[OL]4you na

6. 2. 2020 - světový den bez mobilu

Věděli jste, že závislost na vlastním smartphonu už má své jméno? Říká se jí Nomofobie (z anglického No Mobile Phobia). Průměrný Čech strávil v roce 2017 přilepený na displeji svého mobilního telefonu 3 hodiny denně. V roce 2019 už to byly 4 hodiny 25 minut denně. Když si tyto hodiny převedete na dny, je to necelých 65 dní. 65 dní z jednoho roku jsou 2 měsíce, co koukáme do mobilů. Docela síla co? 

6. 2. 2020 - světový den bez mobilu
6.2. světový den bez mobilu

Na 6. únor připadá světový den bez mobilu, který letos oslavíme podvacáté. Iniciativu založil v roce 2001 francouzský spisovatel Phil Marso. Chtěl tak odstartovat diskuzi o vlivu digitálních technologií na náš každodenní život, chování a zvyky. V Česku se stejné problematice věnuje i terapeut Matěj Krejčí, zaměřuje se ovšem na dlouhodobý dopad. „Den bez mobilu vnímám jako ideální příležitost k otevírání této diskuze. Osobně takový den držím jednou za měsíc. Daleko více se ale zaměřuji na bezmobilní místa a časy během dne – někdy je to hodina a někdy i půlka dne. Záleží, zda potřebuji čas na kreativní tvorbu s absolutní pozorností, nebo řeším pracovní věci,“ vysvětluje s tím, že u jednoho dne by samozřejmě zůstat nemělo.

Je mi jasné, že spousta z nás potřebuje mobil k práci a trička s nápisem "Já na tom mobilu pracuju" jsou tak pro některé opodstatněná :). I já na tom mobilu totiž část dne pracuju. Ale i já pak doma kecnu na sedačku, chytím ho do ruky a bezmyšlenkovitě scrolluju po displeji. I když vím, že nic podstatného se stejně nedozvím ani ve Facebook feedu ani na Twitteru, který mi se změnou algoritmu přinesl informace, které mě nezajímají a fotky polonahých slečen, které si touto cestou nahání followers, mě akorát iritují. Máme to tak vlastně už každý a potřeba neustále kontrolovat mobil, primárně sociální sítě, vychází z jedné ze základních lidských vlastností, totiž zvědavosti a dále pocitu, že nám něco unikne. 

Jak to udělat, abychom telefon dokázali odložit nebo alespoň minimalizovat čas na něm strávený?  

  • zbavte se nepotřebných aplikací 
  • vypněte si notifikace, které nejsou nezbytně nutné 
  • využijte funkci "Čas u obrazovky" a nastavte si tzv. klidový čas nebo limity pro aplikace pro iPhony, Android nabízí funkci s názvem "Nastavení digitální rovnováhy"
  • vymezte si doma tzv. bezmobilové zóny - místa, kam telefon nesmí a ty také dodržujte 

A hlavně - uvědomte si, že váš život se odehrává tady a teď, ne prostřednictvím displeje a cizích fotek na Instagramu. Byť jsou sebevyladěnější. Dejte místo zírání do mobilu raději partnerovi pusu, sedněte si s ním a bavte se, budete sami možná překvapeni, kolik si toho máte říct a "nebyl čas, protože mobil".  Vytáhněte ven kamarádku a telefony schovejte do kabelek.  Nebo si kreslete s potomkem, hrajte hry, koukejte kolem sebe. Užívejte si každoden naživo a zkuste z těch průměrných dvou měsíců u obrazovky udělat jen jeden, nepůjde-li to jinak. 

A jestli to nepůjde, pořiďte si knihu DigiDetox od Matěje Krejčího. „Existuje nějaký prostor, kde by člověk neměl po ruce mobil?“ K otázce, kterou pokládá v úvodu knihy DigiDetox s podtitulem Jak na digitální minimalismus, došel Krejčí v době, kdy se začal blíže zabývat vztahem lidí a technologií. Odpověď dobře znal z vlastního života. A právě své osobní zkušenosti doplnil poznatky z terapeutické praxe, ale také řadou vědecky podložených informací. Vznikl tak manuál k pochopení a správnému používání digitální technologie, který v prosinci vydalo nakladatelství Pointa. „Název může vést k pocitu, že kniha je o tom, jak zahodit mobil a vrátit se do jeskyně. Ale opak je pravdou,“upozorňuje autor. Je podle něj jasné, že v jedenadvacátém století už digitální technologii nemůžeme nepoužívat, ale je nutné, abychom se ji naučili používat méně často, smysluplně a eticky. „Knihu jsem napsal tak, aby odpovídala na základní otázky dnešních uživatelů a aby jim pomáhala nastavit s technologií funkční vztah,“ uzavírá autor knihy.

Já zítra telefon nezahodím někam do kouta, protože je pracovní den a já na něm přeci pracuju. Ale dám si den bez mobilu v sobotu nebo neděli. Celý den.  A vy? 

reklama