Vánoční trhy odstartují 19. listopadu. Těšte se na skvělou atmosféru a spoustu zábavy

Bez nadsázky můžeme říct, že olomoucké vánoční trhy patří k těm nejkouzelnějším v celé republice. Hornímu a Dolnímu náměstí zkrátka slavnostní háv sluší. Vůně punče, trdelníků, prodchnutá všudypřítomným smíchem, koledami, koncerty, okořeněná tematickými stánky, kluzištěm i ruským kolem - to je něco, bez čeho by Vánoce v Olomouci nebyly kompletní. Letos se na oblíbené trhy můžeme těšit už 19. listopadu a chystají se novinky.

Zuzana Doleželová

Vánoční trhy lákají místní i turisty ze zahraničí
Po loňském roce, kdy trhy probíhaly vzhledem ke koronavirové situaci v omezenějším rozsahu, se snad letos můžeme těšit na Vánoce, jak je v Olomouci známe a jak našemu městu sluší. Kulisy Horního a Dolního náměstí vdechují trhům neopakovatelné kouzlo, díky němuž jsou vyhledávanou atrakcí nejen místních, ale jezdí je obdivovat turisté ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Všudypřítomné punče, stánky s občerstvením, dárkovými předměty, typickým vánočním sortimentem, řemeslné výrobky, kluziště, relativně nově také ruské kolo na Tržnici, příjemná atmosféra a bohatý doprovodný program, to je něco, bez čeho si zdejší Vánoce neumíme představit. V centru města to tak více než měsíc neskutečně žije...

Jaké budou trhy letos?
Tentokrát budou trhy zahájeny 19. listopadu a potrvají do 23. prosince. Návštěvníky čeká pochopitelně rozsvícení vánočního stromu, které si tradičně nenechají ujít tisíce lidí, chybět nebudou desítky stánků s punči, občerstvením, keramikou, dárkovými předměty, ozdobami a dalším. Připraven bude bohatý doprovodný program, který oživí Horní náměstí. A malí i velcí se mohou těšit také na ruské kolo, betlém, Ježíškovu dílnu s poštou nebo zvoničku. 

Novinky i špatná zpráva pro bruslaře
Olomoucké trhy i nadále pořádá obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc, která zvítězila v koncesním řízení na organizaci vánočních trhů do roku 2025. Pořadatelé slibují, že trhy budou i nadále takové, jaké je známe, a návštěvníci se mohou těšit na ještě tradičnější pojetí. "Ještě přesně nevíme, zda bude rozsvícení stromu na programu hned v pátek 19. listopadu, nebo zda se uskuteční až v neděli 21. listopadu," uvádí tisková mluvčí Monika Řehulková. Co je však již jisté, že se připravují novinky. "Celé trhy budou dýchat tradičnějším pojetím a přinesou tu pravou vánoční atmosféru. Chystáme zcela novou zvoničku s vyhlídkou, Ježíškova dílna s poštou se přesune na Dolní náměstí, kde ze stánků vznikne improvizované náměstíčko s občerstvením a budou zde představena nejrůznější řemesla, včetně kováře, který přítomným nabídne zajímavou show. I přes nelehkou situaci jsme také investovali do designu trhů. Veškeré zábrany, hrazení u památek a oplocení bude ze dřeva, rovněž toalety dostanou dřevěnou podobu. I když situace není lehká pro nikoho, věříme, že se nám podaří obsadit všechny stánky prodejci a drobnými řemeslníky tak, aby byl celkový ráz trhů opět o něco víc klasičtější," popisuje Monika Řehulková.

Chybět nebude ruské kolo, které by se opět mělo stát dominantou areálu Tržnice, bohatý doprovodný program, oblíbený Mikuláš. Bez čeho se však návštěvníci Dolního náměstí budou muset obejít, je kluziště. "Bohužel, kluziště na Dolním náměstí v roce 2021 nebude," stručně komentuje tisková mluvčí. Zda najde své místo jinde, uvidíme. Kompletní program letošních trhů bude zveřejněn zhruba v polovině listopadu, organizátoři na něm intenzivně pracují. A jaký strom letos ozdobí Horní náměstí? "To je zatím překvapení," usmívá se Monika Řehulková.

Vánoční trhy v Olomouci budou otevřeny každý den od 10:00 do 21:00, v pátek a v sobotu pak do 22:00. 

#vánoce

reklama

pearl-design
Další články