Kulturní lahůdky roku 2020

Jestli nechcete být letos za kulturní barbary, zaneste si do diářů termíny akcí, na kterých byste neměli chybět.

Hana Došlová

HUDBA

Megakoncerty v O2 areně, Praha
Hned v únoru vyražte na teatrální show Till Lindemanna, frontmana kapely Rammstein, se zpěvákem Peterem Tägtgrenem. Kanadská popová hvězda Céline Dion přijede s novým turné, kterým naváže na obrovský úspěch turné Taking Chances. Pár dnů nato můžete vidět veterána Erica Claptona a temného Nicka Cavea. V létě oslavte s  Aerosmith jejich 50 let na scéně a s Lennym Kravitzem si užijte jeho show plnou energie. Podzim bude patřit klavíristovi Lang Langovi s doprovodem Českého národního symfonického orchestru. Hudebně nabitý rok pak zakončete s Ozzy Osbournem a jeho jarním koncertem přesunutým ze zdravotních důvodů.

Lindemann, 10. února, O2 universum
Queen relived, 15. a 16. května
Céline Dion, 21. května
Eric Clapton, 29. května
Nick Cave, 30. května
André Rieu, 5. června
Aerosmith, 24. června
Lenny Kravitz, 30. června
Lang Lang, 31. října
Ozzy Osbourne, 13. listopadu
Kabát, 26. listopadu (3. listopadu v Olomouci)


Koncerty ve Foru Karlín, Praha
Ani pozadu nezůstává Forum Karlín v Praze. Sice se nepyšní největším prostorem, ale své zásadní místo na kulturní scéně si již získalo. Jestli máte podobný hudební vkus jako my v redakci, vydejte se do pražského Fora Karlín v květnu, uvidíte britské synthpopové duo Pet Shop Boys, německou industriální skupinu Einstürzende Neubauten a francouzského hudebního mága Woodkid!. A pokud vám to nestačí, doporučujeme britského inovátora Thoma Yorka.

Pet Shop Boys, 13. května
Einstürzende Neubauten, 22. května

Woodkid!, 28. května
Thom Yorke, 12. července

Patti Smith, 21. července

JazzFestBrno, 15. března – 9. června
Jazz již dávno není pouze klubová záležitost. JazzFestBrno pravidelně vyprodává velké sály a s programem letošního ročníku tomu nebude jinak. Přijede například Joshua Redman Quartet, Chris Potter Trio & Bill Frisell, Avishai Cohen Trio, Lizz Wright & Filharmonie Brno nebo Pat Metheny.

Metronome Festival, Praha, 19. – 20. června
První velký pražský pop-rockový festival je zaměřený na všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Letošní headlineři budou taková jména jako Beck, Underworld, Still Corners nebo Skepta.

Colours of Ostrava, Dolní Vítkovice, 15. – 18. července
Twenty One Pilots, The Lumineers, Youssou N´Dour, Sigrid, Tones and I, Wardruna, Tindersticks, Meute a mnoho dalších... je jasné, že ani letošní ročník si nemůžete nechat ujít.

RODINNÉ AKCE

The Illusionists, Praha, 6. – 9. února
Kouzelnická elita The Illusionists se vrací do Prahy s další dechberoucí show plnou dokonalých a často i smrtelně nebezpečných triků od pódiových iluzí, přes čtení myšlenek až po eskamotérské úniky z pout či vodních pastí... vydejte se za hranice lidské představivosti, kde nerozeznáte realitu od iluze.

Cosmos Discovery, Praha, do 30. dubna
Na výstavě připravené ve spolupráci s americkou NASA, uvidíte stovku originálních exponátů z USA i Ruska, skafandry a reálné modely kosmických lodí, raketoplánů a raket. Poznáte Apollo a vše o dobývání Měsíce, program Sojuz s průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde zažijete pocity mikrogravitace.

Fantazie na kolečkách
Jsou-li vaše děti fanoušci Kouzelné školky a nápaditého Michala Nesvadby, pak je bude bavit nová show, která bude k vidění celkem v osmi městech České republiky. Čeká vás Michal a televizní skřítkové František s Fanynkou, Bafík a Zeleňour se Žluťounem a šicími stroji.
14. března Tipsport Arena, Praha
24. října Werk Arena, Třinec
31. října HomeCredit Arena, Liberec
7. listopadu, Budvar Arena, České Budějovice
14. listopadu, Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín
21. listopadu, Ostravar Arena, Ostrava
28. listopadu, Enteria Arena, Pardubice 
5. prosince, Rocknet Arena, Chomutov

Cirque du Soleil, Praha, 17. července
Letošní léto zpestří návštěva světoznámého kanadského souboru Cirque du Soleil, který na Letenské pláni postaví obří šapitó, v kterém uvede své magické a dechberoucí představení o vývoji lidstva s názvem Totem. Je to příběh lidského druhu od jeho prahorních počátků až po touhu moderního člověka naučit se létat. Postavy se na jevišti rodí a vyvíjejí, aby se nakonec proměnili v obří želvu, symbol prapůvodu mnoha starověkých civilizací.

