[OL]4you na

Jeden svět Olomouc 2016: Na jaké filmy lákají dramaturgové letošního ročníku?

Jak vidí filmový výběr 17. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Olomouc jeho dramaturgové? Jaké filmy jsou jejich tajnými favority? Zeptali jsme se!

Jeden svět Olomouc 2016: Na jaké filmy lákají dramaturgové letošního ročníku?

Jana Gajová: Mallory a Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Mallory jsme poznali osobně a nedalo nám jinak než tuto možnost poskytnout i našim divákům. Po projekci tohoto dokumentu o neskutečném osudu neskutečné ženy proběhne debata s hlavní aktérkou snímku. Nebezpečný svět Rajka Dolečka – film o kontroverzní osobnosti s ještě kontroverznějšími názory, který vás chytne a nepustí. Jde mít rád člověka popírajícího genocidu? Na to se pokusí odpovědět režisérka v pofilmové debatě.“

Pavel Krychtálek: Právo podle Mothleyové a V kožešině

Právo podle Mothleyové – je velmi osvěžující vidět Afghánistán z civilního pohledu a sledovat ráznou americkou právničku, která se snaží vyhrávat tamní, často absurdní, soudní pře. V kožešině – je to ten typ dokumentu, který lidem opravdu dokáže otevřít oči. Na tento film o kožešinových farmách (a určité záběry z něj) budu vzpomínat hodně dlouho.“

Sabina Turšnerová: Sonita a Pomozte najít Sunila Tripathiho

SonitaTento film není jen o plnění snu jedné holky. Tento film jasně ukazuje, v jaké mizérii musí žít ženy v muslimských zemích. O jeho kvalitě ostatně svědčí i získané ocenění za nejlepší dokument na festivalu Sundance. Pomozte najít Sunila Tripathiho – film je znepokojivou ukázkou honu na čarodějnice moderní doby, ukazuje nebezpečí šíření mystifikací skrze moderní masové komunikační prostředky.“

Zuzana Marešová: Kola versus auta a V paprscích slunce

Kola versus auta je výborný film, který dokáže problematiku rostoucího počtu aut na planetě komunikovat s jistým nadhledem a vtipem a zároveň při tom předkládat řadu čísel a faktů a podkládat tak svá tvrzení. V paprscích slunce – tento dokument je vlastně takové Orwellovské 1984 zasazené do prostředí Severní Koreji, člověka z toho až mrazí.“

Jan Ciupa: Po arabském jaru a Nemusíš s láskou, stačí s citem

Po arabském jaru je velmi silný snímek, zabývající se násilím páchaném na ženách během demonstrací. Pro ty, kteří příliš neznají problematiku arabského jara, může být až šokujícím. Některé záběry jsou za hranicí únosnosti. Nemusíš s láskou, stačí s citem – chytře natočený dokument o intimních záležitostech lidí s handicapem, o kterých většinová společnost netuší, nebo nechce vědět. Kouzelně optimisticky vyznívající film, jehož aktuálnost je dána i tím, že se koncem roku 2015 v ČR objevily první vyškolené sexuální asistentky.“

Na tyto a mnoho dalších dokumentárních filmů můžete zajít v termínu 29. 3. – 2. 4. 2016 do kina Metropol a Muzea umění Olomouc, Divadla hudby.

Více informací a kompletní program festivalu Jeden svět Olomouc 2016 najdete na webu.

reklama