[OL]4you na

Velký průvodce jarními knížkami pro dospělé i děti

Užijte si jaro s knihou v ruce. Máme pro vás přehled novinek, které stojí za vaší pozornost.

Velký průvodce jarními knížkami pro dospělé i děti

Labuť a lovec; Jiří Březina
Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím… i se záblesky naděje.

Ztracené vzpomínky; Lin Rina
Gemma právě dokončila dvouletou praxi v prestižní medicínské společnosti a poprvé se stěhuje do vlastního bytu. To by byl skvělý důvod k oslavě, jenže kolem se začnou dít podivné věci. Všude se zničehonic objevují origami ptáčci. Gemmy se nevysvětlitelně zmocňují tísnivé pocity. A v novém bytě najde zvláštní deník… psaný jejím písmem. Nic ze zaznamenaných událostí si ale nepamatuje. Přichází Gemma o rozum, nebo zešílel svět kolem ní? To musí zjistit během pátrání, které jí převrátí život vzhůru nohama.

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii; Zdeněk Šmíd
Kultovní kniha o partě vodáků Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii spisovatele Zdeňka Šmída se vrací. Je určená nejen milovníkům klidných vod a peřejí, ale všem, kteří se chtějí od srdce zasmát a naladit na dobu prázdnin a dovolených.

Stezka Českem: Nové příběhy; Martin Úbl
Jak se stalo, že z nápadu party kamarádů vznikl první oficiální přechod po hranicích České republiky, který nadchl tisíce lidí? Proč o něm Česká televize natočila seriál? A co chystá BBC? Proč je lepší na Stezku Českem vyrazit než plakat doma do polštáře a čekat, až zahřmí? Proč je rozumnější užívat si zážitky než jen sbírat rekordy v ušlých kilometrech? Co zažívají Trail Angels během svých setkání se Stezkaři? Opravdu už na Stezku chodí i trekingové kozy? A mohou se potkat s papouškem? A proč se Stezkaři scházejí na pracovním úřadě? A můžete jet na kole, nebo ho musíte nést na zádech? Nechte se unést k hranicím naší republiky, kde statečné ženy a zavilí mužové hrdinně zdolávají kilometry v horách s batohem za přízně i nepřízně počasí a přitom zjišťují, že se výborně baví. A najednou zjistíte… že můžete jít taky!

Christina Baker Klineová; Vyhnankyně
Když naivní mladá guvernantka Evangeline otěhotní se synem svého zámožného londýnského zaměstnavatele, netuší, jak závažné to pro ni bude mít následky. Poté, co ji služka navíc křivě obviní z krádeže, je Evangeline propuštěna a zatčena. S hrůzou se dozvídá, že byla odsouzena ke čtrnácti letům v australské trestanecké kolonii ve Van Diemenově zemi, dnešní Tasmánii. Neví, co ji čeká, ale jedna věc je jistá: dítě, které nosí pod srdcem, se narodí během několikaměsíční plavby. Jediné štěstí je, že na lodi se Evangeline spřátelí s Hazel – mladičkou, ale zkušenou porodní bábou a bylinkářkou. V době, kdy loď dorazí na místo, je mnoho místních obyvatel, Aboridžinců, násilně vytrženo z jejich přirozeného prostředí a někteří jsou nuceni začlenit se do společnosti britských kolonizátorů. Jednou z takových je osmiletá Mathinna, osiřelá dcera náčelníka kmene Lowreenne, kterou adoptoval nový guvernér Van Diemenovy země. Autrka vykresluje počátky kolonialismu v Austrálii z nové perspektivy prostřednictvím zkušeností Evangeline, Hazel a Mathinny a současně vypráví příběh o milosti zrozené ze strádání, o nezlomných poutech ženského přátelství a o síle odkazu předchozích generací.

Stvořeni k pohybu: Buďte zdraví a fit, i když celé dny sedíte; Juliet Starrett, Kelly Starrett
Kolik hodin denně trávíte sezením? Odpověď bohužel u většiny z nás zní: „Více, než je zdravé.“ Naštěstí vám tato kniha ukáže, že už díky zdánlivě banálním kompenzačním cvičením a každodenním rutinám může být váš život výrazně delší, vitálnější a spokojenější. Získáte návod, jak i bez náročných tréninků a drahého vybavení připravit své tělo na cokoli, co jej potká – na přibývající roky, zranění nebo bolesti a ztuhlost v důsledku životního stylu ovládaného židlemi, technologiemi a kofeinem. Odhalíte ověřený vzorec pro udržení základní mobility skládající se z 10 testů a 10 praktických cvičení, které pomáhají profesionálním sportovcům po celém světě, ale jsou dostupné i běžně pracujícím smrtelníkům. Ať už se rozhodnou začít ve dvaceti, padesáti nebo v sedmdesáti.


