[OL]4you na

Blíží se Velký knižní čtvrtek

Jarní výběr dvanácti očekávaných titulů přináší kontroverzní životopis Woodyho Allena, novinky Bianky Bellové, Aleše Palána a dalších...

Blíží se Velký knižní čtvrtek

Současná doba covidová spolu s omezením vybraných volnočasových aktivit přinesla více času na čtení. O to vítanějším pomocníkem, který usnadní orientaci v aktuální nabídce knih, je tradiční Velký knižní čtvrtek – letos připadá na 18. března. Exkluzivní „velkočtvrteční“ kolekce je plná novinek známých autorů, strhujících reálných i fiktivních příběhů, mimořádně podnětného čtení z různých oborů lidské činnosti a zasvěcených pohledů do historie lidstva.

Přehled titulů jarního Velkého knižního čtvrtku otevírá nepřehlédnutelné jméno: Woody Allen. Jeho memoáry u nás vycházejí pod názvem Mimochodem. Proslulý režisér, scenárista, spisovatel, herec a komik ve svých pamětech nic neskrývá a jeho pohled na vlastní bouřlivé životní osudy nepostrádá humor. Neméně bouřlivé bylo přijetí knihy v USA, kde rozpoutalo stávku zaměstnanců vydavatelství a titul musel nakonec vyjít jinde.
A další ikona, Bob Dylan, je hrdinou knížky Dylan se dal na elektriku! Newport, Seeger, Dylan a noc, která rozdělila 60. léta minulého století. Americký bluesový kytarista a hudební novinář Elijah Wald přichází s novým pohledem na Dylanův umělecký vývoj, jeho zvláštní afinitu k blues, jeho komplexní vztah k folkovému hnutí, na jeho někdejšího mentora Pete Seegera a na způsob, jimž navždy změnil populární hudbu.
Zkušený novinář, publicista a spisovatel Aleš Palán přináší rozhovory se šesti ženami, jejichž jména sice neznáme z novinových titulků, ovšem jejich osudy rozhodně stojí za pozornost. Všechny našly nebo hledají sílu překonat tragické ztráty, mučení, vážná onemocnění, drogovou závislost, pád na dno. Součástí knihy Nevidím ani tmu. Rozhovory o naději jsou fotografie Alžběty Jungrové, držitelky několika ocenění Czech Press Photo.
Noční jízda autem, okolo jen tma a liduprázdná pustina. A za tebou se žene vražedný, děsivý přízrak stařeny v pohřebních šatech, který je blíž, kdykoli zastavíš… Oceňovaný autor bestsellerů Jozef Karika nechává postavy svého nového mysteriózního thrilleru Smršť zažívat tu nejhorší noční můru.
Další úspěšná autorka Bianka Bellová v povídkové sbírce Tyhle fragmenty zachycuje výseky jednotlivých životních příběhů, v nichž jsou často obsaženy vlastně kompletní osudy — dívka na koupališti zažije přelomovou situaci, podobně zásadní je pro jinou ženu setkání dohodnuté přes Tinder, jednomu muži zase zemře dobrý přítel a jiný se vydává číst na literární festival…

Knihovničky příznivců literatury faktu 19. Velký knižní čtvrtek obohatí hned o několik zdařilých titulů: Checkpoint Charlie zprostředkovává nový pohled na dějiny berlínské zdi, především slavného hraničního přechodu Charlie, jenž se stal symbolem studené války, střetu o moc mezi Západem a Východem. Iain MacGregor čtenářům předkládá důkladně dokumentovaný, a přitom čtivý příběh legendárního místa.
Agnessa. Zpověď ženy stalinského čekisty – unikátní svědectví manželky ambiciózního příslušníka NKVD Sergeje Mironova, Agnessy Mironovové, které zaznamenala historička Mira Jakovenková, otevírají dveře do pokojů a salonů Stalinových katů, nejvýše postavených důstojníků sovětské tajné policie během čistek ve 30. a 40. letech.
Krysí stezka. Láska, lži a zločiny nacistického uprchlíka je šokující skládankou života Otto von Wächtera, vysokého nacistického úředníka, důstojníka SS, tvůrce a dozorce krakovského ghetta. Philippe Sands píše o jeho vzestupu nacistickým vrchním
velením, o "šťastném" manželství a rodině a především o cestě k novému životu přes tzv. krysí stezku.
Skutečnými událostmi je inspirován román Alaina-Fabiena Delona, syna herce Alaina Delona a bývalé modelky Rosalie Van Breemenové, Z rodu vyvolených. „Moje rodina byla peklo, moji rodiče byli mí nejhorší nepřátelé“, uvedl v rozhovoru pro Vanity Fair. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec, ale když je mu nabídnuta role, přepadnou ho pochybnosti. Jak se stát sám sebou a nezůstat ve stínu mýtu svého otce? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem?
Trojnásobný mistr republiky v judu František Šmehlík ve svém prvním kriminálním románu Slyšet jeleny zpívat vtáhne čtenáře do děje promyšlenou zápletkou a schopností postihnout spletité vazby v malé komunitě. Vše začíná v horské osadě, kde je nalezena brutálně zavražděná dívka.

„Fascinující kniha… Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ napsal britský deník The Times o díle přední světové kyberpsycholožky Mary Aiken Nebezpečný efekt. Zabývá se nejrůznějšími aspekty internetu, digitálních médií a sociálních sítí, jejich vlivem na člověka a jeho jednání, a to včetně překvapujících statistik a údajů, které ilustruje skutečnými alarmujícími případy.
Naopak s velmi optimistickou, motivující výzvou oslovuje čtenáře autorka několika řemeslných knih pro děti Catherine Ard ve své novince Mazej ven! Kniha pro malé objevitele. Moderní verze zálesácké příručky do města i na venkov je napsaná na míru dětem 21. století. Dost bylo sezení doma, venku je toho tolik k objevování!

reklama