Dizajntrh 2017 – oslavte svátek designem a poznáním!

Měli jste možnost zažít loňský Dizajntrh? Jestli ano, pak vám je jasné, že nemůžete zmeškat ani ten letošní. Nejen, že můžete načerpat mnoho inspirace na vánoční dárky, ale taky se toho můžete v Pevnosti poznání mnoho dozvědět!

Nel Foberová

V loňském roce se konal Dizajntrh v Olomouci poprvé (přečtěte si o tom zde). I letos má Dizajntrh mnoho zajímavého doprovodného programu v Pevnosti poznání

Centrum popularizace vás v rámci MATEMATIKY naučí, jaké se v minulosti používaly míry v krejčovství, jestli je nějaký rozdíl mezi délkou lokte pražského a vídeňského? Budete moci srovnat různé míry používané v minulosti s délkou lokte svého. A taky se seznámíte s různými druhy metrů a vyzkoušíte si, jak se měří např. s šuplerou.

Ve FYZICE objevíte strukturu moderních tkanin – např. v čem jsou jedinečné tkaniny s obsahem nanočástic stříbra a jak funguje tkanina s názvem goretex. Během pokusu si budete moci porovnat, jaký je rozdíl mezi gumou, goretexem a neoprenem. Nabyté praktické informace si ještě doplníte dalšími zajímavými pokusy z oblasti nanotechnologií.

V části BIOLOGIE se pokusíte alespoň na chvíli zapomenout na oblečení ze syntetických vláken a barviv. Vyvstane totiž otázka, zda roste oblečení na poli. Co myslíte? A je možné si ho dokonce vypěstovat na své vlastní zahrádce? Zjistíte, z čeho se vyrábí trička, mikiny, sukně a kalhoty. A taky, zda lze využít na barvení látek barvy z přírody. 

V sekci GEOGRAFIE si na mapě Evropy ukážete, kolik peněz za oděvy utrácí jednotlivé státy, zahrajete si interaktivní kvíz, koncipovaný ve smyslu citátu There is no beauty in the cloth if it makes hunger & unhappiness (Mahatma Gandhi) a získáte odměnu za vyřešení. 

Část HISTORIE v expozici věnované historii Olomoucké pevnosti vám prozradí, co si na sebe oblékali vojáci rakouské armády, jak vypadala tehdejší uniforma a taky jestli byla pohodlná. Osaháte si, z jakého materiálu byla ušitá a zda dokázala v zimě opravdu zahřát. Odnést si budete moci originální tašku s vlastním potiskem (na stanovišti vědecké výtvarky, které najdete v expozici Věda v pevnosti, si v rámci Dizajntrhu vyrobíte vlastní razítko, kterým se taška potiskne. Nebo si ji můžete vyzdobit vlastnoruční malbou.

Tak neváhejte, vezměte celou rodinu a v pátek a v sobotu 17. a 18. listopadu 2017 dorazte na Dizajntrh 2017 do Pevnosti poznání!

#dizajntrh #nákupy #design

reklama

Golf Resort Olomouc
Další články