[OL]4you na

Svoláváme všechna kuřátka! Je čas připravit se na Velikonoce!

Jaro už nedočkavě klepe na dveře a s ním i Velikonoce. Tak pojďte ven a užívejte si první jarní hřejivé paprsky. Nachystejte se na pomlázku, vysejte osení a oprašte staré zvyky a koledy.

Svoláváme všechna kuřátka! Je čas připravit se na Velikonoce!
www.luxurytable.cz

Velikonoce jsou nejdůležitějším a nejstarším křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V současné době jsou ale spíše oslavou konce zimy a probouzející se přírody. Abychom nezapomněli na tradice našich předků, připomeňme si nejdůležitější dny souvisejícími s velikonočním veselím.

Na Škaredou středu si připomínáme Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Také se nazývá Sazometná či Smetná, jelikož právě tuto středu se vymetaly saze z komína. Pusťte se do gruntování a nezapomeňte vysmýčit všechny kouty, abyste vyhnali zlo nejen ze svého domova, ale ze i života. Nezapomeňte se při úklidu usmívat, aby vám zamračená tvář nezůstala po celý rok.

Zelený čtvrtek je dnem odpouštění, klidu a míru. S nikým se ve čtvrtek nehádejte, ani si nic nepůjčujte. Když to dodržíte, spory a sváry se vám budou vyhýbat obloukem a peníze si k vám najdou cestu, tedy když se o to aspoň trochu přičiníte. Upečte jidášky jako připomínku na Jidáše, který zradil Krista. Říká se, že ten kdo sní ve čtvrtek jidáše potřeného medem, bude celý rok v pohodě a v kondici. Pro udržení pevného zdraví si dejte čerstvé zelené pokrmy, jako jsou špenát, kopřivy, hrášek, zelí atd. Na zahradě nebo balkoně zasejte hrách, ředkvičky a další zeleninu, protože vše, co se v tento den vyseje, dobře prospívá. Zatřesete-li před východem slunce ovocnými stromy, dočkáte se bohaté úrody.

Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista. Neměli byste se ani dotknout masa, prát prádlo a jakkoli hýbat s půdou. Naopak si přivstaňte a ještě před rozbřeskem vyběhnete k nejbližšímu potoku nebo řece a opláchněte se. Zůstanete pak celý rok zdraví. Na Velký pátek se prý také na několik hodin otvírají poklady ve skalách a sklepeních.

Bílá sobota je posledním dnem dlouhotrvajícího půstu a střídmosti. Je pojmenovaná podle barvy roucha, ve kterém se lidé pohřbívali. V tento den se kdysi bílilo a uklízelo, aby byla chalupa jako klícka. Stejně jako v dnešní době se připravovaly sváteční pokrmy, pekly se mazance a beránci, pletly se pomlázky a zdobily kraslice.

V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Boží hod velikonoční, nastává čas radosti, pohody a hodování. V kostele se světí tradiční velikonoční pokrmy (mazance, vajíčka, chléb, beránci). Konají se hostiny v kruhu rodiny a přátel, chodívá se po návštěvách, hoduje se a všichni by měli být veselí.

Velikonoce končí v pondělí starým známým pohanským zvykem šlehání pomlázkou. Dívky a ženy být měly být jemně pošlehány čerstvými, neloupanými, ještě neolistěnými proutky vrby. Vdaným ženám tento akt zajisťuje plodnost a energii, svodným děvčatům svěžest, krásu a zdraví. Muži a chlapci jsou odměněni kraslicemi. Součástí koledování bývá také polévání vodou.

TIP: Aby byly Velikonoce opravdovými Velikonocemi, nejde vedle malovaní kraslic opomenout čerstvou zelenou výzdobu. Je to bezesporu klasický symbol svátků, jara, probuzené přírody a hojnosti. Osení nemusíme vysévát pouze do tradičních květináčů a truhlíků, můžete využít malé hrnečky, skleničky, dřevěné nádobky, proutěné košíčky, nebo dokonce skořápky od vajíček, ve kterých vzešlá zeleň působí velmi roztomile. Pokud sáhnete po přírodním obalu, nádobku si nejprve vyložte igelitem, aby se vám nepromáčela a neponičila od vody a zeminy. Do nádoby nasypte zeminu asi do tří čtvrtin, pak vrstvu pšeničného osiva a nakonec asi centimetrovou vrstvu zeminy, kterou semínka přikryjete. Zeminu nesypte až k úplnému okraji. Semínka nabobtnají, vytvoří kořeny, a zemina stoupne. Do malých skořápek od vajíček postačí vložit vatu, kterou musíte neustále udržovat vlhkou. Nemáte-li doma klasické osení, využijete travní semena nebo také semínka zeleniny a bylinek, určené na jarní výsev. Zkuste si tedy vypěstovat například pažitku, petrželku nebo bazalku, které později využijete v kuchyni. Velmi rychle a spolehlivě vám vyklíčí řeřicha, jejíž krásný zelený trávníček můžete sklízet postupně a lístky přidat například do salátu nebo pomazánky. Dalším naprosto osvědčeným zdrojem jsou hrách, čočka nebo ředkvičky, které mají rychlou klíčivost a vytvoří v nádobkách voriginální dekoraci. Vysetým semínkům dopřejte dostatek světla a tepla, aby vám do Velikonoc stihla vyklíčit a v případě osení či trávy vytvořit trochu vzrostlý kobereček.  S dětmi si vzrostlý trávníček dozdobte velikonočními figurkami, čokoládovými vajíčky, kraslicemi a podobně.

Něco pro radost:


1 Velikonoční beránek, Flying Tiger, 140 Kč
2 Světelný řetěz s LED vajíčky, 340 cm, Tchibo, 299 Kč
3 Barvy na vejce OVO se speciálním efektem stříbrného třpytu, Druchema, 67 Kč
4 Velikonoční beránek, 192 dílků, Lego, 259 Kč
5 Znovu-použitelná pěna do koupele Singing Daffodil, Lush, 160 Kč
6 Dóza s víkem, Flying Tiger, 90 Kč
7 Velikonoční kuřátko, Flying Tiger, 90 Kč
8 Vonná svíčka Velikonoční čokoládové lanýže, Yankee Candle, yankeesvicky.cz, 799 Kč
9 Utěrka La Chasse Aux Oeufs, 50x80 cm. 82% bavlna, 18% len, Beauvillé, luxurytable.cz, 630 Kč
10 Veli-koko-noční sada s ručně vyráběnou miskou s velikonočním motivem, Mixit, 749 Kč.
11 Krémová koupel Golden Egg, Lush, 160 Kč
12 Sada na pěstování řeřichy obsahuje nádobu na pěstování ve tvaru vejce, misku, substrát a semena, Tchibo, 229 Kč
13 Bílá čokoláda s dekorací, Flying Tiger, 60 Kč
14 Velikonoční ponožky Happy Socks v dárkové krabičce, 2 páry,  559 Kč, urbanlux.cz

 

reklama