Audiokniha roku vyhlášena

V příjemném prostředí pražské Vrtbovské zahrady na Malé Straně byly dnes rozdány ceny za nejlepší audio knižní počin – Audiokniha roku 2020. Kdo vyhrál?

Hana Došlová

V  klání o nejlepší audioknihu za rok 2020 se utkalo 94 přihlášených titulů od 22 vydavatelů v celkem 10 kategoriích. Absolutní vítězství získal titul vydavatelství OneHotBook Šikmý kostel (rež. Jitka Škápíková), zpracování úspěšného románu Karin Lednické v podání Vilmy Cibulkové, která svůj přístup k textu a „sžití se“ s knihou, proměnila v první místo v kategorii Nejlepší interpretka.
Prvenství v dalších kategoriích pak patří: herci Janu Potměšilovi v kategorii Nejlepší interpret za mimořádné načtení hry Růže pro Algernon (rež. Michal Bureš, OneHotBook); v kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba zvítězil klasický titul Egypťan Sinuhet (rež. Michal Bureš, OneHotBook) ve skvělém podání Lukáše Hlavici; v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba dosáhl prvenství román Margaret Atwoodové Svědectví (rež. Jitka Škápíková, OneHotBook) v provedení herců Taťjany Medvecké, Veroniky Khek Kubařové, Evy Josefíkové a Martina Myšičky; scénář Jiřího Havelky Vlastníci (rež. Natálie Deáková, Audiotéka) kromě filmu a divadelního představení funguje i jako audiokniha a získal zasloužené první místo v jedné z nejnáročnějších kategorií Nejlepší audiokniha – dramatizace; v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež dosáhl na první místo titul Petra Stančíka H2O a tajná vodní mise (rež. Michal Bureš, OneHotBook) v humorném podání Jiřího Lábuse; ocenění Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie získala Anatomie strachu (Bionaut) autorů Brit Jensen a Jiřího Slavičínského. V kategorii Nejlepší design dosáhla prvního místa audiokniha Vražda potřebuje reklamu vydavatelství OneHotBook a v kategorii Nejlepší zvukový design titul Pohřešovaná dokumentaristy Petra Hátleho od vydavatelství Bionaut. Stejně jako v minulých letech byla i tento rok vyhlášena Cena posluchačů. Ti se jednoznačně shodli na audioknize Šlachta – Třicet let pod přísahou (Témbr) v provedení Davida Prachaře, Josefa Klímy, Jiřího Šafránka a Ivany Jirešové. „U této ceny došlo ke vzácné shodě, kdy posluchači dali nejvíce hlasů titulu, který byl zároveň nejprodávanější audioknihou loňského roku. To se za osm let existence udílení cen stalo vůbec poprvé,“ říká předsedkyně představenstva AVA Kateřina Konopásková.

Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova si odnesl Jiří Lábus. Nejvíce ocenění z letošního udílení Cen AVA – Audiokniha roku získalo vydavatelství OneHotBook, které na pomyslnou bednu vítězů vystoupalo pro zlato celkem sedmkrát. Svůj první úspěch zaznamenala i poměrně mladá značka Témbr nakladatelského domu Euromedia Group.

„Jsme rádi, že i přes pandemická opatření se nám podařilo vyhlášení oceněných audioknih zrealizovat. Ale co nás nejvíce těší, je zájem čtenářů – posluchačů o nové audioknihy. Trend ukazuje stoupající tendenci tohoto odvětví, což je pro nás dobré znamení. Doufám, že se za rok opět setkáme při výběru těch nejlepších audioknih za rok 2021,“ dodává ještě Kateřina Konopásková.
Více informací naleznete zde.

#audioknihy

reklama

Další články