Dvacátý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc

Pod záštitou neziskové organizace Člověk v tísni se bude v Olomouci opět konat lidskoprávní festival Jeden svět, tentokrát od 18. do 23. března 2019. Jeho náplní bude 28 dokumentů, ale i různé výstavy, přednášky, workshopy a koncerty v rámci doprovodného programu. Promítat se letos bude v kině Metropol, Divadle na cucky a sále Divadla hudby v Muzeu umění.

Redakce [OL]4you

 Jako každý rok, i letošní ročník festivalu má své motto. Letos jím je Bezpečná blízkost. Každý jsme jiný a navzájem si porozumět často není vůbec jednoduché. V poslední době se však i s těmi nejbližšími rozcházíme na základních tématech a těžce k sobě hledáme cestu. „Bezpečná blízkost v sobě ukrývá řadu aktuálních fenoménů ve světě. Silně naráží na téma rozdělené společnosti, které poslední dobou hýbe světem. Ať už se jedná o nám všem dobře známou situaci u nás, USA dělící se na tábory příznivců a odpůrců prezidenta Trumpa, brexitem 'rozpůlenou' Británii nebo třeba lidi s protikladnými názory na klimatické změny,“ říká k mottu festivalu hlavní koordinátorka Jednoho světa Olomouc Barbora Valová.

Domácí dokumenty počtem vedou

Mezi hlavní kategorie festivalu Jeden svět patří Česká soutěž a Mezinárodní soutěž. V první ze zmíněných kategorií soutěží pouze filmy natočené českými režiséry a v Olomouci jich mohou diváci shlédnout rovnou osm. Jsou to Volání divočiny, Dobré zprávy, Ještě nekončíme, Bratři Okamurovi, Kibera: příběh slumu, Kapela, Začít znovu a Reality. Z Mezinárodní soutěže bude v Olomouci ke shlédnutí o poznání méně filmů – Láska a prázdná slova, Rekonstrukce Utøyi a Bohové z Molenbeeku.

Zbývajících, už tematických, kategorií festivalu je celkem 10. Například kategorie Cesty ke svobodě se věnuje regionům, ve kterých působí Člověk v tísni, zatímco kategorie Zemětaje představuje ekologicky zaměřené dokumenty. Z kategorie reflektující aktuální problémy online prostředí Jedna nula lze v Olomouci navštívit film Všechna stvoření vítána a #FollowMe.

Mezi filmy na skok na výstavu či workshop

Aby návštěvníci festivalu stále jen neseděli u filmů a debat, je pro ně připraven také bohatý doprovodný program. V pátek 22. března 2019 od 18.30 hodin bude v Divadle na cucky vernisáž výstavy Co tam je? Nely Britaňákové a Kryštofa Ambrůze. Výstava je instalována ve dvou výstavních prostorech, výstavní síni HROB a Galerii XY a autoři doporučují pro plný divácký efekt projít obě tyto instalace.

Na zpestření dne mohou návštěvníci festivalu také navštívit workshop projektu Knihář, který zájemce naučí díky jedinečné metodě číst a zaznamenávat knihy novým způsobem, či workshop základů znakové řeči. Všichni fanoušci energické hudby si na své přijdou v úterý ve 21.00 hodin, kdy budou v Jazz Tibet Clubu hrát Circus Brothers. Tato kapela kombinující všechny možné i nemožné žánry chytne snad každého.

Jeden svět pro všechny

Že dobrovolnictví je jen pro studenty a důchodce na festivalu Jeden svět neplatí. Dobrovolníkem se může stát skutečně každý bez ohledu na postižení, mateřský jazyk i věk. „Tímto způsobem je festival otevřen opravdu všem a já jsem ráda, že tomu mohu dopomoci,“ uvádí koordinátorka Jednoho světa pro všechny Anežka Chalupová.

I pro návštěvníky, které limituje nějaký handicap se snaží být festival co nejvíce přístupný. Do všech festivalových míst je bezbariérový přístup a v programu je hned devět projekcí doplněných titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Film Bratři Okamurovi, promítaný 21. března 2019 od půl čtvrté v kině Metropol, je díky audiopopisu zpřístupněn také pro nevidomé a slabozraké. Pro diváky s mentálním postižením, epilepsií nebo autismem je zase připravena relaxovaná projekce dokumentu Volání divočiny. Ta se bude konat 20. března 2019 od 15.00 hodin v Divadle na cucky.

Senioři se mohou těšit na projekci určenou speciálně pro ně 23. března 2019 od 10.00 hodin v Divadle na cucky. Promítat se bude film Ještě nekončíme o českých seniorech, kteří přes svůj věk podnikají nejrůznější aktivity.

Praktické informace

Základní vstupné na projekci 80 Kč / 60 Kč zvýhodněné vstupné pro studenty (žákovská průkazka / platná ISIC karta) a seniory (senior pas) – držitelé slevových karet jsou povinni se jimi před vstupem do sálu prokázat. Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají 50% slevu z ceny vstupenky. Vstupenky na festival jsou nemístenkové, rezervace konkrétních míst není možná. Pro získání požadovaného místa doporučujeme dorazit na projekci s předstihem.

Všechny aktuální informace jsou zveřejňovány na festivalových sociálních sítích. Najdete nás na Facebooku, Instagramu a Twitteru.

Divadlo hudby a Divadlo na cucky vzhledem k nižší kapacitě míst nabízí omezený počet volných vstupů na akreditaci ČvT, rezervujte si tedy prosím své místo včas. Své rezervace zasílejte na adresu guest@jedensvetolomouc.cz, nejpozději den před danou projekcí. 

#jeden svět #festival #program #jeden svět olomouc

reklama

PEARL DESIGN
Další články