou stěnu a měří zhruba 2,60 metrů. Abychom dosáhli co nejsubtilnějších rámů oken, zvolili jsme hliník – v dnešní době nejmodernější používaný materiál, kterým docílíte tenkých okenních rámů, vydrží velmi dlouho, je stálobarevný a hlavně bezúdržbový.“ Majitelé bytů se tak nemusí bát toho, že po pár letech budou muset vyměnit, natírat nebo opalovat okna. Veškeré materiály a technologie jsou vybírány s důrazem na dlouhověkost a nadčasovost.

Geotermální vrty s tepelnými čerpadly

Mimořádnou zajímavostí projektu Šantovka Living (v Olomouci se jedná o první a celkově o jeden z mála projektů tohoto rozsahu v Česku), jsou tepelná čerpadla napojená na systém geotermálních vrtů, která zajišťují topení, ohřev vody i nadstandardní možnost chlazení, které zajistí komfortní prostředí zejména v létě při extrémních vedrech. Prostory se tak nechladí klasickou klimatizací (ze které může často bolet za krkem nebo se nachladíte), ale díky kapilárám zabudovaným ve stropu. Jimi protéká studená voda, a tím se byt přirozeně svrchu ochlazuje.

Tento moderní způsob vytápění a chlazení představuje v kombinaci s rekuperací (neboli řízeným větráním), která je součástí každého bytu, obrovskou úsporu běžných nákladů, a to v řádu desítek procent oproti běžnému bytu. Vše podtrhuje dále systém podlahového topení ve všech bytech bez použití radiátorů, kterým se docílí maximálního prostorového a uživatelského komfortu v podobě rovnoměrné distribuce tepla, absence hluku a průvanu nebo minimálního víření prachu. „Tyto technologie se do běžných developerských projektů neinstalují kvůli vysokým investičním nákladům, které zvyšují prodejní ceny. My jsme se nicméně rozhodli jít proti proudu a věříme, že klienti zejména v dnešní době umí ocenit kvalitu a významné každoroční provozní úspory, které jim tyto technologie přinesou,“ říká Jan Lukáš.

Parkování

Pod každým domem jsou k dispozici parkovací stání (každé dva sousední domy mají společnou parkovací jednoúrovňovou halu) a z parkoviště se tak suchou nohou dostanete výtahem přímo ke svému bytu.

„Parkovacím stáním jsme věnovali extrémní pozornost. Norma dnes požaduje 5metrovou hloubku a 2,5 metru šířku. Ale protože jsou auta čím dál větší a trefit se mezi nosné sloupy bývá někdy obtížné, zvýšili jsme hloubku na celých 6 metrů a šířku na 2,7 metrů, což představuje nevídaný absolutní nadstandard. Bytů je v projektu celkově 240 a podzemních parkovacích stání je 269. To znamená, že každý byt má podzemní parkovací stání a velké byty, zpravidla s výměrou nad 100 m2, mají parkovací stání dvě. Před domy se nacházejí ještě další návštěvnická parkovací místa.“

Život u řeky

Přestože se lokalita nachází u vody, je park zkrášlen mnoha atraktivními vodními prvky kombinující proudící i klidnou vodu s dominantní fontánou.

Vše dokresluje drobná architektura v podobě dřevěných můstků, laviček a dalšího mobiliáře. Nechybí samozřejmě ani herní prvky, jako jsou dětská hřiště a pískoviště. Na soutoku, kde bude krásný výhled na řeku po proudu, se nachází dokonce agility loučka pro domácí mazlíčky.

Fotogenické okolí vodních toků většinou velmi láká k trávení volného času. „I my se snažíme okolí řeky maximálně kultivovat a přinést sem život. Proto zde najdete pobytová mola, kde se lidé mohou posadit, koukat na řeku či na veslice, jezdit na kole, zkrátka jak se komu chce.“

V projektu se rozhodně nezapomnělo ani na protipovodňová opatření – veškerá bytová podlaží jsou umístěna s dostatečnou rezervou nad úrovní tisícileté vody (tedy povodně, která byla v roce 1997).

Bezpečnost

Přízemní byty mají okna s bezpečnostním zasklením a přípravu na instalaci zabezpečovacího systému. Kamery umožňují monitorování vstupů do všech domů a garáží.

Již ve standardu je každý byt vybaven videotelefonem, díky kterému můžete identifikovat návštěvníky přímo na vašem monitoru. Navíc bude přístup do domů zabezpečen čipovými kartami.

Financování

„Na projektu již spolupracujeme při financování s Hypoteční bankou, s Českou spořitelnou, s Raiffeisenbank a teď se ještě finalizuje spolupráce s Komerční bankou. V těchto hypotečních bankách už znají naše smlouvy, my známe jejich, takže pro klienta může být celý proces velmi rychlý a pohodlný.“

Aktuální stav

Aktuálně je prodáno již přes 30 % bytů z celkového počtu. Zahájení výstavby první etapy se uskuteční na přelomu roku 2017/2018 a dokončení se plánuje na jaře roku 2019. Druhá etapa plynule naváže nebo se bude částečně překrývat s výstavbou první etapy, takže by měla skončit zhruba o půl až tři čtvrtě roku později.  Již v rámci první etapy výstavby domů se však vybuduje kompletní infrastruktura i centrální park.

Šantovka Living

Šantovka Living představuje soubor moderních a vysoce nadstandardních bytů. Je situován jižně od historického centra Olomouce v bezprostřední blízkosti Galerie Šantovka a v docházkové vzdálenosti od nejkrásnějších olomouckých parků a univerzity. Projekt se nachází v jedinečné lokalitě poloostrova, který ze dvou stran obtékají řeka Morava a Mlýnský potok. Více na www.santovkaliving.cz

V showroomu Šantovka Living, který je pro vás otevřen v Galerii Šantovka, vám prodejci ochotně poradí s výběrem vhodného standardu, ať už se jedná o zařizovací předměty do koupelen, keramické obklady, dřevěné podlahy či designové interiérové dveře. Vzorové koupelny byly realizovány firmou Koupelny Ptáček, který je partnerem projektu.

reklama