[OL]4you na

Ladislav Špaček radí, jak na ples

Hodí se pánské barevné ponožky na ples? Musí mít ženy na nohou silonky? A jak správně vyzvat k tanci? Prozradil nám odborník na etiketu – Ladislav Špaček:

Ladislav Špaček radí, jak na ples

Plesový dress code

Dress-code může být na každou akci a každý ples odlišný – jak se ale obléci, když pozvánka přesně neříká, co na sebe? „Na pozvánce by měl pořadatel uvést dress code, aby hosty zbavil nejistoty, zda se budou cítit dobře. Najdeme-li na pozvánce black tie, oblékneme si smoking, black tie optional znamená, že si můžeme vzít smoking, máme-li ho, nebo také černý oblek. Black tie creative dává muži možnost kreativity: místo černého červený motýlek, černá košile, barevná vesta, a black suit nebo dark suit znamená černý oblek, nikdy ne šedý. Nebude-li na pozvánce dress code, zvolíme standardní oblečení: černý oblek s bílou košilí a slavnostní kravatou, k tomu černé šněrovací boty. Místo černé může být i sytá tmavá modř obleku, tzv. midnight blue,“ prozrazuje Ladislav Špaček.

„No Brown After Six“

Současná doba přeje barevným veselým ponožkám – ale hodí se pro pány i na takovou akci, jako je ples? „Happy socks, veselé ponožky, se hodí tam, kde chceme trochu šokovat, rozveselit účastníky, předvést se. Tedy na návštěvu ke kamarádům, na večírky, do restaurace. Ale na plesy se nehodí, tam by měl mít muž ponožky v barvě nohavice nebo boty – tedy jen černé, a dostatečně dlouhé, aby neukazoval ostatním své chlupaté lýtko,“ říká s úsměvem Ladislav Špaček.

Jasné je to i s barvou pánských bot – na ples se mají nosit jedině černé boty. „Angličané mají pravidlo no brown after six – večer se nosí jedině černý oblek a k němu černé kožené šněrovací polobotky na co nejtenčí kožené podrážce.“

Silonky nebo bez?

Velké dilema pro dámy byly a jsou silonky. Mít či nemít? „Na ples nejsou silonky nutné, šaty bývají dlouhé, takže vidíme jen pečlivě ošetřené špičky prstů ve střevíčkách. Ke krátkým šatům raději silonky vždy, jsme zvyklí na pohled na lýtko v silonce, tedy pokud neběháme v létě venku, ve streetové módě je to jedno. Ultrajemné silonky (5 den) bez zesílené špičky a paty můžeme vzít i do otevřených střevíčků. Ale odrovnáme dvoje za večer, takže náhradní si nezapomeneme dát do kabelky,“ doporučuje odborník.

„Společenský úbor na ples jsou šaty nebo halenka se sukní, tak se to historicky vytvořilo. Dnes jsme tolerantnější, žena může mít i dámský smoking, ba i kalhotový kostým, má-li k tomu svoje důvody. Ten ovšem musí vypadat slavnostně, střihem i materiálem.“

Smím prosit?

Etiketa ovšem není pouze o tom, co máme na sobě, ale především o správném chování. Jak by správně mělo proběhnout vyzvání k tanci? „K tanci zveme klasickým ,Smím prosit? nebo neformálnějším ,Mohu si s vámi zatančit? nebo ,Mohli bychom si spolu zatančit? Pohled směřuje jak k ženě, tak k jejímu partnerovi, který dá úklonou hlavy svůj souhlas. Pokud žena odmítne tanečníka, může tančit už jen se svým partnerem, nemůže přece říct: ,S vámi ne... ale s támhletím jo.“

Pokud ještě tápete, můžete se nechat inspirovat v jedné z knih Ladislava Špačka či na jeho poradně na www.ladislavspacek.cz

Tip redakce:

Kurz etikety se zážitkovým menu v hotelu Lanterna

Nejen šaty, ale i vybrané chování „dělají člověka“. Kdo z nás se někdy neocitl v nezáviděníhodné nejistotě, zda vstoupit do dveří jako první nebo až druhý, jak si poradit se zasedacím pořádkem v restauraci, jestli si nabídnout pečivo z talířku vlevo nebo vpravo, jestli se shýbnout pod stůl pro spadlou lžíci, co si obléknout na konkrétní příležitost, kdy si rozepnout ve společnosti sako... A to vše většinou ve společnosti lidí, na nichž nám z různých důvodů záleží.
V semináři etikety Ladislava Špačka se dozvíte vše, co potřebujete k běžnému i formálnímu společenskému styku. A vše si můžete rovnou vyzkoušet při stolování v zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. V letošním roce si můžete vybrat ze dvou termínů: 1. května 2018 nebo 15. prosince 2018.

A když si ještě nebudete vědět rady...

Tato kniha je nejobsáhlejší příručkou etikety, jaká kdy u nás vyšla. Obsahuje komplexní soubor pravidel etikety ze všech oblastí lidského života. Najdete v ní poučení pro všechny životní situace a budete vědět, jak být svým dětem vzorem.
V Etiketě se dočtete leccos z toho, co bylo zmíněno v předchozích knihách (brambory se krájejí vidličkou dnes a krájely se tak i před deseti lety a sako se zapíná na horní knoflík už od vévody z Windsoru), ale najdete v ní i mnohá pravidla, u nichž došlo oproti minulosti ke změně (třeba že kravata už není vyžadována tak často jako před dvaceti lety nebo za jakých okolností si lze obléct džíny do společnosti).
Etiketa si všímá rozdílů mezi mladou a starší generací, vysvětluje stylové rozlišení konzervativního a ležérního stylu, neodsuzuje módní vlivy a neomezuje se na drahé a značkové oblečení. Je moderní, praktická a srozumitelná všem.

reklama