 

UMĚNÍ

Claude Monet, Museum Barberini, Postupim, 22. února – 1. června 2020
Velká retrospektiva průkopníka impresionismu Clauda Moneta představí více než stovku maleb ze všech fází umělcovy tvorby. Ve stejném muzeu můžete do 2. února vidět výstavu Van Gogh: Still Lifes.

Andy Warhol, Tate Modern, Londýn, 12. března – 6. září 2020
Kromě ikonických děl jako portrétů Marilyn Monroe nebo Campbellovy polévky uvidíte dosud nevystavované práce ve Velké Británii, jako například cyklus Ladies and Gentlemen zobrazující transvestity. Expozice láká i na interakci s plujícími Silver Clouds či na zážitek v psychedelické multimediální místnosti.

Christo, Georges-Pompidou Centre, Paříž , 18. března – 15. června 2020
Nejznámější "balič" na světě, bulharský konceptuální umělec Christo spolu se svou ženou Jeanne-Claude do sukna obalil německý Bundestag, část australského pobřeží, římské hradby, pařížský most nebo muzeum v Chicagu. Příští rok bude v Paříži k vidění dvakrát, na jarní retrospektivě v Centre Pompidou a v říjnu pokryje Vítězný oblouk 25 tisíci m2 recyklovatelné textilie. 

Rembrandt, Národní galerie Praha, 17. dubna – 30. srpna 2020
Velká výstava Rembrandtových děl se přesune 17.dubna z Wallraf-Richartz muzea v Kolíně nad Rýnem do paláci Kinských. Ústřední dílo, které bude k vidění, bude obraz Učenec ve studovně ze sbírek Národní galerie. K vidění budou i zapůjčená díla z newyorského Metropolitního muzea umění, Národní galerie v Londýně, vídeňské Albertiny a soukromých sbírek.

Jan Rajlich: Retrospektiva, Praha, od 24. dubna – 9.srpna 2020
Významnou osobnost poválečného grafického designu v Československu, brněnského rodáka a zakladatele zdejšího Mezinárodního bienále grafického designu Jana Rajlicha přiblíží výstava v Pražákově paláci.

Italské sochařství od Donatella po Michelangela, Galerie Louvre, Paříž, 6. května – 17. srpna 2020
Nádherné sochy, ale i několik maleb a kreseb italských umělců v období tzv. quattrocenta, tedy rané renesance v 15. století, vás jistě oslní svou harmonií a krásou. Do 24. února je ve stejné galerii k vidění velká retrospektivní výstava Leonarda da Vinci.

Mikuláš Medek, Národní galerie Praha, 22. května – 22. listopadu 2020
Národní galerie přichází se svým nejambicióznějším projektem – retrospektivou jednoho z nejoriginálnějších českých malířů 20. století Mikuláše Medka. Hlavní část výstavy ve Valdštejnské jízdárně doplní Anežský klášter prezentací Medkovy tvorby se sakrální tématikou a Veletržní palác s monumentální Dekorativní paneau z roku 1969. To bylo původně vystavené v restauraci letiště Ruzyně.

Expo 2020, Dubaj, 20. října 2020 – 10. dubna 2021
Téma letošní světové výstavy je „Spojení myšlenek, vytváření budoucnosti“ a symbolem se stal zlatý prsten, archeologický artefakt nalezený náhodou samotným šejkem Muhammadem Ibn Rašíd al Maktúmem. Prsten se skládá z malých kruhů, které se navzájem dotýkají. Symbolizuje sílu spojení, které vydrží věčnost i jakoukoliv vzdálenost. Myšlenku sjednocení podtrhl fakt, že společně s prstenem byly objeveny artefakty z Egypta, Libanonu, Indie a Afghánistánu.

Frida Kahlo: Její fotografie, Praha, od 2. prosince 2020
Mexická malířka se proslavila jako tvůrkyně surrealistických obrazů, ale její fotografie jsou světu méně známé. 241 snímků z jejího života budou k vidění v Domě U Kamenného zvonu.
 

#události

reklama

PEARL DESIGN
Další články