[OL]4you na

Knihář – hravý průvodce (literárním) světem

Také znáte ten pocit naprostého štěstí, když v rukou držíte novou knihu? My v redakci lásku ke knihám netajíme a v plných doušcích si ji dopřáváme právě v zimním období! Ke knihám by však měl patřit také správný papírový parťák: zápisník. Neváhejte a pojďte si v novém projektu Knihář zalistovat s námi!

Knihář – hravý průvodce (literárním) světem

Horký pečený čaj, vlněná deka, ticho a řádky, které vás vtáhnou do napínavého děje. Takový program si v redakci hýčkáme již od spadnutí první sněhové vločky. Protože však také testujeme a zkoušíme nové postupy, objevili jsme vychytaného pomocníka, se kterým od této chvíle bude čtení ještě větší zábava! Rozhodli jsme se proto setkat se s jeho autorkou Vlaďkou Závrskou v prostředí naší oblíbené kavárny a celý příběh exkluzivně pro vás otevřít hezky od začátku.

Zrození neobyčejného zápisníku

Ke knihám a příběhům měla Vlaďka odjakživa blízko, považuje je za mosty do jiných světů. Také sloužily jako účinný nástroj v jejím původním povolání, když přednášela a pracovala jako socioložka na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Vyšší odborné škole sociální Caritas. „Před realizací Kniháře jsem pracovala v jednom start-upu a téměř neustále jsem byla na cestách po USA, kde jsem si uvědomila, že chci dělat svoje projekty.“ Iniciativní touha po vlastní cestě ji přiměla založit brand HRB Lab, ve kterém nabízí vzdělávání v oblasti seberozvoje i efektivity práce pro firmy či jednotlivce.

Samotný Knihář vznikl zhruba před rokem, během ledna roku 2018. Tehdy Vlaďka (jako každá správná vášnivá milovnice knih) hltala s radostí jednu knihu za druhou. „Až do chvíle, kdy jsem zjistila, že to nikam nevede, že mi knihy nějak proklouzávají mezi prsty a že mi v životě nezanechávají příliš silnou stopu. Najednou jsem věděla, že si musím vést poznámky.“ Začala pátrat v on-line vodách po vhodném a všestranném zápisníku. Bohužel však žádný z nich nezapadal do jejích představ, ani nesplňoval technická či praktická kritéria. Rozhodla se chybějící produkt na trhu vytvořit sama. A protože ve více lidech se to lépe myslí, spojila tvůrčí síly s dalšími dvěma kamarádkami Kniholkami Annou KubalíkovouKateřinou Javorovou. Projekt vznikal dlouhých a symbolických devět měsíců, v jehož finále jej Kniholky slavnostně pokřtily v Divadle na cucky. „Knihář je naše dítě, které jsme poslaly do světa, a staráme se, aby se mu co nejlépe dařilo.“ O úspěchu a také osudu Kniháře rozhodla soutěž Podnikavá hlava pod záštitou Univerzity Palackého, ve které Kniholky uspěly.

Kde končí věta, začíná radost

Také Kniholky se musely na začátku své cesty poprat s překážkami a těžkostmi. „Já vždycky říkám, že když přijde problém, musíme to brát jako výzvu, a ne jako důvod, proč se zastavit. Hledáme nové cesty, necháváme si otevřenou mysl a máme vždy plán B.“ Velkým oříškem bylo získání kvalitního papíru a nalezení vhodné tiskárny. Tento oříšek se podařilo rozlousknout až Ondrovi Hruškovi z olomoucké lokální společnosti zabývající se grafickými papíry Parapet Books. Přebal Kniháře je vyroben z recyklovaného papíru s dávkou organické směsi olivových pecek. Také jednotlivé listy uvnitř zápisníku jsou vytvořeny z ekologického papíru. „Baví nás, že se dnes dá výrazná část dřevin nahradit jinými komponenty, které by se jinak nezužitkovaly. Naši první edici proto označujeme jako Oliva.“ Příjemnou třešinkou je také otevřená vazba a důvtipný design, který potěší všechny fajnšmekry i milovníky minimalismu.

(Ne)tradiční čtení jako zážitek

Oproti konvenčním deníkům a zápisníkům dává Knihář čtenáři pocit růstu a osobního rozvoje. „Nejvíc nás baví, že to není jen o knihách, ale především o našem životě. A to je důležité – jak knihy do našeho života promlouvají, jak v něm jejich příběhy rezonují.“ Na začátku Kniháře najde každý čtenář čtyři základní otázky, které podporují přirozený proces učení se z knih. Kniholky vycházejí z principů zážitkového učení a pro své účely vynalezly svou vlastní metodu. Nazvali ji 4PRO, jedná se o zkratku čtyř zásadních otázek: Proč, Prožitek, Pro mě přínos, Proměna. Pokud se domníváte, že na knihy nemáte čas, rozhodně s těmito obavami zatočte. Dle unikátní metody 4PRO stačí pro kvalitní literární prožitek pouhé čtyři minuty denně! V praxi si může každý čtenář do Kniháře vepsat jakýkoliv úryvek nebo část textu z dané knihy, kterou právě čte. Každý si také může směle zapojit řadu výtvarných technik. Díky kvalitnímu papíru lze klidně použít vodové či akvarelové barvy, tempery, pastelky i fixy. Všechny vaše vzpomínky tak mohou na malý okamžik ožít a nosit kabátek přesně takový, do jakého je obléknete.

Tento hravý a netradiční zápisník si oblíbila již celá řada čtenářů a noví nadšenci stále přibývají. „Osobně mám radost, že Knihář používá moje adoptovaná babička z projektu Ježíškova vnoučata. Nedávno mi volala, že potřebuje další dva, tak jsem se smála, že se za chvíli stane mým hlavním odběratelem,“ řekla na závěr Vlaďka. Kniholky momentálně připravují a testují druhou edici a alternativu k prvnímu prototypu z oliv. Plánují také rozšířit pole působnosti a dostat zápisník i za hranice naší republiky. My v redakci celému týmu i projektu fandíme a už si poctivě zapisujeme! Zkusíte to také? Více informací najdete na webu tvujknihar.cz

reklama