Co přečíst, než skončí zima

Hřejivé čtení je nejlepší přítel studených dní. Když je venku ještě dlouho tma, chce to něco příjemného pro zahřátí těla i ducha. Zachumlejte se, a užijte si jako my klidnější část roku s knihou v ruce.

Hana Došlová

Sto devětadevadesát schodů, Michel Faber
Sto devětadevadesát schodů dělí jedenadvacáté století s minulostí: vedou do starého opatství, kde probíhá archeologický průzkum a kde se skrývá pravda o jedné dávné vraždě, stařičký rukopis v láhvi, podivní lidé a možná i strašidlo. Kniha se dá číst jako historický thriller, milostný příběh i strašidelná historka. V druhé novele, Kapele rodiny Courageových, posílá autor příbuzné a spřízněné hudebníky na jeden belgický zámek, kde mají nazkoušet skladbu maniakálního komponisty a kde pravděpodobně straší.

Byla jednou jedna řeka, Diane Setterfield
V zapadlém hostinci na břehu Temže se schyluje k výjimečným událostem. Štamgasti si nad pivem vypravují historky, když tu se rozrazí dveře a v nich stojí cizinec s tělíčkem mrtvé dívenky v náručí. O několik hodin později se dítko opět vrátí mezi živé. Je to zázrak? Kouzlo? Nebo lze vše racionálně vysvětlit? Dívky se chtějí ujmout tři rodiny. Nemůže však patřit všem – a proto dřív, než se ukáže její pravá totožnost, vyplavou na povrch mnohá další tajemství.

Chladná jako led, Teresa Driscoll
Daleko od domova a svého syna Bena jede Sophie se svým manželem ve vlaku, když ji zaskočí děsivý telefonát. Její syn skončil po tragické nehodě v nemocnici. Sophie byla přesvědčená, že své nové přítelkyni Emmě může věřit. Byla si jistá, že jejího chlapce ochrání. Nemůže se ale zbavit pocitu, že udělala strašnou chybu a uvrhla svou rodinu do nebezpečí. Bezmocná a stále hodiny od domova zjišťuje pravdu..

Žádost o přátelství, Laura Marshall
Třídní sraz po osmnácti letech se blíží. Maria Westonová mi poslala žádost o přátelství. Ale Maria je přes dvacet let mrtvá. Nebo snad ne? Na povrch rychle vyplouvají dávno zapomenuté vzpomínky... Louise vždy věděla, že jakmile jednou pravda vyjde najevo, může přijít o všechno. O práci, o svého syna i o svobodu. Louise je přinucena obnovit staré kontakty, které dávno ve snaze utéct před minulostí přerušila. Když se však pokouší poskládat mozaiku událostí, aby zjistila, co se tu osudnou noc opravdu stalo, zjistí, že ani zdaleka neví všechno. Aby si mohla uchovat své tajemství, musí odhalit úplnou pravdu, dřív než se to, co ví Maria, dozví všichni.

Chci tě mít ve skříni, Simona Votyová
Viola miluje Viliama a Viliam miluje Violu. Jenže Viliam už přítelkyni má a Viola zase malého syna. Ale pak se ti dva stejně vezmou. Najednou se zdá, že je všechno jinak, než si představovali. Zvlášť poté, co se jim narodí autistická dcera. Tíhu rodinného života každý řeší po svém. Viliam stoupá po kariérním žebříčku a utápí se v alkoholu. Viola maluje a možná miluje někoho jiného… Román české autorky o soužití dvou lidí, který upoutá také tím, že je psán z pohledu ženy i muže.

Gump - Pes, který naučil lidi žít, Filip Rožek
Příběh vyprávěný očima toulavého psa Gumpa je o cestě plné překážek a pastí, o lásce, která má sílu až za duhový most, o psí obětavosti, která bez váhání postaví život člověka před svůj vlastní. Příběh zvířecí moudrosti, která nám lidem toho tolik ukazuje.

Sestřička – Profese, která mi změnila život… a vám možná taky, Christie Watsonová
Vážíme si zdravotních sestřiček tak, jak by si zasloužily? V téhle knížce se ponoříte do pozoruhodného světa jejich profese, v němž se skrývá smích, ale i slzy, a dozvíte se, co všechno znamená být sestřičkou a jaké to je, když pomáháte bezmocným lidem, kteří jsou pro vás cizí jen několik prvních hodin.