Kosmokluk; David Walliams
Píšou se 60. léta minulého století. Amerika a Rusko závodí o to, kdo dobude vesmír. Dvanáctiletá Ruth je sirotek a žije u své příšerné tety na odlehlé farmě. Je doslova posedlá vesmírem – hltá komiksy i filmy, v nichž svět přepadají Marťani. Každou noc starým, otlučeným dalekohledem pozoruje noční oblohu a sní o dobrodružstvích. Jednou zahlédne létající talíř, jak se řítí po nočním nebi... a havaruje v poli. Když se kosmická loď otevře a vystoupí z ní záhadný mimozemšťan, Ruth se splní všechny její sny. Ale návštěvník z jiné planety má jedno velké tajemství, které by mohlo změnit běh dějin..

Úžasná fyzika u Tebe doma
Propátrejte postupně celý dům od podlahy po strop, od spokojeně pobublávající konvice v kuchyni až po tu divně zahnutou (a ještě divněji zapáchající) rouru na záchodě, a zjistěte, v čem všem se ukrývá změna skupenství, elektřina, záření nebo různé síly. Ať už vás fyzika přitahuje doslova jako magnet, nebo se před ní spíš ustrašeně krčíte pod lavicí – ničeho se nebojte a přečtěte si tuhle knihu. Ukáže vám, jak úžasně zajímavá fyzika je a hlavně, že ji najdete opravdu ale opravdu všude.

Slovní úlohy – Jak řešit logické úlohy z matematiky; Marcela Sládková
Užitečná kniha pro děti, které se v matematice setkávají se slovními úlohami a potřebují s nimi pomoci nebo se připravují na přijímací zkoušky. Kniha je rozčleněna do kapitol, které obsahují obdobné typy úloh různé obtížnosti, nechybí zde ukázky možného řešení, příklady na procvičení a výsledky.

Skorodospělá. Otázky a odpovědi; Błędzka Joanna, Kawczyńska MartaKnížka, kterou napsaly holky pro holky provede dívky obdobím dospíváním, časem velkých změn. Obdobím, kdy tělo prochází doslova ohromující přestavbou a pozadu nezůstávají ani emoce a veškeré prožívání. Knížka zodpoví všechny otázky o menstruaci, přes výběr podprsenky, až po zvládání náhlých změn nálad, nebo třeba problémy s kyberšikanou. Díky knížce dívky snáz pochopí samu sebe a projídou náročným obdobím dospívání.

Neuvěřitelné příhody z Baskerville Hall; Ali Standishová
Když si tajemný muž všimne úžasných dedukčních schopností mladého Arthura Conana Doyla, nabídne mu místo v tajné škole Baskerville Hall. Tam se Arthur spřátelí s odvážnou dívkou Irene Eagleovou a neuvěřitelně bystrým chlapcem Jimmiem Moriartym. Ale udělá si i nepřátele, kteří ho chtějí nechat vyloučit... nebo něco horšího. Arthur a jeho kamarádi jsou záhy pozváni do tajného spolku zvaného Trojlístek. A zatímco se připravují na tři zapeklité zkoušky, objevuje se na scéně i legendární Sherlock Holmes.

Vlastivěda – Dějepisná část
Mluvicí kniha Vlastivěda - dějepisná část interaktivní formou přináší přehledný pohled na historii českého státu od sv. Václava až po T. G. Masaryka. Je učená všem školákům, kteří se chtějí zábavnou formou dozvědět víc. Výklad dějin je doplněn dobrodružným příběhem tří dětí, které se podle staré listiny vydávají na cestu, kterou musel projít každý budoucí český král. Na cestě měl splnit uložené úkoly a dokázat, že je titulu hoden. Hrdinové příběhu se pokusí cestu projít a úkoly vyřešit. Připojte se k nim a ponořte se do světa napínavého příběhu českých dějin. Ke knize je nutné pořídit interaktivní mluvící tužku od Albi.

Vlastivěda – Zeměpisná část
Vlastivěda - zeměpisná část přináší přehledné shrnutí učiva Vlastivědy se zaměřením na zeměpisné poznatky o naší vlasti. Kromě klasických témat jako je povrch, vodstvo či příroda, se publikace věnuje i jednotlivým krajům, postavení Česka v Evropě a různým vlastivědným zajímavostem. Prostřednictvím ilustrací, fotografií či komiksů děti rychleji proniknou do učební látky. Na závěr si učivo mohou zopakovat pomocí hry. Důraz je kladen na praktické využití získaných znalostí. Ke knize je nutné pořídit interaktivní mluvící tužku od Albi.

FOTO: Worshae, Unsplash

reklama