Kalendář: 24 tipů na Advent a Vánoce

Vánoce jsou za dveřmi a vy už přemýšlíte, jak vše stihnout a nezbláznit se z toho? Nemusíte! Nakoukněte do našeho kalendáře a proplujte tímto mnohdy stresujícím obdobím s úsměvem na rtech.

Hana Došlová

První adventní týden

1. 12. Zapalte první adventní svíčku na vašem věnci, otevřte si první okýnko adventního kalendáře a vrhněte se na plánování jídla. Sepište si seznam surovin, které potřebujete dokoupit. Chystáte-li se dětem objednat Mikuláše, udělejte to dnes.

2. 12. Voňavé perníčky potřebují do Vánoc uležet, proto se pusťte do pečení. Do pečení zapojte i děti.

3. 12. Sepište si seznam dárků a objednejte dárky, které jste chtěli koupit v e-shopu. V Pevnosti poznání se můžete zapsat do registru dárců kostní dřeně nebo darovat kabelku v rámci charitativní akce Kabelkový veletrh Deníku.

4. 12. Je svátek svaté Barbory. Utrhněte si větvičku z ovocného stromu a dejte ji do vody. Lidový zvyk praví, že svobodné dívky, kterým barborka vykvete se do roka vdají.

5. 12. Svátek svatého Mikuáše je sice až zítra, ale hodným dětem rozdává dárky již dnes večer. Naplňte pytlíčky a večer je dejte za okno. Mikulášský večírek probíhá od 17 h v Nutrend World.

6. 12. Udělejte si doma inventuru. Zkontrolute vánoční osvětlení, ozdoby a dekorace. Co chybí, doplňte. Ještě dnes můžete zajít s dětmi na Mikulášskou nadílku do Galerie Moritz.

7. 12. Nakupte prskavky, vonné františky, oleje do aromalampy a vánoční svíčky. Vystřihněte s dětmi papírové vločky a připevněte je na okno. Zastavte se na Hejčínský punč na Horní náměstí nebo na Mint market v Pevnosti Poznání.

Druhý adventní týden

8. 12. Zapalte druhou svíčku na adventním věnci. Nalijte si něco dobrého a pusťte si film s vánoční tématikou. S dětmi vyrobte vánoční řetěz a ozdobičky z papíru.

9. 12. Nasypte slunečnicová semínka a obilná zrna do krmítka nebo pověste za okno lojovou kouli. Odměnou vám bude každodenní návštěva opeřenců. Myslete na to, že pečivo není vhodné, způsobuje ptákům těžké zažívací potíže.

10. 12. Trváte-li na řádném předvánočním úklidu neobejde, pusťte se do něj. Zbytečně se ale nestresujte, vánoční pohoda nezávisí na umytých oknech.

11. 12. Pusťte se do dekorování bytu vánočními motivy. Zútulníte si váš byt a vytvoříte si tu pravou vánoční atmosféru.

12. 12. Nasajte atmosféru na vánočních trzích. Začíná Vánoční Flora. Za Kosákem Frantou se můžete s dětmi vypravit do Vlastivědného muzea.

13. 12. Myslete na charitu. Potpořte libovolnou charitativní organizaci, ať už finančním darem nebo drobností.

14. 12. Dnes je na programu pečení ostatních druhů cukroví a zdobení perníčků cukrovou polevou. Nepečené cukroví má ještě čas.

Třetí adventní týden

15. 12. Zapalte třetí svíčku na adventním věnci a vánoční svíčku. Pokud preferujete přírodní vůně, vložte svitky skořice  a hřebíček do vroucí vody. Můžete přidat i citronovou kůru a rozmarýn.

16. 12. Sežeňte vánoční stromeček. Zajděte si zabruslit na Dolní náměstí.

17. 12. Elektronické pohlednice a SMS dnes posílají všichni. Vraťte se k tradici a pošlete svým známým klasickou vánoční pohlednici. Pokud máte děti, vyrobte pohlednice společně.

18. 12. Chystáte-li se věnovat blízkým jedlé dárky, pusťte se do jejich příprav. V 18 h vyražte na benefiční adventní koncert do centra BEA nebo na koncert Václava Neckáře do kina Metropol.

19. 12. Dokliďte doma vše, co jste nestihli a nakupte poslední dárky. Můžete s dětmi vyrobit vlastní balicí papír. Stačí obyčejný balicí papír potisknout razítky z brambor. Papír můžete dát za okno spolu s dopisem pro Ježíška, aby měl do čeho dárky zabalit. V hotelu Clarion Congress vystoupí Lucie Bílá.

20. 12. Relaxujte, dopřejte si horkou vanu, šípkový čaj nebo skleničku vína. Večer vyražte na koncert Tata Bojs do Sklubu.

21. 12. Připravte nepečené cukroví. Věnujte jmelí. Říká se, že až když jmelí věnujete, přinese štěstí.

22. 12. Zapalte poslední svíčku na adventním věnci a upečte vánočku, do Štědrého dne se krásně rozleží. Sepište si seznam surovin, které potřebujete k přípravě svátečních menu.

Čtvrtý adventní týden

23. 12. Vánoce už klepou na dveře. Abyste si zítřek užili bez stresu, ozdobte vánoční stromeček a vyndejte Betlém. Pusťte se do vaření, hotová rybí polévka a bramborový salát vám ušetří zítra mnoho času a krásně se uleží. Zítra usmažíte jen řízky a kapra, a zbytek dne můžete věnovat procházce s rodinou a pohádkám v televizi.

24. 12. Krásné Vánoce!

 

#vánoce

reklama

PEARL DESIGN
Další články