Láska k nedokonalým věcem, Haemin Sunim
Mnozí z nás na různé tlaky v životě reagují tím, že se stáhnou do sebe a problém ignorují, což někdy vede k úzkosti nebo depresi. Jiní reagují tím, že se usilovněji věnují svým povinnostem v práci, ve škole nebo doma, v naději, že to přinese štěstí jim samotným i jejich nejbližším. Co když ale stačí být prostě sám sebou? Stejně jako když v letadle dostaneme pokyn nasadit kyslíkovou masku napřed sobě a teprve pak pomáhat ostatním, musíme být nejprve v míru sami se sebou, než budeme moci být v míru se světem kolem sebe.

Kdo chytá v síti, Vít Klusák, Marika Pecháčková
Kniha navazuje na dokumentární film o zneužívání dětí na internetu. Režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová založili na internetové seznamce fiktivní profily tří dvanáctiletých dívek jako výchozí bod výbušného dokumentu o internetových predátorech V síti. Do pěti hodin se jim ozvalo přes osmdesát mužů. V navazujícím souboru rozhovorů najdete hlubší rozbor postav z filmu, který vyvolává obrovský rozruch ještě před vlastním odvysíláním.

O výživě, Andrea Jakešová, Veronika Pourová
Jsou éčka opravdu škodlivá? Fungují detoxy? Jaká úskalí skrývají populární diety? Jak porozumět složení potravin a jak mít každý den na talíři jen to nejlepší? Autorky, nutriční terapeutky a zakladatelky poradny Ne hladu, znají odpovědi. Dosvé knihy sesbíraly vědecky podložené informace z oboru, vlastní zkušenosti z praxe i tipy na zdravé recepty.

Fimfárum, Jan Werich
Fimfárum je proutek, který je jen o chlup tenčí, než ta nejtenčí rákoska, který se vejde do holínky. Pokud se jím jednou švihne, všechno v jeho okolí ztuhne a znehybní jako na obrázku. Nepohne se, dokud se jím nešvihne podruhé. Existoval pouze jeden a ten měl čert… Nově zpracované vydání půvabných pohádek plných humoru, jazykového vtipu i poučení okouzluje krásou češtiny, hravostí a moudrostí.

Anna z ostrova, Lucy Maud Montgomeryová
Ve třetím pokračování Anny ze Zeleného domu se Anně splní její velký sen: odejde studovat do města na univerzitu. V novém prostředí nachází řadu spřízněných duší a nouzi nemá ani o nápadníky. Dokáže si Anna správně vybrat? Zvítězí její vzletné ideály, nebo srdce a to, co doopravdy cítí?

Pračlovíčci - Hurá na mamuta! Jackie Niebisch
Už bylo dost bobulí. Malí pračlovíčci dostali chuť na pěkně křupavý a šťavnatý mamutí steak. A tak se musí vydat na každodenní dobrodružný lov. Jenže dobromyslný mamut s velkým zadkem netouží po tom stát se pečínkou a dokáže malé pračlovíčky pěkně potrápit. Ti se ale nehodlají vzdát, přestože to každý večer doma od rodičů pěkně slíznou a musí za trest spát před jeskyní. Jenže jim to nevadí, pod širým nebem plným hvězd se dobře spřádají plány, jak mamuta ulovit .

Tajemství pokladu svatého Václava, Renata Šindelářová,
Vojta a Klárka jsou zpět s novým dobrodružným příběhem. Díky trochu bláznivému vědci Alexovi se dostanou do minulosti, kde navštíví dobu knížete Václava, císaře Karla IV., Jiřího z Poděbrad, císařovny Marie Terezie nebo Tomáše G. Masaryka. Aby svatováclavský poklad našli, je třeba správně rozluštit zašifrovanou zprávu a posbírat všechny klíče, kterými pak poklad uzamknou a uschovají na tajném místě. Každá kapitola je ukončena logickým, matematickým, jazykovým, postřehovým či jiným úkolem, který děti odkáže na pokračování v příběhu. Na některých místech děti rozhodnout, jak by dle nich měl příběh pokračovat. Kniha je určena především pro děti od 9 do 13 let.
 

#knihy

reklama

Shakespearovské léto 2020 | Divadelní open-air festival | 9. - 19. srpna PEARL DESIGN
Další články