[OL]4you na

Jak vyzrát na pigmentové skvrny? Poradíme vám

Léto, slunce, opalování... Zní to pohádkově, co říkáte? Nejedna z nás si ale z dovolené přiveze kromě fantastických zážitků také pigmentové skvrny, kterých se pak snažíme všemožně zbavit. Slunce je totiž nejen dobrý sluha, ale i zlý pán. Jak si s tmavými skvrnami na pleti poradit? Přinášíme vám pár tipů...

Jak vyzrát na pigmentové skvrny? Poradíme vám

Nerovnoměrná pigmentace pokožky je poměrně běžným kožním problémem. Tmavé skvrny se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla. Zajímavé je, že známky hyperpigmentace se častěji vyskytují u osob s přirozeně tmavší pletí, kde bývá pigmentace silnější. Jednou z hlavních příčin vzniku pigmentových skvrn (vedle hormonálních změn, těhotenství či věku) je již zmíněné pravidelné vystavování slunečnímu záření. Hyperpigmentaci způsobuje zvýšená produkce melaninu a právě sluneční záření je hlavním spouštěčem jeho tvorby. 

1. NEJLEPŠÍM ŘEŠENÍM JE PREVENCE
Pochopitelně, ieálním řešením je hyperpigmentaci předcházet. Jednoznačně nejúčinnější ochranou proti vzniku tmavých skvrn je používání kvalitního opalovacího krému s vysokým faktorem (ideálně SPF 50). Vyplatí se poradit se s odborníkem a za krém, jenž používáte na obličej, si připlatit. Je to investice, které rozhodně nebudete litovat. Doporučuje se rovněž obličej před přímými slunečními paprsky co nejvíce chránit a slunit se ideálně v dopoledních a pozdějších odpoledních hodinách.

Tipy redakce:
Zuzana Doleželová (redaktorka): Potíže s pigmentovými skvrnami se mi až donedávna zcela vyhýbaly. Mám přirozeně snědší barvu kůže, v létě se vždy velmi rychle opálím. První tmavé flíčky v obličeji se mi objevily na konci těhotenství, přestože jsem se sluníčku vyhýbala. Vzala jsem je jako součást mě samotné, dokonce jsem se rozhodla mít je ráda. :) Po porodu během pár měsíců postupně zcela vymizely, znovu o sobě daly vědět v létě u moře, ale jejich intenzita nebyla tak výrazná. Přičítám to poctivému mazání krémem Daylong Extreme SPF 50+, který se mi osvědčuje dlouhodobě. 

Ilona Tandlerová (manažerka): Poslední tři roky používám jako prevenci proti pigmentovým skvrnám lehoučký Anthelios shaka fluid SPF 50 od La Roche-Posay, který je určen přímo na obličej. Předtím se mi často dělal "pigmentový knírek" nad horním rtem, který vždy po létě postupně zmizel, ale od té doby, co mám tenhle přípravek, jsem bez jediného flíčku. Mám taky citlivý dekolt, který se mi umí spálit, i když venku nesvítí ani paprsek, a Anthelios používám celoročně jak na obličej pod BB krém, tak právě na dekolt. Není mastný, neucpává póry, moc příjemně voní a já bych za něj dala ruku do ohně.

2. DERMOKOSMETICKÉ PŘÍPRAVKY
Pokud už pigmentové skvrny máte a chcete je zmírnit, ideální je používat přípravky přímo určené k řešení vašich obtíží. V běžně dostupné nabídce jsou denní krémy, noční krémy i séra redukující tmavé skvrny a bránící jejich opakovanému výskytu. Takovéto prostředky lze používat po celý rok jako součást každodenní kosmetické péče. A je nezbytné vytrvat, protože účinky bývají znát až po týdnech. Doporučuje se sáhnout po přípravcích s obsahem kyseliny azelaové, glykolové či kojové, retinoidů a vitaminu C a vhodné je poradit se s odborníkem. Ten může předepsat také přípravky obsahující hydrochinon.

Například Babor má v řadě Doctor Babor na korekci změn pigmentace hned dva produkty, které je dobré používat současně. "Působí proti produkci melaninu, snižují výskyt existujících pigmentových skvrn a zlepšují rovnoměrnost pokožky. Age Spot Protector SPF 30 poskytuje ochranu před UV zářením a předčasnému stárnutí pokožky. Jedná se o produkty bez parfemace a syntetických barviv," vysvětluje Lenka Vidurová z Babor Beauty Spa Olomouc. Age Spot Corrector je sérum, které se aplikuje plošně ráno i večer na očištěnou pleť, krk a dekolt. Age Spot Protector SPF 30 je lehký denní krém s ochranným faktorem 30. Nanáší se ráno, ideálně na Age Spot Corrector.

3. KRYCÍ PŘÍPRAVKY
Trápí-li vás skvrny natolik, že si přejete, aby vůbec neexistovaly, nechte je zmizet. Alespoň na chvíli. Použijte kvalitní make-up, korektor či pudr v barvě vaší pleti, zkrátka to, na co jste zvyklé. Pleť bude hezky sjednocená, vy se budete cítit dobře a dál můžete pokračovat v používání kosmetických přípravků, u nichž bude výsledek patrný až po delší době. Buďte však opatrné s rozjasňovačem či bronzerem. V určitém úhlu mohou působit jako spása, ale na denním světle spíš poukážou na všechny nedokonalosti, které si přejete zamaskovat.

4. INTENZIVNÍ PULZNÍ TERAPIE
Proceduru provádí dermatolog. Před návštěvou se doporučuje vyhýbat se delší dobu slunečnímu záření, rovněž po proceduře se důrazně nedoporučuje slunění. Laserový paprsek působí na povrchu kůže, zatočí s pigmentem, pleť omladí a vytvoří podmínky pro tvorbu kolagenu. Doporučují se minimálně tři ošetření. A nebojte, procedura je neinvazivní, tudíž nebolí. Ucítíte jen lehké štípnutí. Vaše pleť bude po zákroku zahojena do týdne. 

5. CHEMICKÝ PEELING
"Kvalita pleti je pro celkovou atraktivitu klíčová. Chemický peeling je z tohoto pohledu velmi žádaný, unikátní, bezbolestný a účinný postup vhodný pro všechny, kdo očekávají rychlé zlepšení vzhledu pleti obličeje, krku, dekoltu či hřbetu rukou. Ošetření trvá pouze několik minut a používá se při něm peelingová směs ze speciálních přípravků s obsahem kyseliny glykolové (AHA) . Při pravidelné péči dochází k výrazné redukci nežádoucích vrásek, hyperpigmentací a stimulaci tvorby nového kolagenu, jehož výsledným efektem je jemnější, rozjasněná a omlazená pokožka," vysvětluje MUDr. Pavlína ŠťastnáNeo Beauty Clinic. Počet ošetření závisí na stavu pleti. Po chemickém peelingu se nedoporučuje vystavovat pleť slunečnímu záření.

Tak hlavu vzhůru a pigmentovým skvrnám dejte sbohem! Jde to. :)

reklama